Insect processing

Böcek proteini ve lipitler için ıslak bir işleme sistemi ile hammaddenizden maksimum değeri elde edin. Hammaddenin minimum düzeyde ısıtılması ve mükemmel hijyen, ürünlerinize üstün kalite ve birinci sınıf tat vererek yüksek bir piyasa fiyatı sağlar. İster pilot ölçekte yeni başlıyor olun, ister tam ölçekli bir böcek proteini işleme tesisi işletiyor olun, gelişiminizi desteklemek için ölçek büyütme ve proses optimizasyonu konusunda uzmanlarımızla görüşmek üzere bizimle iletişime geçin.

Insect meal processing

Diğerlerinden farklı olarak, yetiştirmeden son ürünlere kadar tüm çözümleri sağlayabiliriz

  • Düşük sıcaklıktaki proses, yem ve gıda sınıfı proteinli yemek ve en yüksek kalitede lipitler ile sonuçlanır
  • Düşük enerji ve su tüketimi, düşük OPEX ve sürdürülebilir bir son ürün sağlar
  • Hijyenik tasarım ve kanıtlanmış CIP çözümleri, katı hijyen standartlarına uymanızı kolaylaştırır
  • Maksimum esneklik ve kolay ölçek büyütme için yüksek randıman ve modüler tasarıma sahip güvenilir proses çözümleri
  • Tam donanımlı test merkezimizde veya kendi tesisinizde yeni fikirler deneyin, deneme partileri yapın ve performansı doğrulayın

Alfa Laval, kendi temel teknolojileri üzerine inşa edilen ve yetiştirmeden nihai ürünlere kadar tüm üretim zincirini kapsayan böcek bazlı protein işleme için komple ölçeklenebilir çözümler sunma konusunda benzersizdir. Ortaklarımızla birlikte, işlemeden önceki ve sonraki aşamalar da dahil olmak üzere eksiksiz üretim hatları sağlayabiliriz. İsterseniz, ayrı modüller veya bileşenler de tedarik edebiliriz.

Böcek işleme hattınız için tek bir tedarikçiye sahip olmak, riski en aza indirir ve tüm tesisin optimizasyonunu sağlar.

Kompakt ıslak işleme sistemlerimiz modüler ve ölçeklenebilirdir ve çok çeşitli böcek türlerini işleyebilir, böylece işinizi kolayca genişletebilir ve yeni pazarlara karlı bir şekilde girmenize olanak sağlar.

Böcek işlemede ilk hareket edenler bizdik ve protein endüstrisinde onlarca yıllık deneyime sahibiz. Yolculuğunuzda size rehberlik edelim ve optimum çözümü yaratalım.

 

Bizimle iletişime geçin

Böcek proteini işlemeye genel bakış

.
Insect processing flowchart

Alfa Laval'in ıslak işleme sistemleri, böcek hammaddesinden gıda ve yem sınıfı protein ve lipitler üretmek için idealdir. Seçilmiş ortaklarla işbirliği içinde, kurutucular, yemek işleme sistemleri ve yetiştirme çözümleri gibi giriş ve çıkış yönündeki ekipmanlar dahil olmak üzere tüm üretim hatlarını sağlayabiliriz.

Tüm böcek bazlı protein işleme sistemlerimiz, tüm süreç boyunca performans garantimizle birlikte gelir ve gönül rahatlığı ve beklenen yatırım getirisini sağlar.

Böcek proteini işleme sistemlerimiz tüm proteini hammaddeden çıkarır ve lipitlerin çoğunu protein unundan ayırır. Kesin ürünler böcek türünüze, hammaddenin kalitesine ve besin bileşimine bağlıdır. Daha fazla görüş için lütfen bizimle iletişime geçin.

 

Bunu biliyor muydunuz ...

  • ... böcek proteinine olan talep 2030 yılına kadar yarım milyon metrik tona ulaşabilir.
  •  ... böcek proteini çok yüksek lezzetlilik ve sindirilebilirlik ile karakterizedir.
  • ... gıda sınıfı proteinin değeri yem sınıfından daha yüksektir.
  • … evcil hayvan maması şu anda böcek proteini için en büyük pazardır.

Böcek proteini hakkında daha fazla bilgi

 

Bamboo edible worm insects in wooden spoon on green colour background
.
Insect larvae

Kuru ve ıslak işlemeyi karşılaştırma

Böcek proteini işleme için iki farklı işlem kullanılabilir: kuru işleme ve ıslak işleme. