Yüzme havuzları, kaplıcalar, saunalar ve seralar için ısı tasarruflu çözümler

Havuzları, kaplıcaları, saunaları ve seraları ısıtmak için plakalı ısı eşanjörlerinin kullanımı, esas olarak termodinamik avantajlar sağlar ve borulu eşanjör teknolojisine kıyasla düşük maliyet nedeniyle yaygın bir uygulama haline gelmiştir. Bir plakalı ısı eşanjörü, bölgesel ısıtma, güneş enerjisiyle ısıtılan su devresi veya jeotermal yeraltı suyu dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan gelen ısıyı kullanabilir. Söz konusu uygulamanın soğutulması gerektiğinde ısıyı gidermek için soğutulmuş su da kullanabilir.

swimming pool heating

Doğru iş ortağını seçin

 • Alfa Laval, her boyuttaki yüzme havuzlarının yeniden ısıtılması ve sıcaklığının korunması için kompakt çözümler sunar.

 • Seranız için düşük sıcaklıktaki jeotermal kaynaklardan ısıyı geri kazanın ve Alfa Laval'ın plaka teknolojisi ile kirlenme riskini azaltın.

 • Alfa Laval'ın AHRI sertifikalı ısı eşanjörleri, maksimum miktarda ısıyı geri kazanmanızı sağlayarak tesisinizin sürdürülebilirliğini artırır.

 • Alfa Laval'ın plakalı ısı eşanjörlerinin sağladığı yüksek akış hızı, kendi kendini temizlemeyi ve dolayısıyla daha az bakım gerektirir.
 •  Servis ekibimiz, uygulamanızın kapalı kalma süresini en aza indirmek için yüksek kapasiteye ve küresel bir erişime sahiptir.

Sektördeki trendler

Spa ve saunaların bulunduğu yüzme havuzu tesisleri hem fitness hem de dinlenme amaçlı kullanılmaktadır. Son yıllarda turizm ve sağlık bilincinin artmasıyla birlikte bu tür mekanlara talepte bir artış yaşanıyor. İklim değişikliğinin mahsulleri olumsuz etkilemesi nedeniyle gıda üretimine yönelik sera teknolojisi de giderek daha popüler hale geliyor. Her iki endüstri de kaynağı ne olursa olsun mevcut ısıdan en iyi şekilde yararlanarak daha sürdürülebilir olmayı amaçlıyor. Küresel enerji sistemi enerji kaynağı olarak fosil yakıtlardan uzaklaşırken, düşük karbonlu ısıtma ve soğutma da hayati bir öncelik haline geliyor. Buradaki zorluk, bu değişiklikleri performanstan ödün vermeden gerçekleştirmektir.

Alfa Laval'ı seçerek taviz vermek zorunda kalmayacaksınız. Isı eşanjörlerimiz, havuzunuzda, spanızda, saunanızda veya seranızda sabit bir sıcaklığı korurken maksimum ısı geri kazanımı için yakın sıcaklık yaklaşımına olanak tanır. Bir şirket olarak kendimizi temiz enerji geçişini sağlamaya, değer zincirimizin karbon ayak izini azaltmaya ve sürecinizin mümkün olduğunca enerji verimli olmasını sağlamaya adadık.

.

Yüzme havuzu

Havuzlar, rekreasyon ve fitness için konforlu, optimum ayarlanan sıcaklığa kadar ısıtılmayı gerektirir. Isı kaynağı geleneksel olarak bir sıcak su kazanı olmuştur ancak güneş enerjisiyle ısıtılan bir su devresi, bölgesel ısıtma veya jeotermal yeraltı suyu da olabilir. Bir ısı eşanjörü, birincil ısıtma devresini havuz suyunu içerecek olan ikincil devreden ayırmalıdır. Bu hem güvenlik hem de hijyen amaçlıdır. Korozyonu ve ekipman hasarını azaltmak için ısı eşanjörü klorlamadan önce yerleştirilmelidir. Alfa Laval, özelleştirilebilir contalı plakalı ısı eşanjörleri ile çeşitli boyutlardaki ve ısı taleplerindeki havuzlara hitap etmektedir. Tropikal iklimlerde yüzme havuzunun su sıcaklığının düşürülmesi gerekebilir. Bu, diğer ortam olarak soğutulmuş su kullanılarak başarılabilir. Dünyanın en yüksek havuzunda sıcaklığı korumak için Alfa Laval teknolojisinin nasıl kullanıldığını görün.

