Alfa Laval - Denizcilik

Denizcilik

İster gemi inşa edin, isterseniz gemileri denizde çalıştırın, sizi ileri götürecek çözümlere ihityacınız olacaktır. Alfa Laval her zaman verimli ve güvenli bir işletmeyi, kurallara uyumu ve üretkenliği güvence altına alacak bir ortağınız olacaktır. Kısacası çözümlerimiz gemi ömrü boyunca performansınızı artıracaktır.

Complete marine solutions

Sizinle birlikte aynı gemideyiz

  • Gemideki hassas operasyonların bir çoğunu gerçekleştirebilecek, kalitesi kanıtlanmış ürün yelpazesi
  • Bilgi ve pratikteki deneyim, yaratıcı çözümler ve uygulamaların tamamını karşılayan ekipmanlar
  • Yüzyıldan fazladır denizcilik sektörü ve geleceğe yönelik çözümler sunan tersaneler ile onlarca yıllık çalışma
Alfa Laval gemideki en önemli problemlere çözüm sağlarken, bir asırdır geminin ömrü boyunca performansını korumasını sağlamakta ve dünya çapında rahat bir çalışma ortamı tesis etmektedir. Gemi sahiplerine ve operatörlere, hem uyumluluk teknolojileri hem de yeni yakıtlara geçişi destekleyerek denizcilik mevzuatına güvenli uyum sağlama konusunda yardımcı olur. Güvenilirliği ve kullanım kolaylığını merkezde tutarak verimliliği artırır, motoru korur, enerji verimliliğini artırır ve israfı en aza indirerek daha yüksek kazançlara ve daha düşük yaşam döngüsü maliyetine katkıda bulunur. Ekipmanlarını ve Dünya çapında servis ve bağlanabilirliği sayesinde, müşterilerinin gemi verimliliği için operasyonlarını akıllı hale getirmelerine ve optimize etmelerine yardımcı olur.

In the spotlight

Large-scale methanol testing to begin at the Alfa Laval Test & Training Centre

Major tests of methanol as a marine fuel will soon begin at the Alfa Laval Test & Training Centre in Aalborg, Denmark. Working closely with MAN Energy Solutions and other partners, Alfa Laval will explore the possibility of running the centre’s four-stroke, 2 MW diesel engine on methanol – without modifications or another pilot fuel. The testing is the third stage in an ongoing research project funded by Danish EUDP (Energy Technology Development and Demonstration Program).

LarsSkytteJorgensenVicePresidentTechnologyDevelopment 640x360
.

Alfa Laval, Sıfır Karbon Deniz Taşımacılığı konusunda Mærsk’in Mc-Kinney Møller Merkezi'ne katıldı

Isı transferi, separasyon ve sıvı işleme teknolojilerinde dünya lideri olan Alfa Laval, denizcilik endüstrisi için düşük ve sıfır karbon teknolojilerinin geliştirilmesini hızlandırmak ve bunlarla ilgili çalışmak için Mærsk’in Mc-Kinney Møller Merkezi'ne katıldı. Alfa Laval , stratejik bir ortak olarak, Merkezin danışma kurulunun bir parçası olacak ve gelecekteki geliştirme projeleri ve faaliyetleri için stratejik ve teknik rehberlik sağlayacaktır

Søren Helmuth Jensen 640x360

Maritime industry players join forces to realize the decarbonization potential of solid oxide fuel cells

Alfa Laval, DTU Energy, Haldor Topsoe, Svitzer and the Mærsk Mc-Kinney Møller Center for Zero Carbon Shipping are entering into a joint project to accelerate the development of solid oxide fuel cell (SOFC) technology. Funded by a grant from Danish EUDP (Energy Technology Development and Demonstration Program), the partners will pursue a high-efficiency solution with the scalability to support marine industry decarbonization.

Sameer Kalra 640x360

Alfa Laval PureCool further expands Alfa Laval’s leadership in marine environmental solutions

A new system for reducing marine emissions has entered Alfa Laval’s Pure Thinking portfolio. Targeting methane slip from LNG engines, the Alfa Laval PureCool system continues a leadership journey of nearly two decades.

PureCool 640x360

Secure the LNG advantage

Find solutions to maximize your benefit from LNG as fuel.

LNG as fuel 640x360

Explore more

Explore our webinars

Alfa Laval Marine Talks take an in-depth look at the challenges and changes that face your maritime business. In these webinars you'll find up-to-date analysis, knowledge and solutions to keep you on the right course, discussed by our marine experts and some of the brightest names in maritime industry.

Marine Talks 640x360

Alfa Laval on board

Explore the range of onboard equipment Alfa Laval offers for different vessel types.

2020 and beyond 640x360

Offerings to the maritime industry

Our ‘Marine Essentials’ catalogue offers a broad range of proven equipment, covering most critical operations on board.

Marine essentials front cover

Alfa Laval Test & Training Centre

At our Test & Training Centre, our marine equipment and applications are tested on the scale of an oceangoing ship – but with the control and convenience that cannot exist at sea.

Alfa Laval Test and Training Centre 640x360

Finding ways in Marine Service

Alfa Laval marine service experts are as active as ever in meeting your needs. But today’s situation – with closed borders, tight restrictions and health concerns wherever people meet – demands different ways of working. Here you’ll find stories of inspiration and innovation in service delivery, told by the determined engineers who are making it happen.

Finding ways
.

Alfa Laval's marine videos

A selection of our maritime equipment in action in various applications.

Video 640x360

NEAR marine

Read and sign up for the Alfa Laval marine newsletter to get the latest news on equipment and solutions.

NEAR Autumn 2019 640x360