Power-to-X

Power-to-X (P2X), kimya, denizcilik ve havacılık endüstrilerinin karbondan arındırılmasında kilit bir bileşendir. Burada “X”, elektriğin gaz veya sıvı yakıtlara veya e-amonyak, e-metanol, metan, yeşil hidrojen ve sentez gazı dahil kimyasallara dönüştürülmesini ifade eder. Bu şekilde power-to-X, mevcut altyapıyı kullanırken ve önemli bir enerji depolama çözümü sunarken daha sürdürülebilir endüstri, ulaşım ve enerji sağlayabilir.

Alfa Laval, kimya endüstrisine gelişmiş çözümler sağlama konusunda onlarca yıllık deneyime sahiptir. Verimli ısı eşanjörlerinden oluşan çeşitli portföyümüz, geleneksel yöntemlerle karşılaştırıldığında, yeşil amonyak ve yeşil metanolün uygun maliyetli üretimini garanti eder. Proseslerinizi nasıl destekleyebileceğimizi öğrenmek için bugün bize ulaşın.

Alfa-Laval-power-to-x

Alfa Laval'ın yeşil amonyak için çözümleri

Amonyak, gübre endüstrisinde önemli bir yere sahiptir, ancak aynı zamanda soğutma sistemlerinde ve patlayıcı üretiminde de önemli bir rol oynar. Günümüzde yeşil amonyağın gelişi, yakıt ve enerji depolama gibi alanlar için de yeni olanaklar yaratıyor.

Alfa Laval, yeşil amonyağın taleplerini desteklemek için yenilikçi teknolojiyle amonyak endüstrisinin geçmişten gelen bir partneri olmaya devam ediyor. Kapsamlı ısı transferi portföyümüzle, büyüklüğünüz veya operasyonel aralıklarınız ne olursa olsun, tesisiniz için en uygun çözümü bulabilirsiniz. Atık ısı kazanları, buhar tamburları ve amonyak kondansatörleri gibi kritik proses ısı eşanjörleri hakkında daha fazla bilgi almak ve maksimum enerji verimliliği için çabalarken tüm genel soğutma ve ısıtma ihtiyaçlarınızı nasıl karşılayabileceğimizi öğrenmek için bizimle iletişime geçin.


Bize ulaşın

Alfa Laval'ın yeşil metanol için çözümleri

Yeşil hidrojeni bir CO2 kaynağıyla birleştirmek, yeşil metanole giden yolu açar. Yeşil metanol, yakıt olarak veya enerji depolama için kullanılmasının yanı sıra, kimya endüstrisinin büyük oranda karbondan arındırılması için de etkilidir.

Alfa Laval, mega ölçekli fabrikalardan edindiği deneyimle, nispeten küçük ölçekli pazarı da aynı yüksek kaliteli çözüm ve servisleriyle desteklemeye hazırdır. Kompakt teknolojilerimiz, reboiler ve kondenserler dahil buhar üretimi, reaktör değiştiriciler, distilasyon eşanjörleri ve ayrıca soğutma ve ısıtma gibi çok çeşitli uygulamalar için uygundur. Tesis kapasitesi ne olursa olsun, minimum boyut ve maksimum verimlilikten ödün vermeden sizinle yakın bir şekilde çalışıyoruz.

Alfa Laval ayrıca e-metanol üretiminde karbon yakalama kullanımını ve depolanmasını (CCU/S) mümkün kılmak için benzersiz bir verimli ısı eşanjörleri portföyü sunar.


Bize ulaşın

Yenilenebilir temiz yakıt üretimi için iş ortaklığı

Alfa Laval, ticari ölçekli eMetanol tesisleri geliştiren benzersiz bir Power-to-Fuel şirketi olan Liquid Wind'in yatırımcısı ve ortağıdır. Her tesis, endüstriden kaynaklanan biyojenik karbondioksit emisyonlarını yakalar ve konsantre eder, bunları yenilenebilir elektrik ve sudan yapılan hidrojenle birleştirir. Sonuç, yeşil metanol üretimidir. Liquid Wind konsorsiyumu, Alfa Laval'e ek olarak Carbon Clean, Siemens Energy ve Haldor Topsoe'yu da içeriyor. Isı transferi uzmanlığımız, proses verimliliğinin iyileştirilmesine ve tesislerin genel enerji entegrasyonuna katkıda bulunur. Isı eşanjörleri, yeşil hidrojen, karbon yakalama ve metanol sentezi proses adımlarının yanı sıra ana sistemde anahtar bileşenler olarak kurulur.

LiquidWind eFuel Facility

Denizcilik endüstrisinde yakıt olarak yeşil amonyak

Ağustos 2020'de Alfa Laval, Hafnia, Haldor Topsoe, Vestas ve Siemens Gamesa, kendi endüstriyel uzmanlığımıza ve yetkin endüstriyel oyuncular listesinden gelen girdilere dayanarak “Ammonyakıt - bir deniz yakıtı olarak amonyağın endüstriyel görünümü” raporunu yayınladı.

Alfa Laval Sustainable solutions Power-to-X ammonia as fuel

Our solutions

plate_heat_exchangers_GPHE.jpg

Alfa Laval contalı plakalı ısı eşanjörleri

Contalı plakalı ısı eşanjörü yelpazemizle, tesisinizin kapasitesi ne olursa olsun optimum çözümünüzü bulmak kolaydır. Olağanüstü ısı transfer performansıyla birleştirilen kompakt tasarım, servis kolaylığı veya enerji verimliliğinden ödün veremeyeceğiniz skid veya dar alanlı montaj yerleri çin ideal hale getirir. Ürün soğutucuları, ısıtma ve soğutma, contalı plakalı ısı eşanjörünün power-to-X projeniz için çok uygun olduğu konumlardan bazılarıdır. Amonyak kondansatörleri gibi kritik konumlar için yarı kaynaklı modellerimiz size daha da fazla seçenek sunar.