Dünyanın en yüksek havuzunda sıcaklığı korumak için Alfa Laval teknolojisinin nasıl kullanıldığını görün.

solar 640
spa 640

Spa ve Saunalar

Spalar ve saunalar, ısıtma ve konforlu bir sıcaklık ayarının korunmasını gerektiren popüler eğlence etkinlikleridir. Tesisinizin boyutu ne olursa olsun, Alfa Laval'in ısı eşanjörleri uygulamanıza uyacak şekilde uyarlanabilir. Isı kaynağı, diğerleri arasında jeotermal yeraltı suyu veya güneş enerjisiyle ısıtılan su devresi olabilir. Birincil ve ikincil devreleri ayıran bir ısı eşanjörü, termal enerjiyi spa/sauna suyuna aktaracaktır. Isı eşanjöründen geçen yüksek sıvı akış hızı, kendi kendini temizlemeyi sağlar, kirlenme ve tortu birikmesi olasılığını azaltır, uygulamanızın minimum kesintiyle daha uzun süre çalışmasına olanak tanır.

Yeni Zelanda'daki bir spa'nın sürdürülebilirliği artırmak ve ısı geri kazanımını en üst düzeye çıkarmak için Alfa Laval ısı eşanjörlerini nasıl kullandığını öğrenin.

 

Seralar

İster sebze ister çiçek yetiştiriyor olun, bir seranın optimum verim için doğru sıcaklık ve neme ihtiyacı vardır. Isıtma durumunda enerji kaynağı genellikle jeotermal yeraltı suyu olacaktır. Isı, enerji kaynağından, bir Alfa Laval ısı eşanjörü kullanılarak toprak yatağı boyunca monte edilen yumuşak çelik borularda dolaşan suya aktarılır.

Jeotermal suyun bileşimine bağlı olarak, korozyon riskini en aza indirmek ve tortu oluşumunu ve kirlenmeyi azaltmak için Titanyum plakalı plakalı ısı eşanjörlerine ihtiyaç duyulabilir. Alfa Laval'in contalı plakalı ısı eşanjörüyle verimli bir şekilde geri kazanılan düşük sıcaklıktaki ısı yeterlidir. Bazı iklimlerde sera içindeki havanın soğutulması gerekebilir.

Bu, diğer ortam olarak soğutulmuş su kullanılarak elde edilir. Hollanda'daki seraların sürdürülebilir gıda üretimi için jeotermal yeraltı suyunu nasıl kullandığını öğrenin.

 

deep 640
.

Contalı plakalı ısı eşanjörleri

plate_heat_exchangers_GPHE.jpg

 • En yüksek termal verimliliği sağlayan uyarlanabilen esnek çözümler
 • Yerden tasarruf sağlayan kompat tasarım ve servis/bakım kolaylığı
 • Maksimum çalışma süresi için kirlenme, stres ve korozyonu azaltan çözümler


Daha fazlası için

Yarı-kaynaklı plakalı ısı eşanjörleri

Semi_welded_range_640x360.jpg

 • Basınç veya sıcaklık yorgunluğuna neden olabilecek uygulamalar için son derece verimli, güvenilir teknoloji
 • Benzersiz Alfa Laval RefTight™ sızdırmazlık sistemi sayesinde garantili uzun sızdırmazlık ömrü
 • Akışkanlar arasında çapraz kontaminasyonu önlemek için güvenilir bir çözüm


Daha fazlası için

Lehimli plakalı ısı eşanjörleri

plate_heat_exchangers_brazed.jpg

 • Kompakt montaj alanına sahip hafif bakır-lehimli yapı
 • Geleneksel teknoloji ile karşılaştırıldığında çok yüksek verim
 • Tüm farklı akışkan/sıvı türleriyle çeşitli uygulamalara uyacak esnek seçenekler
 • Doğal ve düşük GWP soğutucu akışkanlar için idealDaha fazlası için

Füzyon-bağlı plakalı ısı eşanjörleri

plate_heat_exchangers_fusion-bonded.jpg

 • %100 paslanmaz çelik yapı
 • Agresif ortam için güçlü korozyon direnci
 • İçme suyu ve diğer hijyenik uygulamalarda metal kirlenmesini önler
 • Yüksek termal verimlilik ve kompakt montaj alanı

 

 Daha fazlası için

Danışman? Sistem entegratörü?

