Gemilerde yakıt olarak kullanılacak metanol için ekipmanlar ve çözümler | Alfa Laval

Gemilerde yakıt olarak kullanılacak metanol için ekipmanlar ve çözümler

Yakıtlarda de-karbonizasyon için yeni aşama

Metanol, denizcilik endüstrisinin sürdürülebilir, sıfır karbonlu bir gelecek yolculuğundaki bir sonraki olası adımdır. Gemideki diğer  emisyonları azaltırken veya yok ederken, CO2 çıkışını da %95 oranında azaltmayı vaat etmektedir. Yenilenebilir yeşil kaynaklardan üretilirse, bizi karbon nötr (Sıfır CO2 seviyesi) seviyesine kadar getirebilir. Bununla beraber metanol, yeni teknolojileri ve gemideki enerji dengesine farklı bir yaklaşımı gerektirmektedir. Alfa Laval, metanol çözümlerinde en ileri noktadadır ve bu geçişte sizinle ortak olmaya hazırdır.


Bize ulaşın


Metanol yakıt hattı ve yanma

Metanol, yakıt tedariği ve kullanımı esnasında, yeni ihtiyaçlar ortaya çıkaran düşük parlama noktasına sahip bir yakıttır. Alfa Laval çözümleri bu açıdan en ileri noktadadır.

Yakıt koşullandırma çözümleri

Alfa Laval FCM Metanol, 100.000 saatin üzerinde çalışma ile güvenilirliği kanıtlanmış, düşük parlama noktalı bir yakıtlar için, bir besleme sistemidir (LFSS). Başlangıçta metanolle çalışan iki zamanlı motorlar için geliştirilmiş olan bu sistem, artık dört zamanlı motorlara ve Alfa Laval Aalborg kazanlarına da hizmet edebilmektedir. Farklı ihtiyaçlar için tek bir LFSS çözümüne sahip olmak, makine dairesinde yer ve enerji tasarrufu sağlayacaktır.

Fuel conditioning solutions

Aalborg kazan çözümleri

Isı alanında asırlık bir tecrübeye sahip, Alfa Laval Aalborg kazanları, gelecekte olabilecek gelişmeleride kapsayan MultiFlame brülör konseptimiz sayesinde metanol ile çalışmaya hazırdır. Hali hazırda yanma konusundaki kapsamlı bilgimize ek olarak, şimdide Alfa Laval Test ve Eğitim Merkezinde büyük ölçekli metanol testleri yapıyoruz.

Aalborg boiler solutions

Metanol ve enerji talepleri

Metanol, geleneksel yakıtlara göre farklı özelliklere sahip olmasının yanı sıra, gemideki enerji dinamiklerini de değiştirecektir. Alfa Laval, gemiler daha ileri bir sürdürülebilirlik aşamasına doğru ilerlerken dahi,  enerji dengesini korumak için çözümler sunumaktadır.

Atık enerjiden güç

Alfa Laval E-PowerPack, gemideki herhangi bir ısı kaynağından elektrik gücü oluşturmak için Organik Rankine Döngüsü (ORC) teknolojisini kullanır. Buhar kullanımı minimum olduğunda bile mevcut tüm atık enerjiden yararlanmanıza izin vererek, yüksek metanol maliyetine rağmen yakıt tasarrufunu korumanıza yardımcı olabilir.

Power from waste energy

Atık ısı geri kazanım

Alfa Laval Aalborg Micro egzoz gazı kazanı, çeşitli yollarla enerji verimliliğini ulaşmanıza yardım eder. Çalıştırılan bir kazandan, ortak bir buhar tankına buhar sağlar ve brülörü kullanma ihtiyacını azaltır. E-PowerPack ve bir plakalı ısı eşanjörü ile birlikte kullanıldığında, güç üretiminin en üst düzeye çıkmasını sağlayan bir sıcaklıkta, ısı enerjisi sağlar.

Waste heat recovery

Güç jeneratörü

Metanol, geleneksel yakıtlardan daha az enerji içerir, bu da ek enerjiye ihtiyaç duyulacağı anlamına gelir. Enerji dengesini tamamlamak için, Alfa Laval ve teknoloji ortakları, deniz kullanımına uygun HTPEM (Yüksek Sıcaklık Proton Değişim Membranı) teknolojili yakıt hücreleri geliştirmektedir.

Power generation

Isı transferi

Alfa Laval yarı kaynaklı ısı eşanjörleri, aşındırıcı bir yapıya sahip olan metanol kullanımı için idealdir. Eşsiz Alfa Laval RefTight™ sızdırmazlık sistemi, tüm ekipman ömrü boyunca lazer kaynaklı kanallar arasında sızdırmazlık sağlarken, pürüzsüz yüzey tüm gasket boyunca eşit seviyede güçlü bir sızdırmazlık sağlar.

Heat exchange

Alfa Laval Test ve Eğitim Merkezi

Gemide metanol ile çalışmak için gereken yenilikler, Alfa Laval Test ve Eğitim Merkezi'nde araştırılmaya devam edilmektedir. 2800 m2'lik test alanı ile bu benzersiz Ar-Ge tesisi, metanol kullanımı, metanol yakımı ve yakıt hücresi teknolojileri hakkında daha derin bilgiler sağlamaktadır. Tüm bu araştırmalar, yarının metanol yakıtlı daha sürdürülebilir özellikli gemilerinde güvenlik ve verimlilik sağlayacaktır.

Alfa Laval Test & Training Centre

Daha fazla bilgi istiyorum

Gizlilik politikasını okudum ve onaylıyorum.