PureBallast
.
ballast system
ballast system
 

Alfa Laval PureBallast 3'ü keşfedin

Alfa Laval PureBallast 3, biyolojik dezenfeksiyon performansından çevreye etkiye ve güç yönetimine kadar, çevre korumanın tüm yönleri için etkili bir çözümdür. Uyumlu yapısı ve esnek tasarımı neredeyse her gemiye uygundur. Tekli sistemler, 32-3000 m3/sa'lık balast suyu akışlarını idare eder ve daha büyük kapasiteler için çoklu sistemler kullanılabilir.

Solution overview

PureBallast 3 combines initial filtration with enhanced UV treatment in a specially designed reactor. PureBallast 3 Compact Flex, shown here, is the ideal system for most vessels due to its minimal footprint and high installation flexibility.

PureBallast 3_1 Compact Flex w EC and CIP transparent.jpg

Treatment technology.jpg

Arıtma teknolojisi

Alfa Laval PureBallast 3, Wallenius Water ile işbirliği içinde geliştirilmiş bir UV arıtma biçimi kullanır. Tatlı suda çalışırken bile, tuz veya kimyasal madde eklemeden çalışır .

Biyolojik dezenfeksiyon

Ana arıtma işlemi olan biyolojik dezenfeksiyon, gelişmiş bir UV reaktörü içinde gerçekleşir. Reaktör, yüksek türbülans ve UV dozunun yoğunluğunu sağlayan akışı optimize edilmiş bir iç kısma sahiptir.

Reaktör içindeki orta basınçlı UV lambaları, sentetik kuvartztan özel tasarlanmış lamba manşonlarına sahiptir. Bu benzersiz manşonlar, daha geniş dalga boyu spektrumunun iletimini destekler ve dezenfeksiyon sırasında daha fazla UV ışığı sağlar. Reaktörün iç tasarımı ile birlikte, optimum UV dozajı ve düşük enerji tüketimi sağlar.

Filtreleme

Biyolojik dezenfeksiyondan önce büyük organizmaları ve partikülleri çıkarmak için kullanılan filtre aşaması reaktörü destekler. Bu, özellikle bulanık kıyı sularında ve tatlı suda çalışırken,arıtılacak suyun kalitesini iyileştirir.

Reaktör ile birlikte etkin sepet filtre tasarımı, sadece %42 UV geçirgenliği ile tatlı suyun, tuzlu suyun ve deniz suyunun of tam akışta arıtılmasını sağlar.

PureBallast 3 Compact Flex

PureBallast 3 Compact Flex, alan ve esneklikle ilgili soruların cevabıdır. Çoğu gemi için idealdir ve montaj özgürlüğü için bileşenler bağlantıları yapılmamış olarak gelir.

32–1000 m3/sa akışlar için kullanılabilen PureBallast 3 Compact Flex, kolay ve yerden tasarruf sağlayan kurulum için bağlantıları yapılmamış olarak teslim edilir. Kompakt tasarım ve mümkün olan en yüksek esneklikle, özellikle alanın çok önemli olduğu güçlendirmeler ve diğer durumlarda montaj zorluklarına çözüm sağlar.

Arıtma aşamaları balast suyu boru tesisatına hat içi bileşenler olarak entegre edilir. Basit tak ve çalıştır kontakları, mühendislik ve montaj açısından zaman ve maliyet tasarrufu sağlar ve böylece PureBallast 3 Compact Flex çoğu projeye mükemmel bir şekilde uyum sağlar.

Arıtma bileşenleri (hat içi) 

 • Filtre
 • UV reaktörü

Destek bileşenleri (esnek şekilde yerleştirilmiş)

 • Elektrik kutusu
 • >300 m3/sa akışlar için lamba tahrik kabini (1 veya 2)
 • Kompakt Yerinde Temizlik (CIP) ünitesi

Her tür gemiye entegrasyonu desteklemek için geri yıkama pompaları, numune alım noktaları, vana paketleri ve uzaktan kontrol panelleri de dahil olmak üzere çok sayıda yardımcı ekipman bulunmaktadır.

PureBallast 3 Compact Flex IMO ve ABD Sahil Güvenlik (USCG) tip onayları ile mevcuttur.

PureBallast System small.jpg


compact-system-white.jpg

PureBallast 3 Compact

PureBallast 3 Compact, daha küçük balast su akışları için uygun bir çözümdür. Sistemi, çevreye az etkisi olan tak-çalıştır modülüne entegre eder.

