Industrial heat pumps

Alfa Laval innovates compact plate heat exchanger technology for heat pump systems. These are installed to recover heat from industrial processes but also recover low-grade heat from data centers and natural heat sources like sea, river, sewage, or groundwater. We work closely with leading local installers and system builders from across the globe, supplying both standard and customized heat exchanger solutions. We focus largely, but not exclusively, on applications that employ natural refrigerants.

We have experience working with both electrically driven as well as thermally driven heat pumps type so do not hesitate to contact Alfa Laval for advice regarding appropriate heat exchanger selection

ATMO 2021 concept image
banner industrial heat pump 640
Copenhagan city image 640
Alfa Laval walks the talk - An ammonia heat pump absorbs the waste heat from the cooling system of the plate pressing operation in the Alfa Laval factory. Benefitting plate heat exchangers, it contains an ammonia charge of only 40 kg for a capacity of 827 kW with a COP of 7. >> Read more about the case.
A heat pump equipped with efficient Alfa Laval plate heat exchangers enables waste heat recovery from municipal wastewater and seawater, supplying a district heating network that serves 1100 homes in Nyhavn, Copenhagen with sustainable heat. The result is major energy savings and emissions reductions.

The keys to sustainable heating with electrically driven industrial heat pumps

  • Think through what temperature you really need the heat pump to deliver. A level above 100 C reaches normally only 50% of the efficiency of a heat pump delivering below 90 C.
  • Choosing a system with natural refrigerant such as ammonia, carbon dioxide, or hydrocarbons will assure the investment stays future proof. Ammonia normally allows for the highest energy efficiency.
  • Assure the system is optimized with modern technology including plate heat exchangers allowing for low refrigerant charge and a close efficient temperature approach which shortens the system’s payback time.
  • Choose a reliable supplier of plate heat exchangers. Alfa Laval latest developments are focusing further efficiency gains in heat pump applications.

ammonia-heat-pump -under-construction.jpg

Above is an ammonia heat pump under construction including semi-welded plate heat exchangers as flooded evaporator, desuperheater, condenser and sub cooler. 

Ready to learn more about how to become more sustainable using industrial heat pumps with efficient plate heat exchangers? It normally pays off boosting energy efficiency and saving you money. 

Contact us today

.

RefTightTM sızdırmazlık sistemi 

Yüksek basınçlı görevler için yüksek performanslı conta sızdırmazlığı. RefTight sızdırmazlık sistemi, yüksek basınç ve sıcaklıklara sahip uygulamalarda gelişmiş ve uzun vadeli performans sağlar. Kaynak, güvenilir sızdırmazlık sağlayan, contanın ömrünü uzatan ve servis aralıklarını uzatan ayrı halka conta oluğunun dışına yerleştirilmiştir.  

Entegre subcooler 

Çoğu soğutma sistemi yüksek miktarlarda elektrik tüketir. Enerji verimli tasarım, önemli ekonomik tasarrufları beraberinde getirecektir. Subcoolerın plakalı ısı eşanjörünün kondenserine entegre edilmesi, fazladan borulamaya veya ek bileşenlere ihtiyaç duymadan kompakt bir sistem halinde ısı eşanjörlerinin enerji verimliliğini artırmayı mümkün kılar..

.

Turn to efficiency

Alfa Laval plate heat exchangers can operate with the same small temperature difference as evaporators. To fully benefit this efficiency, we have developed the U-Turn separator. This efficient module is also very compact, and the connections are grouped to allow the module to be installed close to walls or on the perimeter of a main skid.

  • Designed for natural ammonia refrigerant
  • Minimum pressure drop losses, maximum energy efficiency
  • Close temperature approach, space saving design
  • Complete solution including our heat exchanger and separator technology
.

Advanced solutions for industrial heat pumps

Semi_welded_range_640x360.jpg

Yarı kaynaklı plakalı ısı eşanjörleri 

Kompakt yarı kaynaklı ısı eşanjörlerimiz, düşük GWP'li soğutucu akışkan olarak amonyak kullanan endüstriyel soğutma uygulamalarında daha fazla verimlilik ve güvenilirlik sağlar. Alfa Laval yarı kaynaklı ısı eşanjörleri, soğutma uygulamaları için ikincil medya olarak CO2 ile çalışan kaskad sistemler için de doğru seçimdir. Bu eşanjörler amonyak yükünü azaltır ve kanıtlanmış RefTight sızdırmazlık sistemi ile çapraz kontaminasyon riskini önler. 


Daha fazlası için

Alfa Laval brazed plate heat exchangers

Lehimli plakalı ısı eşanjörleri 

Bakır lehimli plakalı ısı eşanjörlerimiz, çok çeşitli soğutma uygulamalarında ısıtma, soğutma, buharlaştırma ve yoğuşma için kompakt, verimli ve bakım gerektirmeyen bir çözümdür. CO2 ve hidrokarbonlar gibi önemli doğal soğutucu akışkanlar da dahil olmak üzere çoğu çevre dostu, düşük GWP'li soğutucu akışkan türüyle yüksek performansla ısı transferine olanak tanıyan bu ürün grubunda her bir model, güvenli ve verimli çalışma için özel teknolojik ve tasarımsal özelliklerle donanmıştır. 


