Atık ısı geri kazanım

Atık ısı geri kazanımı, enerji verimliliğini artırmak için kritik öneme sahiptir. Günümüzde teknoloji, mevcut proseslerden gelen fazla ısıyı ısıtma veya elektrik üretme gibi başka amaçlar için yakalamayı ve yeniden kullanmayı mümkün kılmaktadır. Hafif sanayiden ağır sanayiye kadar pek çok alanda çok fazla atık ısı üretilir ve bu ısı, enerji tasarrufu ve emisyonların azaltılması için önemli ölçüde kullanılmayan bir kaynaktır.

İyi tasarlanmış ısı eşanjörü teknolojisini kullanarak ısıyı geri kazanmak, verimliliği artırmanın kolay ve etkili bir yoludur. Bu alanda kapsamlı deneyime sahip olan Alfa Laval, atık ısıyı yeni, üretken ve karlı şekillerde kullanmaya yönelik çözümler üzerinde çok çeşitli endüstrilerdeki müşterilerle birlikte çalışmaktadır. Teknolojimiz, yüksek sıcaklıktaki atık ısıyı yakalamanın yanı sıra, ısı pompalarının kullanımı yoluyla daha düşük sıcaklıktaki ısıyı yakalayabilir ve yeniden kullanabilir. Örneğin veri merkezlerinden veya atık su ve deniz suyundan ısı geri kazanımından elde edilen ısının bölgesel ısıtma için kullanılabilmesi anlamına gelir.

cleantech_waste_heat_recovery201201.jpg

Atık ısı geri kazanımının değeri

Atık ısı geri kazanımı, işletmenize genel enerji verimliliğinizi artırmanın en kolay ve en uygun maliyetli yollarından birini sunar. Bu da kârlılığınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Mevcut seçeneklere bakarken, çoğu endüstriyel proseste iki tür enerji tüketimini göz önünde bulundurmak önemlidir. Yani, üretmek için kullanılan enerji:

- fosil yakıtlar aracılığıyla proses ısısı
- belirli proses adımlarında kullanılan motorlar için elektrik

Atık ısı geri kazanımının ardındaki temel fikir, bir tesisin bir bölümünde oluşan ısıyı yakalamak ve mümkün olduğunca diğer uygulamalarda yeniden kullanmaktır. Ne kadar ısının geri kazanılabileceğini ve yeniden kullanılabileceğini belirlemenin temel noktası, ısı eşanjörü teknolojisi seçiminizdir.

Enerji verimliliği ve atık ısı geri kazanımında önde gelen uzmanlarımızdan biri olan Julien Gennetier'in yer aldığı bu videoda daha fazla bilgi edinin. Bu videoda, hem işletmeniz hem de gezegenimiz için enerji tasarrufunun nasıl bir kazan-kazan haline geldiğini açıklıyor.

Doğru ısı eşanjörü teknolojisi ile %25 daha fazla enerji tasarruf

Atık ısı geri kazanımına yapılan bir yatırımın geri ödeme süresi, büyük ölçüde ısı eşanjörlerinin verimliliğine ve ilgili yaşam döngüsü maliyetlerine bağlıdır. Bu nedenle, yaşayacağınız potansiyel tasarrufun hesaplanmasında seçeceğiniz eşanjör büyük rol oynar. Öyleyse seçenekler nelerdir?

Diyagram, yatırım maliyetinin bir fonksiyonu olarak ısı geri kazanım seviyesini göstermektedir. Kompakt ısı eşanjörlerinden elde edilen verim, karşılaştırılabilir bir maliyetle shell&tube eşanjörlere göre %25'e kadar daha yüksektir. Aynı ısı geri kazanım seviyelerine ulaşmak için, shell&tube çözümler genellikle birkaç kat daha pahalı hale gelir. Bunun sebebi aşağıdaki faktörlere dayamaktadır:

  • Beş kat daha yüksek ısı transfer verimliliği
  • Daha düşük yatırım ve bakım maliyetleri
  • Daha küçük ayak izi

Peki prosesiniz için en iyi ısı geri kazanım çözümünü nasıl elde edebilirsiniz? Bugün bizimle iletişime geçerseniz, uzmanlarımız süreç boyunca size rehberlik edecektir.
Hemen denemek için bize ulaşın!


Daha fazlası


cleantech-WHR-chart-logo.png

Bölgesel ısıtma için atık ısı

Hamburg'da, bir bakır üretim tesisinden gelen fazla ısı, Alfa Laval contalı plakalı ısı eşanjörleri kullanılarak enerji verimli bir şekilde bölgesel ısıtmaya aktarılır. Fazla ısının yeniden kullanımı, 3.400 daireyi ısıtmak için kullanılan ve yılda 20.000 ton karbondioksit emisyonunu azaltacağı tahmin edilen yılda 160.000 MWh'ye tekabül ediyor.

