Petrokimyasallar

Petrokimyasallar her gün kullandığımız ürünlerde yer alıyor. Ayrıca gelişmekte olan ülkelerde yaşam standartlarını, gelişmiş ülkelerde ise sürdürülebilirliği artırmak için de hayati önem taşıyor. Güneş panellerinde, rüzgar türbinlerinde, pillerde, yalıtımda ve elektrikli araçlarda bulunan petrokimyasallar, yenilenebilir hammadde ve geri dönüştürülmüş malzemelerden bile yapılabilir. Alfa Laval olarak bu proseslerin net-sıfıra giden yolda üretkenliklerini ve verimliliklerini artırmak bizim işimiz.

petrochemical plant orange purple sky

Bir petrokimya tesisinin temel şeması

Her tesisin benzersiz olduğunu ve kendine özgü ısı transferi gereksinimleri olduğunu biliyoruz. Bu nedenle Alfa Laval, prosesinize en uygun ısı eşanjörlerini bulmanıza yardımcı olur. En geniş çözüm yelpazesiyle, prosesinizin performansını optimize etmenize yardımcı olmak için size en iyi ürünü, ilgili tüm yedek parçaları ve düzenli bir servis planı sağlayabiliriz.

1. Reaksiyon

Karışımdaki bileşikler, istenen ürünün ve çeşitli yan ürünlerin üretildiği kimyasal bir reaksiyona girer. Reaksiyona bağlı olarak, karışımın ısıtılması veya soğutulması gerekir.

2. Separasyon

Ürünler daha sonra damıtma, absorpsiyon-sıyırma ve buharlaştırma gibi termal separasyon yöntemleri kullanılarak istenmeyen yan ürünlerden ve reaksiyona girmemiş hammaddelerden ayrılır. Bu yan ürünler daha sonra tekrar işlenebilir ve hammaddeler geri dönüştürülebilir.

3. Soğutma

Separasyon genel olarak yüksek sıcaklıklarda gerçekleşir. Ürünler, depolama ve nakliyeyi kolaylaştırmak için genellikle separasyon adımından sonra soğutulur.

Petrochemical plant process flow chart

Petrokimya prosesinde ısı transferinin zorlukları

En sık karşılaşılan zorluklar;

 • Isıtma ve soğutma uygulamalarındaki darboğazlardan kaynaklanan sınırlamalar
 •  Yetersiz soğutma kapasitesinden nedeniyle daha düşük üretim hızları
 • Gereksiz yakıt tüketimi ve aşırı emisyon
 • Isı eşanjörlerinin temizlenmesi için sık sık üretim duruşları
 • Isıtma ve soğutma uygulamalarında yavaş kontrol döngüleri

Alfa Laval size nasıl yardımcı olabilir?

Alfa Laval size nasıl yardımcı olabilir?

 •  Isıtma için daha düşük dereceli buhar kullanabilir
 • Buhar ihtiyacını azaltabilir
 • Daha yakın bir sıcaklık yaklaşımıyla darboğazları sınırlandırabilir
 • Soğutma proseslerinizde su tüketimini azaltabilir
 • Daha ılık soğutma suyu kullanabilir
 •  Yüksek akış türbülansı ile kirlenmeyi azaltabilir
 • Ve kontrol döngülerini hızlandırabilirsiniz

    

Enerji verimli petrokimya üretimi

Yüksek verimli ısı transferi teknolojimiz, enerji, su ve malzeme tüketimini azaltırken, en ağır görevlerde bile genel üretim çalışma süresini artırır.

Petrochemicals 640x360

Endüstri ekipmanı

Endüstri için en geniş çözüm yelpazesiyle, dünyanın en büyük plakalı ısı eşanjörü ve korozyona dayanıklı Hastelloy ısı eşanjörlerinin yanı sıra separatörler ile proses ve yardımcı tesislerinizi destekleyebiliriz.

petrochemical main products image 640x360

Petrokimya uygulamaları

İster baz, ister ince veya ara kimyasal üretimde çalışıyor olun, Alfa Laval'in size yardımcı olacak bir dizi çözümü vardır.

column tower petrochemical 640x360

Müşteri başarı öyküleri

Müşterilerimizin Alfa Laval'ın ısı transferi uzmanlığının desteğiyle petrokimya tesislerinde ne kadar enerji tasarrufu sağladığını öğrenin.

Intermediate chemicals production 640x360

Petrokimya tesisiniz için ihtiyacınız olan hizmeti bulun

Servis ve yedek parçalar için Alfa Laval'a başvurduğunuzda, zamandan, maliyetten ve karbon ayak izinizden tasarruf etmenizi garanti eden bir hazırlık ve güvenilirlik yaşayacaksınız. Gerçekten bu kadar basit.

Service 640x360

Temiz Enerji

Yeşil hidrojen üretimi, yakıt hücreleri, karbon yakalama ve enerji depolama için yarının çözümlerini keşfetmeye hazır mısınız? Alfa Laval'ın temiz enerjiye geçişi hızlandırmaya yönelik çözümleri hakkında bilgi edinmek için buraya tıklayın.

cleantech clean energy spotv2

    

HEXpert

Alfa Laval'ın HEXpert seçim aracı ile prosesiniz için enerji açısından en verimli ısı eşanjörünü bulun. Enerji tasarrufu sadece bir tık uzağınızda.

engineers discussing industrial plant blue sky green grass

LinkedIn'de Alfa Laval enerji haberleri

Bir adım önde olmak için ihtiyacınız olan çözümleri içeren sayfamız.

Blue sky white cloulds Linkedin logo