Danışman mısınız?Isı değişiminde onlarca yıllık deneyime sahip olan Alfa Laval, günümüzün ısıtma ve soğutma zorlukları için bilgi birikimi ve kaynaklar sunmaktadır. Enerji verimliliğinden doğal soğutucu akışkanlara kadar her konuda karmaşık soruların yanıtlarını ve uygulamanız için doğru teknolojiyi bulmayı kolaylaştıran yararlı araçları keşfedin.

heating cooling-hub-vignette-2021

Güvenli termal performans için AHRI performans sertifikalı ısı eşanjörleri

Klima, Isıtma ve Soğutma Enstitüsü'nden (AHRI) alınan sertifika, termal performansın tek küresel üçüncü taraf doğrulamasıdır ve plakalı ısı eşanjörünüzün üreticinin yayınladığı derecelendirmelere uygun olarak çalışacağına dair bağımsız bir güvence verir. Alfa Laval, sektöre AHRI sertifikalı contalı plakalı ısı eşanjörleri, lehimli plakalı ısı eşanjörleri ve füzyon bağlı plakalı ısı eşanjörleri sunmaktadır.

HVAC-sustainable-city-AHRI

Verimliliğin yıllarca sürmesini sağlamak

Düşük performans ile çalışan ısı eşanjörü, sistem güvenliğini, ürün kalitesini ve enerji tüketimini olumsuz etkilemektedir. Öngörülemeyen arızalar, maliyet oluşuran duruş sürelerine ve üretimde aksama olmasına neden olabilir. Contalı plakalı eşanjörünüzün düzenli ve önceden planlanmış bakımı sayesinde performansını uzun yıllarca koruyabilir ve operasyonlarınızın aksamadan, planlandığı gibi ilerlemesini sağlayabilirsiniz.


Bugün bir sorunla karşılaşmanız durumunda, gelecekteki muhtemel problemlere karşı önlem almak istediğinizde veya çevrimiçi sorun gidericimizle sorunu kendiniz çözmek istediğinizde size yardımcı olabileceğimiz uzmanlığa sahibiz.

Servis çözümlerimizi inceleyin

smart heat exchanger sensor 640

Enerji verimliliği için dijitalleşme

Şehirlerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin yüzde 70'ini karşılama yolunda ilerleme kaydedilmesine Akıllı Şehirler ve Dijital Zeka yardımcı olabilir. Dijital hizmetler, şehirlerdeki ısıtma ve soğutma sistemleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve şehirlerin daha sürdürülebilir hale gelmesini sağlarlar.

Uzaktan izleme sistemlerinin kullanılması ve veri analizlerinin gerçekleştirilmesi; doğru ve etkili çalışmaya, farkındalıkla karar vermeye ve bilinçli müdahale yapılmasına olanak tanır.

Daha sofistike ve verimli ısıtma ve soğutma sistemlerinin geliştirilmesi,yalnızca kentsel alanlara güvenilir ve uygun fiyatlı ısıtma ve soğutma hizmetleri sağlarken sera gazı emisyonununu azaltabilen bu dijital dönüşümle mümkündür.

 

Akıllı eşanjör

HVAC ve Sürdürülebilir Şehirler

Dünyada kullanınan toplam enerjinin neredeyse üçte ikisinden fazlasını kullanmakta olan şehirlerimiz, iklim kriziyle mücadelede çok önemli bir rol oynuyor. Şehirlerde enerjinin önemli bir kısmı ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılmaktadır; bu da enerji verimliliğinin yaygınlaştırmanın önemini göstermektedir. Alfa Laval, ısı transferi ve atık ısının geri kazanımı konusunda neredeyse bir asırlık tecrübeye sahiptir ve 2030 yılına kadar karbondan arındırılmış olmayı hedeflemektedir. Sürdürülebilir yarınlara sahip olmanız için dönüşümünüzü birlikte planlayabiliriz.

ALF0739 sustainable-cities hero 640x3.
.

Bizimle iletişime geçin

Bilgileriniz gizlilik ve veri koruma politikamıza uygun olarak saklanır ve işlenir.