PureBallast
G8 October 1920x480v2

IMO Revize G8 Yürürlüğe Girdi!

Yeni yönergeleri Alfa Laval PureBallast 3 ile karşılayabilirsiniz.

Güncellenen kuralları karşılamanın zamanı geldi

28 Ekim 2020'de tip onaylı balast suyu arıtma sistemleri için revize edilmiş IMO G8 kuralları yürürlüğe girdi. Bu kurallar Amerika Birleşik Devletleri sularının dışında sefer yapmanız durumunda ticaret yapabilme yeterliliğinizi etkileyecektir. Özetle IMO revize G8 koşullarını sağlamayan balast suyu arıtma sistemleri kurulan gemiler için dünyadaki limanların büyük çoğunluğu erişilemez hale geliyor. Bunun olası sonuçlarını anladığınızdan emin olmanız gerekir.


IMO revize G8 ne anlama geliyor?

Viktor Friberg'den IMO revize G8 kurallarının önemi hakkında bilgilendirmeler. Alfa Laval PureBallast Global Satış Müdürü olarak, müşterilerle yeni gereksinimler ve bunların olası sonuçları hakkında birçok görüşme yaptı. Burada, IMO revize G8 sertifikasının gerekliliğini, aynı zamanda Alfa Laval'in ticaret fırsatlarınızı koruyan bir balast suyu arıtma sistemi seçmenize nasıl yardımcı olabileceğini de ele alıyor. Compliance Navigator uygulamamız, ihtiyaçlarınızla çözümü buluşturmanın basit ve şeffaf bir yoludur.


IMO revize G8 nedir?

IMO G8 prensipleri, balast suyu arıtma sistemleri için IMO mevzuatı kapsamında tip onay sürecini tanımlar. İlk olarak 2005'te tanımlandı ve 2016'da kritik bir revizyon geçirdi. Bu revizyon 28 Ekim 2020'de yürürlüğe giriyor.

IMO G8 prensipleri neden revize edildi?

BWMS Kodu olarak da anılan revize G8 prensipleri, hem güçlüdür ve  hemde günümüzün ABD Sahil Güvenlik (USCG) gereksinimleri ile daha uyumludur. Orijinal G8 prensiplerine göre onaylanan bazı balast suyu arıtma sistemlerinin, uygulamada IMO D-2 performans standardını karşılayamayabileceği için geliştirilmiştir.

G8 prensiplerinin revizesine yönelik baskı, kısmen Uluslararası Deniz Ticaret Odası (ICS) gibi müşteri kuruluşları tarafından gelmiştir. Amaç, balast suyu arıtma yatırımlarının yalnızca donanım eklemek yerine, ballast suyu arındırma gereksinimlerini de karşılamasını sağlamaktı.

 

IMO revize G8 prensipleri işletmeniz için neden önemlidir?

IMO revize G8 prensipleri ile uyumlu olmak için son tarih geldi. Uluslarası ticarette çalışan gemiler için, yeni balast suyu arıtma sistemleri kurulduğunda, kurallara uyumun önemli sonuçları olur.

Düzenlemeler ne söylemektedir

Dünya limanlarının % 90'ından fazlasında uygulanan IMO mevzuatı, balast suyu arıtma sistemleri (BWTS) için aşağıdakileri açıklığa kavuşturmaktadır:

  • 28 Ekim 2020'de ya da sonrasında kurulan BWT sistemi, IMO revize G8 gereksinimlerine göre tip onaylı olmalıdır.
  • IMO revize G8 tip onayı olmayan BWTS, 28 Ekim 2020'den sonra kurulursa küresel kullanım için izin verilmez.
  • 28 Ekim 2020'den önce kurulan BWTS için, mevcut tip onayı geçerliliğini sürdürür.

Pratikte bunun sizin için anlamı nedir?

Uluslararası ticaret yapıyorsanız, gelecek kurulumlar için IMO revize G8 tip onaylı bir balast suyu arıtma sistemi seçmelisiniz. Aksi takdirde, bir çok dünya limanı arasında,bu tür bir onay bahşedilene kadar seyahat edememe riskini almış olursunuz,. Ne yazık ki, tedarikçilerin tamamı, sistemleri için revize sertifikalarını alamamıştır - aslında çoğu alamamıştır. IMO revize G8 prosedürlerinin zorlayıcılığı, tip onayın alınmasının uzun sürebileceği ve başarının garanti olmadığı, anlamına gelir. Sistemleriniz çok daha sonra kurulacak olsa dahi, IMO revize G8 tip onayına zaten sahip bir çözüm, en akıllıca seçim olacaktır.

