Döngüsel ekonomi

Bugün doğrusal yani bir anlamda kullan-at ekonomisi yaşıyoruz. Ürünler kullanılır ve çöpe atılır, bu da bizim hâlâ değerli ve genellikle kıt olan doğal kaynaklara erişmemizi engeller ve ayrıca kirliliğe katkıda bulunur. Döngüsel bir ekonomide ise, ürün yaşam döngüsünün tamamı atıkları ve kirliliği ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır. Bir ürün artık geçerli olmadığında, malzemeleri ve bileşenleri başka şekillerde yeniden kullanıma sokulur. Her şey yeniden dolaştırılır ve doğal sistemlerde görülen yenilenmeye yol açar.

Benzersiz separasyon ve termal teknolojiler anlayışımız sayesinde Alfa Laval, döngüsel ekonomiyi ilerletmek için yeni çözümlerin geliştirilmesine öncülük etti. Bugün, daha güvenilir ve sürdürülebilir performans için üretim süreçlerinizi optimize etmek için kaynak verimliliğini artırmanıza ve atıkları azaltmanıza, yeniden kullanmanıza ve geri dönüştürmenize yardımcı olabiliriz. Birlikte biyo bazlı kimyasallar, biyoplastikler, biyoyakıtlar, kentsel katı atık (MSW), sıfır sıvı deşarjı (ZLD), plastiklerin, tekstillerin geri dönüşümü ve daha fazlası için döngüsel ekonomiye geçişi hızlandırabiliriz.

Cleantech-Circular-economy-intro-final.jpg

 

cleantech-circular-economy-chart-final.png

Döngüsel ekonomi tanımı

Ellen MacArthur vakfı tarafından tanımlanan döngüsel ekonomi, atık ve kirliliği ortadan kaldırma, ürünleri ve malzemeleri kullanımda tutma ve doğal sistemleri yeniden oluşturma ilkelerine dayanmaktadır.

Diğer bir deyişle hiçbir şey atık olmuyor ve tüm doğal kaynaklarımız en verimli şekilde defalarca kullanılıyor. Ürünler yenilenebilir enerji kullanılarak üretilmektedir. Üretim proseslerinde su, kimyasallar ve malzemeler yeniden kullanılır, azaltılır ve geri dönüştürülür. Yan ürünler, diğer dairesel sistemlere girmek için çıkarılır. Ürün daha sonra mümkün olduğu kadar uzun süre kullanılır. Ürün kırılırsa çöpe atılmak yerine tamir edilir. Bir ürünün yaşam döngüsünün sonunda, onu oluşturan bileşenler geri dönüştürülür, tekrar üretime sokulur ve döngü tamamlanır. Geri dönüştürülmeyen biyolojik malzeme, yeni doğal kaynakların büyümesini sağlamak için güneş ışığı, CO2 ve besinler ile bozulur, yenilenir.

Elbette bu, endüstri için büyük bir değişiklik olacak, ancak gerekli bir değişiklik. Operasyonunuz döngüsel bir iş modeline geçmeye hazır mı? Öyleyse, çözümlerimizin hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabileceği birçok yolu öğrenmek için bugün bizimle iletişime geçin.


Bize ulaşın

Sürdürülebilir geri dönüşüm için öncü bir işbirliği

Alfa Laval ve Stena Recycling, ısı eşanjörlerinin verimli bir şekilde geri dönüştürülmesini sağlamak için çığır açan bir iş modelinin geliştirilmesi sebebiyle bir araya geldi. Kendi alanlarında iki lider arasındaki ortaklık, Alfa Laval’ın ürünlerinde bulunan değerli metallerin% 100'e varan oranda yenilenmesini sağlayabilir. Ek olarak, eski ısı eşanjörü teknolojilerinin küresel karbon emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olan daha modern, enerji verimli tasarımlarla değiştirilmesine katkıda bulunacaktır.

Enerji Bölümü Başkanı Susanne Pahlén Åklundh, “Bu, daha döngüsel ve sürdürülebilir bir yaklaşıma doğru önemli bir adım… Bu girişim, hem müşterilerimizin hem de toplumun yararına olan bir kazan-kazan” diyor.

Stena Recycling İsveç Genel Müdürü Fredrik Pettersson, "Alfa Laval ile yaptığımız işbirliği, birlikte çalıştığımızda ne kadar etkili döngüsel çözümleri oluşturabileceğimizi bir kez daha gösteriyor" diyor.


Hikayenin tamamı için

 

cleantech-Recycling-intro-img-final.jpg

cleantech-Resource-efficiency-intro-img-final.jpg

Kaynak verimliliği

Kaynakları daha verimli kullanmak gerçekten ne anlama geliyor? Aslında tüm mesele her hammaddeden en iyi şekilde yararlanarak verimi artırmak ve aynı zamanda hiçbir şeyin boşa gitmemesini sağlamaktır.

Doğru yapıldığında, kaynak verimliliği yalnızca operasyonunuzun sürdürülebilirliğini artırmakla kalmaz. Ayrıca maliyetleri düşürmenin ve karlılığı artırmanın akıllıca bir yolu olabilir. Yeşil ve biyo bazlı kimyasallardan doğal soğutucu akışkanlara kadar Alfa Laval, kaynak tüketiminizin döngüselliğini iyileştirmenize yardımcı olacak çeşitli çözümlere ve uzmanlığa sahiptir. Bugün sektörünüzü nasıl destekleyebileceğimizi öğrenin.