Daha fazlası için

fhe_alfanova_ind&hvac_right_640x360.png

AlfaNova

Ticari soğutmada veya küçük kapasiteli endüstriyel soğutmada kullanılan çoğu plakalı ısı eşanjörü bakırla lehimlenir. Birçok uygulama için uygun olsa da, bakır önemli bir doğal soğutucu akışkan olan amonyak ile olumsuz reaksiyona girer. Benzersiz füzyon birleştirme yöntemimizle üretilen AlfaNova, pazarın tek %100 paslanmaz çelik plakalı ısı eşanjörünü sunmaktadır. Amonyağın düşük GWP potansiyelinden yararlanan çok temiz, hassas sıvıları soğutmak için kompakt ve verimli bir çözümdür. 


Daha fazlası için

.

Selected industrial heat pump cases

broager-danmark-alfa-laval-heat-pump-case

Broager Danmark

Alfa Laval semi-welded PHEs play as evaporators capturing 250 m deep groundwater at 9°C to deliver a district heating supply of hot water at 70°C heat. Capacity in this case is 18,000 MWh yearly with a COP of 4.0 since 2016

viborg-danmark-alfa-laval-heat-pump-case

Viborg Danmark

In Bjerringbo, Alfa Laval semi-welded PHEs play as ammonia evaporators to recover excess heat to supply the district heating and cooling network. Capacity in this case is 13,500 MWh yearly with a COP of 4.6 since 2016.

haderslev-danmark-alfa-laval-heat-pump-case

Haderslev, Denmark

At Fuglsang Brewery malt house, Alfa Laval semi-welded PHEs in the condenser unit recover excess heat to deliver heating of hot side media from 45° to 70° C. Capacity in this case is 7.1 MW with a COP of 4.0.

.

Endüstri işbirliğine adanmışlık 

Industrial-ref-Eurammon.jpg

Eurammon

Eurammon is an association of companies, institutions and individuals who share a common goal: to encourage a sustainable approach to refrigeration and heat pump engineering. Since its inception in 1996, Eurammon has advocated the use of natural refrigerants. Alfa Laval is a founding member of the association.


Learn more

Industrial-ref-shecco.jpg

EHPA

Alfa Laval is a member of The European Heat Pump Association (EHPA) which is the voice of the European heat pump sector in Brussels. The vision of EHPA is that in a fully decarbonized Europe, heat pump technologies are the number one heating and cooling solution. They are a central part of a renewable, sustainable and smart energy system


Learn more

Industrial-ref-iiar.jpg

IIAR

IAR is an American technical member organization with industry representation from all facets of the natural refrigeration and heat pump community, including manufacturers, engineers, contractors, end-users, academics, scientists, trainers, and more. IIAR is a leading advocate for the safe, reliable and efficient use of ammonia and other natural refrigerants


Learn more

.

Verimliliğin yıllarca sürmesini sağlamak

Düşük performans ile çalışan ısı eşanjörü, sistem güvenliğini, ürün kalitesini ve enerji tüketimini olumsuz etkilemektedir. Öngörülemeyen arızalar, maliyet oluşuran duruş sürelerine ve üretimde aksama olmasına neden olabilir. Contalı plakalı eşanjörünüzün düzenli ve önceden planlanmış bakımı sayesinde performansını uzun yıllarca koruyabilir ve operasyonlarınızın aksamadan, planlandığı gibi ilerlemesini sağlayabilirsiniz.


Bugün bir sorunla karşılaşmanız durumunda, gelecekteki muhtemel problemlere karşı önlem almak istediğinizde veya çevrimiçi sorun gidericimizle sorunu kendiniz çözmek istediğinizde size yardımcı olabileceğimiz uzmanlığa sahibiz.

Servis çözümlerimizi inceleyin

Isıtma ve soğutma merkezi

Isı transferinde onlarca yıllık deneyiminden gelen uzmanlığıyla Alfa Laval, günümüzün ısıtma ve soğutma zorlukları için bilgili kaynaklar sunar. Uygulamanız için doğru teknolojiyi bulmayı kolaylaştıran yardımcı araçların yanı sıra enerji verimliliğinden doğal soğutuculara kadar her konuda karmaşık soruların yanıtlarını keşfedin.

heating cooling-hub-vignette-2021

HVAC ve Sürdürülebilir Şehirler

Dünyada kullanınan toplam enerjinin neredeyse üçte ikisinden fazlasını kullanmakta olan şehirlerimiz, iklim kriziyle mücadelede çok önemli bir rol oynuyor. Şehirlerde enerjinin önemli bir kısmı ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılmaktadır; bu da enerji verimliliğinin yaygınlaştırmanın önemini göstermektedir. Alfa Laval, ısı transferi ve atık ısının geri kazanımı konusunda neredeyse bir asırlık tecrübeye sahiptir ve 2030 yılına kadar karbondan arındırılmış olmayı hedeflemektedir. Sürdürülebilir yarınlara sahip olmanız için dönüşümünüzü birlikte planlayabiliriz.

ALF0739 sustainable-cities hero 640x3.
.

Bizimle iletişime geçin

Bilgileriniz gizlilik ve veri koruma politikamıza uygun olarak saklanır ve işlenir.