28 Ekim 2020'den önce kurulmuş balast suyu arıtma sistemleriniz varsa, onlar için herhangi bir işlem yapmanız gerekli değildir. Onların mevcut tip onayları, herhangi bir iyileştirme ya da ayarlamaya gerek kalmadan, kullanılmaya devam edilecektir.

PureBallast 3 neden IMO revize G8 için hazırdır

Alfa Laval PureBallast 3, IMO revize G8 onayını karşılayan ilk balast suyu arıtma çözümüdür. Gemi operasyonlarını sınırlamadan uyum sağlamak Alfa Laval için her zaman odak noktası olmuştur, bu nedenle IMO revize G8 yürürlüğe girmeden önce hazır olmak başlıca öncelikti.

Yeni IMO G8 rejimi kapsamında deniz suyu, yarı tuzlu su ve tatlı su testleri 2017'nin 3. çeyreğinde tamamlandı. PureBallast 3, güncellenmiş sertifikasını Şubat 2018'de donanımında ya da enerji tüketiminde herhangi bir değişiklik olmadan aldı. Alfa Laval, müşterilerinin uzun zamandır takdir ettiği, pazar lideri performansını sağlamaya devam etmektedir.

PureBallast 3 için IMO revize G8 tip onayı hakkında daha fazla bilgi edinin

SSS – PureBallast 3 ve IMO revize G8

IMO revize G8 kurallarına göre PureBallast 3 sisteminin tip onayı ile ilgili sık sorulan bazı soruların yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.

1. IMO revize G8 gereksinimlerine göre PureBallast 3 sisteminin tip onayı için hangi testlere ihtiyaç duyuldu?

İlave iki biyolojik etkinlikli kara testi, bekleme süresi uygulanmadan, her bir tuzluluk seviyesinde yürütülmesi gerekmiştir. Tamamlayıcı çevre testleri ABD Sahil Güvenlik (USCG) gereklilikleriyle daha uyumludur. Bu da testlerin gerekliliklerinin orijinal 2008 G8 gerekliliklerine kıyasla daha sıkı olduğu anlamına gelir.

2. IMO revize G8 kurallarının bir sonucu olarak, PureBallast 3 sisteminde, donanımda herhangi bir değişikliği yapıldı mı?

Yeni donanım eklenmedi, ancak sistemin hangi tuzlulukta çalıştırıldığını belirlemek için debimetreye bir iletkenlik sensörü entegre edildi. Tatlı suda çalıştırma sırasında, UVT limitlerini karşılamak için zorlu sularda, azaltılmış akışa izin veren bir akış kontrol fonksiyonu dahil edilmiştir.

3. Önceden kurulmuş bir PureBallast 3 sisteminde, IMO revize G8 kurallarına uygunluk için yükseltme yapılabilir mi?

Yükseltme yapılması gerekli değildir. IMO, eski sistemlerin kurulu olduğu gemilerin ceza kapsamına girmemesine ilişkin bir karar yayınlamıştır.

4. IMO revize G8 tip onayına, şimdi sahip olmak neden daha sonraki kurulumlar için önemli?

Yeni kurallar 28 Ekim 2020'de yürürlüğe girmesine rağmen, IMO revize G8 tip onayı olmayan balast suyu arıtma sistemleri hala mevcuttur. Tedarikçiler, sertifikanın beklemede olduğunu söyleyebilirler, ancak çok daha zorlayıcı olan IMO revize G8 tip onay prosedüründe başarı garantisi yoktur. Yeni parametreleri karşılamak için performans değişiklikleri gerekirse, örneğin bekleme süresi ile ilgili olarak, en sonunda onaylanan sistem, artık konu geminin ihtiyaçlarına ve ticaret yoluna uymayabilir. Hiçbir şey değişmese bile, süreç önemli ölçüde zaman alabilir.

Bugünden IMO revize G8 tip onayına sahip bir sistem seçerek, kurulum zamanı geldiğinde, kullanılamayacak bir sistem alma riskini önlemiş olursunuz.

IMO revize G8, operasyonunuzu nasıl etkiler öğrenin

Uzun yılların tecrübesiyle geminiz için en doğru PureBallast 3 çözümüne sizi yönlendirebiliriz. Bütün dünyadaki limanlara erişmenizi sağlayan uygunluğu elde etmek için bizimle iletişime geçin.

Alfa Laval'ın, bu formda vermiş olduğunuz kişisel verilerinizi, almayı kabul ettiğiniz pazarlama materyallerini sağlamak amacıyla, Alfa Laval Gizlilik İlkesi'ne uygun olarak toplayabileceğini, kullanabileceğini ve paylaşabileceğini kabul etmiş olursunuz. 

Lütfen aşağıdaki ilgili kutuları işaretleyin:

Bu bilgi gizlilik politikamız uyarınca saklanır ve işlenir.