Yeni Alfa Laval AQUA Blue S-type temiz su üreticisi, elektrik tüketimini neredeyse %70 azaltıyor | Alfa Laval

2017-12-29 Ürün Haberleri

Yeni Alfa Laval AQUA Blue S-type temiz su üreticisi, elektrik tüketimini neredeyse %70 azaltıyor

2008'de piyasaya sürüldüğünde Alfa Laval'in AQUA temiz su üretim teknolojisi, deniz suyu ihtiyaçlarını ve pompa ile bağlantılı enerji tüketimini yarı yarıya indirmişti. Günümüzün AQUA Blue S-type çözümü ile de elektrik enerjisi ihtiyacı, geleneksel temiz su üreticilerinkinin üçte birine kadar düştü.

2008'de piyasaya sürüldüğünde Alfa Laval'in AQUA temiz su üretim teknolojisi, deniz suyu ihtiyaçlarını ve pompa ile bağlantılı enerji tüketimini yarı yarıya indirmişti. Günümüzün AQUA Blue S-type çözümü ile de elektrik enerjisi ihtiyacı, geleneksel temiz su üreticilerinkinin üçte birine kadar düştü.

Yeni AQUA Blue S-type, orijinal C-tipi yapılandırması ile aynı 3'ü 1 arada AQUA plaka teknolojisini kullanır. Ama geminin mevcut deniz suyu soğutma sistemi pompalarından faydalanarak enerji verimliliğini ve kapasite kullanımını ile kapladığı alan oranını maksimuma çıkarır. Bu da elektrik enerjisi ihtiyaçlarını geleneksel temiz su üreticilerine kıyasla %70 düşürür ve zaten küçük olan AQUA Blue ayak izini %15'e kadar daraltır.

Alfa Laval Global Temiz Su Üreticileri Birimi Müdürü Alex Jönsson, "AQUA temiz su üretim teknolojisi, çok iyi kurulmuş bir uygulamada enerji kullanımında devrim yarattı. AQUA Blue S-type ile gemi sahipleri için enerjiyle ilgili maliyetleri ve gemi tersaneleri için kurulum maliyetlerini daha da düşürüyoruz." dedi.

 

Daha fazla kurulum esnekliği

Düşük alan kaplamanın yanı sıra AQUA Blue S-type, tersanelere bir dizi bağlantı alternatifi de dâhil olmak üzere önemli bir esneklik de sunar. Geminin deniz suyu soğutma sistemi pompalarından yararlandığı için daha küçük bir ejektör ve daha küçük, ayrı olarak monte edilmiş bir ejektör pompası kullanır. Aynı şekilde boru tesisatı hem daha kısa hem de daha küçük çaplı olabilir.

Bunlara ek olarak S-type, çok çeşitli basınçlarla da başa çıkar ki bu da yapılandırmanın
en yüksek veya en düşük su seviyesine uyarlanabileceği anlamına gelir. Uyarlanmış yapılandırma da
temiz su üreticinin gemiye daha özgürce yerleştirilmesine olanak tanıyacak şekilde güverte üstü hattaki daha yüksek basınçlar ile baş edebilir.

 

Her zaman doğru temiz su üretici seçeneği

AQUA Blue'nun S-tipi veya C-tipi yapılandırması seçeneğine sahip olmak, gemi sahibi ve tersane öncelikleri için ideal eşleşmeyi garantiler. Birleşik bir soğutma suyu ve ejektör akışına sahip olan AQUA Blue C-type, geminin denizci sandığına tek bir deniz suyu bağlantısına sahiptir. Bu da onu, geminin deniz suyu soğutma sistemindeki diğer ekipmanlardan ve koşullardan bağımsız kılar.

Jönsson, konuyla ilgili "Müşteriler, hangi yapılandırmayı seçerlerse seçsinler, gerçekten sağlam bir çözüme sahip olacaklardır." diyor ve devam ediyor: "AQUA Blue, sadece enerji ve ayak izi tasarrufu için değil, geminin ömrü boyunca sağlam kalabilmek için tasarlanmıştır."

alfa-aqua-blue large 640x360

İlgili içerik