Kızağa monte çözümler

Alfa Laval PureBallast 3 Compact, kızağa monte bir modül olarak teslim edilebilir ve böylece kompakt olmasının yanında daha az boru tesisatından dolayı montajı da kolay olur. Kızağın çevreye etkisi minimum düzeydedir ve basit tak-çalıştılar bağlantılar ile bağlanır. 32-300 m3/sa akışlar için.

Esnek olarak yerleştirilebilen elektrik kabinin dışında tüm bileşenler are kızağın içinde yer alır. Bu kabin lamba tahrik kabini ile büyük sistemlerin kontrol kabininin birleşimidir.

Aşağıdaki bileşenler kızağa monte PureBallast 3 Compact içinde yer alır:

 • Filtre
 • Reaktör
 • Kompakt Yerinde Temizlik (CIP) ünitesi
 • Elektrik kabini esnek bir şekilde UV reaktöründen 30 m uzağa yerleştirilebilir

Her tür gemiye entegrasyonu desteklemek için geri yıkama pompaları, numune alım noktaları, vana paketleri ve uzaktan kontrol panelleri de dahil olmak üzere çok sayıda yardımcı ekipman bulunmaktadır.


PureBallast 3 Std ve Ex

Verimli ve uygun maliyetli sistem konfigürasyonları sağlayan 1500 m3/sa reaktör boyutuyla PureBallast 3 Std sistemleri büyük balast suyu akışlarını etkin bir şekilde yönetir. Patlama meydana gelme olasılığı bulunan yerler içinse tankerler için güverte kamarası seçeneğiyle mevcut olan PureBallast 3 Ex sistemleri şeklinde yapılandırılabilirler.

PureBallast 3 Std ile büyük akışlar

PureBallast 3 Std sistemleri, büyük akışlar için yapılandırılabilir ve[ , lamba tahrik kabinlerinin 150 m yarıçap içinde serbestçe yerleştirilmesi de dahil en geniş montaj parametrelerine sahiptirler. Tek başına sistemler 250–3000 m3/sa akışları yönetebilirken ikili sistemler 6000 m3/sa'ya kadar kapsama sahiptir. 1500 m3/sa reaktör boyutu sadece bir veya iki reaktöre ihtiyaç olmasını sağlarken büyük akışlı sistemlerin maliyeti ve karmaşıklığı en aza indirilir.

Arıtma bileşenleri

 • Filtre
 • Reaktör

Destek bileşenleri

Ek bileşenler, en iyi tasarım için esnek bir şekilde yerleştirilebilen destek sistemleridir.

 • Lamba tahrik kabini
 • Yerinde Temizlik (CIP) ünitesi
 • Kontrol kabini

PureBallast 3 Ex sistemlerinde aynı arıtma ve destek bileşenleri kullanılır (bkz. aşağıda).

Her tür gemiye entegrasyonu desteklemek için geri yıkama pompaları, numune alım noktaları, vana paketleri ve uzaktan kontrol panelleri de dahil olmak üzere çok sayıda yardımcı ekipman bulunmaktadır.

system-overview-3-white.png


Ex system image.jpg

Ex sistemleri

PureBallast 3 büyük akışlar ve Ex tasarımı içindir, 250-3000 m3/sa ve hatta çok sistemli daha büyük akışlar için yapılandırmalar bulunur.

PureBallast 3 Ex ile güvenlik

PureBallast 3 Ex sistemleri 250–3000 m3/sa akışa ve 6000 m3/sa akışa kadar kapsam sağlayan ikili sistemler için uygundur. ATEX ve IECEx, Zone 1, IIC ve T4 uyarınca çok sayıda Ex yapılandırması ile tedarik edilebilir. Tehlikeli bölgenin dışında ve hizmet verdikleri reaktörlerden 150 m uzağa yerleştirilebilen lamba tahriki kabinlerinin esnek yerleşimiyle tasarım basitleştirilmiştir.

PLC'yi es geçen reaktör sıcaklık ve seviye sensörlerinin bağlanması gibi yedek güvenlik özellikleriyle çalışma sırasında güvenlik artırılır.


PureBallast 3 Ex için güverte kamarası

Tankerler için güverte kamarası çözümü

Birçok tanker, pompa odasına olan ihtiyacı ortadan kaldırmak ve ürün alanını en üst düzeye çıkarmak için dalgıç pompalar kullanır. Bunun sonucu olarak genellikle çevre koruma sistemi için içeride yetersiz alan kalır. Bu nedenle, önceden monte edilmiş PureBallast 3 Ex sistemleri, tüm iç boru tesisatlarıyla birlikte standartlaştırılmış bir güverte kamarasında teslim edilebilir.

