PureBallast
.

Optimized for large flows

Alfa Laval PureBallast 1500 m3/h reactor

Less cost & complexity in large-flow ballast water treatment systems

 

Alfa Laval PureBallast 3

<h3>Tüm sularda tam güven</h3> <p>Alfa Laval PureBallast 3 lider çevre koruma teknolojisinin üçüncü neslidir ve<a href="~/link/0f27d150194540a8aeee0c0f07f80b0d.aspx#know04"> G8'e hazır olarak revize edilen ilk çözümdür</a>. ABD Sahil Güvenlik ve IMO tarafından tip onaylı olup en zorlu sularda rakipsiz bir performans gösterir. Güçlendirme olarak monte edilen yüzlercesiyle birlikte bugüne kadar 2400'den fazla PureBallast sistemi&nbsp;satılmıştır.</p> <p>Alfa Laval PureBallast 3 enerji verimli olup&nbsp;tüm sularda&nbsp;üstün performans sunar: tatlı su, tuzlu su, deniz suyu. UV geçirgenliğinin %42'ye kadar indiği durumlarda tam akışta çalıştığından berraklığı az sular için ideal bir sistemdir.</p> <p>Ayrıca, Alfa Laval PureBallast 3 iyi hazırlanmış bir&nbsp;tedarikçinin desteğine de sahiptir. Büyük ölçekli üretim kaynakları, güçlü ortaklıklar ve iyi geliştirilmiş bir&nbsp;hizmet teklifi&nbsp;Alfa Laval'ı çevre koruma konusunda güvenilir bir seçim haline getirir.</p> <h3>&nbsp;Çevre koruma alanında eksiksiz çözümler</h3> <p>Çevre korumanın asıl amacı çevreyi korumaktır. Ancak, bir çevre koruma sistemi edinmeyi ihtiyaçlarınız belirler: sorunsuz bir şekilde yol alabilmek, zamanında teslimatlar ve müşterilere verilen taahhütlerin tam olarak yerine getirilmesi.</p> <p>Alfa Laval şimdi ve geminizin kullanım ömrü boyunca ihtiyaçlarınıza yönelik eksiksiz bir çözümdür.</p>

PureBallast Family.jpg

In the spotlight

Latest press release

Oslo-based Bulkship Management AS has chosen Alfa Laval PureBallast 3 for compliance in ballast water treatment. The company has signed a comprehensive fleet agreement that includes 30 PureBallast 3 Compact Flex systems, as well as commissioning and training.

Alfa Laval training puts skills in reach

Reliability and efficiency at sea depend on crew knowledge as well as equipment.

Newsletter

Stay updated on ballast water treatment with our PureBallast newsletter.

Select an approved system

Use our selection guide to find the right type-approved ballast water treatment system for your sailing profile.

Everything you need to know

Take advantage of our decade of experience with resources covering every aspect of ballast water management.

Confidence from retrofit to resale

Your choice of ballast water treatment system is a choice for the future. Besides ensuring a smooth retrofit, Alfa Laval has the service solutions to safeguard your system’s performance and long-term value.

 

FAQ

Common questions and smart advice

Technical

Documentation, images and more

Contact us 

Knowledge and assistance are on hand