Daha fazlası

plate_heat_exchangers_welded-plate-block.jpg

Alfa Laval Compabloc

Compabloc ısı eşanjörleri, gövde ve boru tasarımlarının sıcaklık ve basınç dayanıklılığını, geleneksel bir plakalı ısı eşanjörünün olağanüstü termal performansıyla birleştirir. Kompakt tasarımın kurulumu kolaydır ve benzer bir shell&tube ısı eşanjöründen beş kata kadar daha verimlidir. Compabloc, metanol damıtma bölümü gibi en zorlu tek fazlı ve iki aşamalı görevlerin üstesinden gelebilir, bu da onu power-to-X prosesiniz için çok yönlü bir problem çözücü haline getirir.


Daha fazlası

Olmi_Reforming_Process_Gas_Boiler_640x360.png

Alfa Laval OLMI

An OLMI heat exchangers fits in for any requested heat recovery duties in processes with high temperatures and/ or high pressures, making them especially suitable for in ammonia and methanol production. Its outstanding reliability, superior fabrication and low CAPEX allow you to enhance energy efficiency, increase profitability and improve sustainability. The OLMI design, combined with superior welding technology, enables greater reliability than peers’ comparable solutions, resulting in extended lifetime, peace of mind operation and a lower environmental impact.


Learn more

plate_heat_exchangers_welded-plate-shell.jpg

Alfa Laval Packinox

Packinox ısı eşanjörleri, büyük amonyak ve metanol proseslerinde besleme-atık ısı geri kazanım görevlerinde bir arada kullanım için idealdir. Olağanüstü termal performans, üstün hidrolik verimlilik ve kompakt tasarım, en düşük çevresel ayak izi ile enerji verimliliğini optimize etmenize ve proses kapasitesini en üst düzeye çıkarmanıza olanak tanır. Bir Packinox, geleneksel çözümlere göre daha düşük çevrim basınç düşüşü ile daha fazla ısıyı geri kazanır, bu da besleme fırını ve geri dönüşüm gaz kompresörü kapasitesi için daha az yatırım yapılmasını sağlar ve böylece daha hızlı yatırım getirisi sağlamış olur.


Daha fazlası

Alfa Laval Niagara WSAC_modular_640x360.png

Alfa Laval Niagara Wet Surface Air Coolers (WSAC)

Alfa Laval Niagara Wet Surface Air Coolers (WSAC®) yüksek performans, düşük işletme maliyetleri ve güvenilir çalışmayı bir araya getiren özel yapım, kapalı devre soğutma ve yoğuşma sistemleridir. Minimum su ve elektrik tüketimi ile kompakt bir ünitede maksimum soğutma sağlarlar. Sağlam ve basit tasarım aynı zamanda kararlı termal performans ve düşük bakım gereksinimleri sağlar. WSAC sistemlerimiz, aşındırıcı ortamlara dayanıklı tasarımlar, birden fazla proses akışını paralel olarak soğutma, hem kuru soğutma hem de ıslak soğutma modunda çalıştırma dahil olmak üzere gereksinimlerinize göre tamamen özelleştirilebilir.


Daha fazlası

Cleantech-carbon-capture-intro-final.jpg

Karbon yakalama, kullanım ve depolama için ısı transferi çözümleri

Karbon yakalama, kullanma ve depolamayı (CCU/S) duymuş olabilirsiniz, ancak bunu mümkün kılacak teknolojilerin onlarca yıldır var olduğunu biliyor musunuz? Petrol ve gaz, enerji, rafineri, petrokimya ve çimento endüstrisi gibi sektörlerde karbondan arındırma için sınırlı seçeneklerle CCU/S, enerji piyasasının geleceği için temel olacaktır. Karbon yakalama verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmış ısı transfer ekipmanı portföyümüzü keşfedin.


Daha fazlası

cleantech-P2X-methanol-production.jpg

Metanol üretimi için ısı transferi çözümleri

Güvenilirlik, enerji verimliliği ve ürün kalitesi tüm metanol tesisleri için son derece önemlidir. Alfa Laval, metanol tesisi işletmecilerine kanıtlanmış ekipman ve hizmetlerin yanı sıra uzmanlık sağlama konusunda engin bir deneyime sahiptir. İhtiyaçlarınız ne olursa olsun, operasyonları sorunsuz hale getirmek ve size rahatlık sağlamak için buradayız.


Daha fazlası

cleantech-P2X-ammonia-production.jpg

Amonyak üretimi için ısı transferi çözümleri

Kârlılığı sürdürebilmek için dünya çapındaki amonyak üreticileri, enerji verimliliğini sürekli olarak iyileştirmelidir. Geniş proses bilgisi ve geniş bir ekipman ve hizmet yelpazesi ile Alfa Laval, kompakt ve yüksek verimli ısı eşanjörlerimizle yoğun enerji tüketimi olan amonyak proseslerini optimize etmeye yardımcı olabilir.


Daha fazlası

Sürdürülebilir ortaklık

Daha fazla bilgi edinmek için bize ulaşın

Sürdürülebilir çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için formu doldurabilirsiniz

Bizimle iletişime geçin

Gizlilik politikasını okudum ve onaylıyorum.