 

Daha fazlası için

Cleantech-Reuse-reduce-recycle-final-210303.jpg

Yeniden kullanma, azaltma ve geri dönüştürme

Günümüzde endüstriyel proseslerin çoğu büyük miktarda doğal kaynak tüketmekte ve sonuç olarak önemli miktarlarda atık üretmektedir. Ancak doğru teknoloji ile atık çıktısını en aza indirmek ve böylece hem çevresel ayak izinizi hem de operasyonel maliyetlerinizi küçültmek giderek daha fazla mümkün hale geldi.

Alfa Laval, atık suyunuzun daha iyi yönetilmesini sağlayan yerinde arıtma ve geri kazanım çözümleriyle müşterileri destekleyen kapsamlı deneyime sahiptir. Yüksek verimli separasyon ve su yönetimi çözümlerimiz, atıkları tamamen yeni yöntemlerle azaltmanıza, yeniden kullanmanıza ve geri dönüştürmenize yardımcı olabilir.


Daha fazlası için

Cleantech-product-lifetime-final-210303.jpg

Ürün ömrü

Döngüsel ekonomide sürdürülebilirliğin sağlanması aynı zamanda her bir ürünün ömür boyu performansını optimize etmek ve en üst düzeye çıkarmak anlamına gelir.

Alfa Laval'da bu, ekipmanlarımızın tasarımlarını ve kullandığımız malzemeleri nasıl değerlendirdiğimizin önemli bir parçasıdır. Ürünlerimizin uzun ömürlü, verimli performans sağlamak için en uygun şekilde çalıştırıldıklarından emin olmak adına müşterilerimizle birlikte çalışıyoruz. Kapsamlı hizmet portföyümüz, her Alfa Laval müşterisinin ekipmanlarından en iyi ömür boyu çalışmayı elde etmek için doğru desteğe sahip olmasını sağlar. Bazı durumlarda, ürünün kullanım ömrü sonunda nasıl yeniden kullanılabileceği ve geri dönüştürülebileceği konusunda tavsiyelerde bulunabiliriz.


Daha fazlası için

Outokumpu için döngüselliği hızlandırıyoruz

Paslanmaz çelikte dünya lideri olan Outokumpu, yağ giderme proseslerinde sıvı kaynak tüketiminin döngüselliğini iyileştirerek karbon ayak izini azalttı. Daha fazla sıvıyı daha uzun süre yeniden kullanabilmek, üretim verimliliğini artırmalarına yardımcı oldu ve ayrıca nihai ürünlerde daha az hurda ve daha iyi kalite ile sonuçlandı. Daha fazla bilgi edinmek için bu videoyu izleyin.

Tüm sektörlerde mevcudiyet

Önde gelen ısı transferi ve separasyon teknolojileri ile Alfa Laval, çok çeşitli endüstriyel uygulamalarda geniş bir varlığa sahiptir. İşletmenizin döngüselliğini iyileştirmenize nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek ister misiniz? Aşağıdaki listeden alanınızı seçin.

Steam_and_heat_640x360.jpg

Sıfır Sıvı Deşarjı (ZLD)

Alfa Laval ZLD sistemleri çok çeşitli endüstriyel atık uygulamalarında sıvı deşarjının mutlak en aza indirilmesi için tasarlanmış sağlam, kompakt çözümlerdir. ZLD sistemleri, kurulumun merkezinde yer alan AlfaFlash evaporatör ile termal çözümler ve separasyon teknolojisinin bir kombinasyonuyla su tüketiminizin verimliliğini optimize eder.


Daha fazlası için

cleantech-biobased-chemicals-intro-img.jpg

Biyo bazlı kimyasallar

Yenilenemeyen kaynaklara bağımlılığımızı azaltmak söz konusu olduğunda, çeşitli biyokütle kaynaklarından kimyasallar ve malzemeler önemli bir rol oynamaktadır. Ağaçlar, bitkiler, mahsuller, algler, bakteriler ve biyolojik atıklar çok çeşitli biyo bazlı kimyasallar, yakıtlar, ürünler ve ara ürünler üretmek için farklı şekil ve formlarda kullanılabilir. Alfa Laval, çok çeşitli biyo bazlı kimyasal uygulamalarda verimliliği ve sürdürülebilirliği artırmanıza yardımcı olabilir.


Daha fazlası için

cleantech-Recycling-intro-img-final.jpg

Geri dönüşüm

Döngüsel ekonomide, ürün yaşam döngüsünün son aşaması geri dönüşümdür. Bu, ürün içindeki bileşenlerden ve doğal kaynaklardan yararlanmamızı ve onları üretime geri döndürmemizi sağlar. Günümüzde yeni geliştirilen prosesler plastikler, tekstil ürünleri, piller, evsel katı atıklar (MSW) ve daha fazlası için geri dönüşüm proseslerinin ticarileştirilmesine yeni olanaklar yaratıyor.


Daha fazlası için

Sürdürülebilir ortaklık

Daha fazla bilgi edinmek için bize ulaşın

Sürdürülebilir çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için formu doldurabilirsiniz

İletişime geçin

Bu bilgiler gizlilik politikamıza uygun şekilde saklanır ve işlenir.