Alfa Laval Sustainable solutions Waste heat recovery case story

Tüm sektörlerde enerji tasarrufu

Alfa Laval plakalı ısı eşanjörleri, çok çeşitli uygulamalarda yeniden kullanım için hem yüksek hem de düşük sıcaklıktaki atık ısıyı geri kazanabilir. Teknolojilerimiz, müşterilerimizin bölgesel ısıtma, elektrik üretimi ve çok daha fazlası için geri kazanılan ısıyı kullanarak enerji verimliliğini yeni, üretken ve karlı yollarla artırmalarını sağlar. Daha fazla bilgi için aşağıdan sektör seçebilirsiniz.

cleantech_data_centerv2.jpg

Veri merkezi soğutma

Bir veri merkezinde kullanılan elektriğin %90'ının ısıya dönüştürülebileceğini biliyor muydunuz? Tüm veri merkezlerinin sunuculardan gelen atık ısıyı başka amaçlarla kullandığını hayal edin. Bu durum 300 milyon Avrupa hanesini ısıtmak için gereken enerji miktarına denk gelen yılda 3.000 TWh tasarruf sağlayacaktır. Bu sayede meydana gelecek emisyon azaltımı, Fransa'nın tamamı tarafından üretilen emisyonlara eşdeğerdir.

Sunucularınızdan gelen atık ısıyı nasıl kurtarabilir ve yeniden kullanabilirsiniz? Ve bunun karlılığınıza ne gibi bir etkisi olacak?


Daha fazlası

cleantech-HVAC-intro-img.jpg

HVAC

Bugün, tüm birincil enerjinin %50'si atık ısı olarak kaybolmaktadır. Avrupa'daki mümkün olan her endüstriyel kazanın yerini modern ısı pompalarının aldığını hayal edin. Bu durum 10.100 rüzgar türbini üretimine eşdeğer, yılda 100 TWh enerji tasarrufu sağlayacaktır. Aynı zamanda CO2 üretimimizi 18 milyon ton – yani 220.000 kamyonun üreteceği emisyonla aynı miktarda – azaltacaktır.

Şüphesiz, endüstriyel kazanları ısı pompaları ile değiştirerek büyük tasarruflar sağlanabilir. Benzer bir değişiklik HVAC operasyonunuz için ne anlama gelebilir?


Daha fazlası

cleantech-ORC-pipes.jpg

Organik Rankine Çevrimi (ORC)

Endüstriyel proseslerin ve kojenerasyon (CHP) motorlarının düşük sıcaklıktaki atık ısısını geri kazanmanın mümkün olduğunu biliyor muydunuz? 

Organik rankine çevrimi (ORC) sistemleri için, Alfa Laval plakalı ısı eşanjörleri, uzmanlığımızla birleştiğinde, elektrik üretimi için verimlilik ve ısı geri kazanımı sağlar.

Alfa Laval egzoz gazı eşanjörlerini (GTL/Micro) kullanarak, gaz fazındaki atıklardan enerji aktarmak ve bir ORC sisteminde verimli bir şekilde karbon nötr elektrik üretmek mümkün olabilir.


Daha fazlası

cleantech-CHP-intro-img.jpg

Kojenerasyon (CHP)

Kojenerasyonun (CHP) en verimli enerji kullanım yöntemlerinden biri olduğunu biliyor muydunuz? Verimli kullanım için enerjinin %90'ından fazlası geri kazanılabilir. Verimli ve uygun maliyetli bir kojenerasyon çözümü mü arıyorsunuz?

Alfa Laval'in CHP uygulamaları için geliştirdiği tüm termal çözümler hakkında bilgi edinmek için buraya tıklayın.


Daha fazlası

cleantech_refinery210108.jpg

Petrol rafinerileri

Rafinerilerde enerji, ana maliyet etkenlerinden biridir. Geri kazanılan her MW enerji için yılda 4.000 tona kadar CO2 emisyonu azaltılabilir.

Alfa Laval, rafineri prosesleri için eksiksiz bir ısı eşanjörü portföyüne sahiptir. Kullanım amacı ne olursa olsun, enerji tasarrufu ve emisyonları azaltma gibi günlük zorluklarınızı ele almak ve üstesinden gelmek için size kanıtlanmış teknoloji sağlayabiliriz.

Daha fazlası

Cleantech-Petrochemicals-intro-img-final.jpg

Petrokimyasallar

Enerji tüketimini azaltmanın en kolay yolunun, prosesinizde yeniden kullanmak üzere enerjiyi geri kazanmak olduğunu biliyor muydunuz?

Sadece shell&tube eşanjörlerden kompakt ısı eşanjörlerine geçerek ısı geri kazanımınızın verimliliğini artırabilirsiniz. Bu sayede boşa gidecek olan enerji tekrar değerlendirilebilir.

Daha verimli ısı eşanjörlerine yatırım yapmak size karlılık sağlar ve geri ödeme süreleri genellikle bir yıldan azdır.


Daha fazlası

Sürdürülebilir ortaklık

Daha fazla bilgi edinmek için bize ulaşın

Sürdürülebilir çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için formu doldurabilirsiniz

İletişime geçin

Bu bilgiler, gizlilik politikamıza uygun olarak saklanır ve işlenir.