Ham petrol rafinerileri

Ham petrol rafinerisi, tüm küresel endüstriyel enerji tüketiminin %6-8'ini oluşturur ve enerji maliyetleri bazı rafineriler için toplam OPEX'in %50'sine kadar çıkmaktadır. Bu nedenle, enerji verimliliğinin iyileştirilmesi, ana enerji tüketicilerine odaklanarak tüm rafineriler ve tüm süreçler için kritik öneme sahiptir. Örneğin, atmosferik ve vakumlu ham damıtma, genellikle bir rafinerinin toplam enerji tüketiminin% 30'unu temsil eder. Bununla birlikte, süreçleri doğru şekilde optimize etmek, bunu% 25'e kadar azaltabilir!  

 Alfa Laval, modern çözümlerin potansiyel verimliliğini en üst düzeye çıkarmak amacıyla bu hayati süreçleri optimize etmek için rafinerilerle ortaklık kurma konusunda uzun bir deneyime sahiptir. Geleneksel kabuk ve borulara göre beş kata kadar daha fazla verimlilik sunan kompakt, kaynaklı plakalı ısı eşanjörleri kullanarak, müşterilerin hem enerji kullanımını hem de CO2 emisyonlarını önemli ölçüde azaltmalarına yardımcı olduk. Bu aynı zamanda artan üretim kapasitesi, gelişmiş ürün verimi ve kalitesi, daha güvenilir proses çalışma süresi ve daha düşük proje yatırım maliyeti gibi çok çeşitli ikincil faydalar sağlar.  

cleantech_refinery210108.jpg

 

Crude oil refineries annual emissions reductions calculation

Rakamlara bakın: rafinerilerde enerji verimliliği potansiyeli

Her yıl, Alfa Laval'in kurulu plakalı ısı eşanjörlerinin, rafinerilerde daha az verimli, geleneksel ısı eşanjörleriyle tüketeceklerine kıyasla 54 TWh enerji tasarrufu sağladığını biliyor muydunuz? CO2 emisyonlarındaki buna karşılık gelen azalma 13 milyon tonun üzerindedir.  

 Her rafinerinin tüm prosesleri için daha verimli, kompakt kaynaklı plakalı ısı eşanjörlerine geçtiğini hayal edin. Enerji tüketimini %23 ve küresel karbon emisyonlarını 245 milyon ton azaltabiliriz. Bu, İspanya'nın tüm ülkesinin bütün bir yılda yaydığına eşdeğer!  

 Alfa Laval'in rafinerilerin enerji verimliliğini nasıl en üst düzeye çıkarabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Daha fazla sayı görmek için bilgi görselimizi indirin.


Bilgi görselimizi indirin

Müşteri vakaları 

crude oil refinery in China

Petrol rafinerisi endüstrisinde çevresel hedeflere ulaşmak  

 Hengli Group, Çin'in en büyük petrol rafinerilerinden biridir ve şirketin iddialı sürdürülebilirlik hedefleri vardır. Aslında, amaçları "Çin hükümetinin çevre koruma düzenlemelerinden daha yüksek standartları korumak" tır. Changxing Adası'ndaki son teknoloji ürünü rafinerilerinin ham damıtma ünitesinde verimliliği en üst düzeye çıkardıktan sonra enerji tüketimini nasıl %30 azalttıklarını öğrenmek için hikayenin tamamını okuyun.  


Daha fazla bilgi için

Oil refinery in Sweden

İyileştirme ve azaltma: Daha yüksek enerji verimliliği nasıl daha düşük maliyetlere yol açar? 

 İsveç'in en büyük yakıt şirketi için, mevcut dört borulu ısı eşanjörünü Alfa Laval'ın sadece bir kompakt plakalı ısı eşanjörü ile değiştirmek, 7 MW'lık enerji tasarrufuna dönüştü. Ayrıca, CO2 emisyonlarını yılda 14.600 ton azaltmalarını sağladı. Alfa Laval'in rafinerilerde enerji verimliliğini optimize etme konusundaki uzmanlığından nasıl yararlandıklarını öğrenmek için hikayelerine bir göz atın. 