PureBallast 3 Ex sisteminin akışla ilgili bileşenleri (UV reaktörü, filtre ve CIP ünitesi) güverte kamarası içinde yer alırken, lamba tahrik kabini ve kontrol kabini güverte kamarasının dışında ve geminin güvenli bölgesi içinde monte edilir.

PureBallast 3 Std ve Ex sistemleri IMO ve ABD Sahil Güvenlik (USCG) tip onayları ile mevcuttur.

Alfa Laval PureBallast 3 Deckhouse left facing.jpg


Çalışma sırası

 PureBallast 3 IMO denetimine tabi sularda, çoğu durumda potansiyel çalışma gücünün yalnızca %50'sinde arka planda çalışır. En zor çalışma senaryolarında ise tam güce kadar yükseltilebilir.

Ballasting.jpg

Balast tahliyesi

PureBallast 3 tam otomatik bir sistemdir. Çalıştırıldığında, kısa bir başlangıç sekansından geçer.

Balast tahliyesi başladığında, gelen balast suyu ilk olarak filtre aşamasından geçer. Bu, büyük organizmaları ve partikülleri ortadan kaldırarak işlenecek suyun kalitesini artırır. Filtre aşaması, bulanık kıyı suları ve tatlı suda kullanım için faydalıdır.

Filtrelendikten sonra su, reaktör aşamasına geçer ve balast suyu tanklarına girmeden önce burada gelişmiş UV ile dezenfekte edilir.

Balast tahliyesi işlemi tamamlandığında, otomatik bir Yerinde Temizlik (CIP) döngüsü ile reaktör temizliği gerçekleştirilir. Bu döngü balast tahliyesinin hemen ardından istenir ve 30 saat içerisinde yapılması gerekir. CIP döngüsü başladığında reaktör aşaması tatlı su ile durulanır ve tamamlandıktan sonra tatlı su ile doldurulur.

Filtre aşaması da balast tahliyesi işlemi tamamlandıktan sonra tatlı su ile doldurulur.

 

Debalast

Debalast işlemi temelde balast tahliyesi ile aynı işlemdir. Bununla birlikte, filtre aşaması, su zaten filtrelendiğinden, debalast sırasında es geçilir.

Balast suyu tanklarından ayrıldıktan sonra, balast suyu reaktör aşamasından geçerek aktarım sırasında mikroorganizmaların yeniden büyümeleri engellenir. Bu şekilde belirlenen sınırlara uygun şekilde dezenfekte edilerek debalast alanındaki suya tahliye edilir.

CIP da dahil olmak üzere aynı başlatma ve kapatma dizisi, hem balast hem de debalast sırasında kullanılır.

Deballasting.jpg

Dokümantasyon

Sistem değerlendirmesi, tasarım, montaj ve çalıştırmayı desteklemek amacıyla kapsamlı PureBallast 3 belgeleri mevcuttur.

Montajcılar için

Tersaneler ve diğer montaj kurumları için PureBallast 3 belgeleri aşağıdakilere ayrılmıştır:

 • "En iyi uygulamalar" da dahil olmak üzere montaj sorunlarına özel bir bölüm
 • Devam eden referans için daha kapsamlı bilgiler içeren bir bölüm
 • Tasarım sürecine kolay bir şekilde dahil etmek için çizimler ve 3D modeller

Alfa Laval'ın doğrudan desteği, tasarım ve planlamanın yanı sıra montaj ve ilk devreye alım süreçlerinde de yardımcı olabilir.

Tasarım ve montaj belgelerini almak veya daha fazla bilgi için lütfen Alfa Laval ile iletişime geçin.

Ek kaynaklar

PureBallast 3 hakkında daha fazla bilgi edinmek ve mevcut diğer arıtma teknolojileriyle karşılaştırmak için Alfa Laval'ın balast suyu yönetim kaynaklarını indirin.

Alfa Laval PureBallast 3 Compact Flex ürün broşürü

Montaj özgürlüğü için bağlantısı yapılmamış bileşenler ve tak ve çalıştır özelliği.

PDF'i indirin


Alfa Laval PureBallast 3 Compact ürün broşürü

Tak ve çalıştır kullanıma hazır modül olarak yapılandırılacak kompakt sistemler.

PDF'i indirin


Alfa Laval PureBallast 3 ürün broşürü

Büyük akışlar ve Ex-tasarımı için PureBallast 3.

PDF'i indirin