Daha fazla bilgi için

Oil refinery in the USA

Amerika'nın bir numaralı petrol rafinerisinde verimliliğin artırılması 

 Valero Energy Corporation, Amerika'nın güneybatısında küçük bir bölgesel petrol rafinerisi olarak çalışmaya başlamıştır. Bugün, kurumsal sorumluluk ve çevre duyarlılığı için yüksek standartlar belirleyen bir endüstri lideri konumunda. Alfa Laval ile olan yakın ilişkilerinin, geleneksel endüstri standartlarının çok üzerinde termal verimliliklerle enerji geri kazanımını en üst düzeye çıkarmalarını nasıl sağladığını öğrenin. 


Daha fazla bilgi için

Çözümlerimiz  

Alfa Laval Compabloc plate heat exchanger

Alfa Laval Compabloc  

 Alfa Laval Compabloc, ısı değişiminin şampiyonudur: zorlu ortamlara sahip yüksek kirlenme hizmetleri de dahil olmak üzere yüksek basınç veya sıcaklıklarda teknik olarak kanıtlanmış, yüksek verimli bir çözümdür. Bugün kritik rafineri proseslerinde kurulu 2600'den fazla Compabloc ısı eşanjörü bulunmaktadır. Bunlardan 1000'den fazlası, gelişmiş enerji verimliliğinin rafinerilerin CO2 emisyonlarını geleneksel çözümlere kıyasla en az %25 oranında azaltmasını sağlayan ham damıtma proseslerindedir. 


Daha fazla bilgi için

Alfa Laval welded spiral heat exchanger

Kaynaklı spiral ısı eşanjörleri 

 Alfa Laval spiral ısı eşanjörleri, en yüksek kirlenme ısı transferi zorluklarının üstesinden gelmek için tasarlanmıştır. Benzersiz tasarımlarıyla, akışın yanlış dağılımını ortadan kaldırır, böylece sıvılardan birinin veya her ikisinin de yüksek kirlenme olup olmadığına bakılmaksızın kirlenme birikimini en aza indirirler. Bu nedenle, spiral ısı eşanjörlerimiz verimliliği ve kullanılabilirliği her zaman maksimum seviyelerde tutar. Kalıntı hidrokraking gibi bazı proseslerde, dönüşüm oranlarını ve ürün verimini en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olur 


Daha fazla bilgi için

Alfa Laval Packinox plate heat exchanger

Alfa Laval Packinox  

Bir Packinox ısı eşanjörü, katalitik reform ve aromatik üretim proseslerindeki büyük kombine besleme-atık su ısı geri kazanımı görevleri için idealdir. Olağanüstü termal performansı, üstün hidrolik verimliliği ve kompakt ayak izi, enerji verimliliğini optimize etmenize ve en düşük çevresel ayak iziyle proses kapasitesini en üst düzeye çıkarmanıza olanak tanır. Bir Packinox, geleneksel çözümlere göre daha düşük çevrimli basınç düşüşüyle daha fazla ısı geri kazanımı sağlayarak besleme fırını ve geri dönüşüm gazı kompresörü kapasitesi için yatırım ihtiyaçlarını azaltır. 

 

Daha fazla bilgi için

Alfa Laval ile ortaklık kurmanın avantajlarını keşfedin

Rafinerinizin süreçlerinin verimliliği, bugün rekabetçi kalmanın anahtarıdır ve iyileştirmeler için genellikle büyük fırsatlar vardır. Rafineri süreçlerinizi mevcut en verimli çözümlerden tam olarak yararlanacak şekilde tasarlayarak, hem karlılığı hem de sürdürülebilirliği önemli ölçüde artırabilirsiniz. İş ortağınız olarak Alfa Laval ile, proses optimizasyonunda dünya lideri uzmanlığa erişebilirsiniz. Benzersiz bilgi birikimimizden yararlanmak için bizi temel süreç tasarımına erkenden dahil edin.

oil-refinery-green-grass-plants-sunset

Sürdürülebilir ortaklık

Daha fazla bilgi edinmek için bize ulaşın

Sürdürülebilir çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için formu doldurabilirsiniz

Bizimle iletişime geçin

Bilgileriniz gizlilik ve veri koruma politikamıza uygun olarak saklanır ve işlenir.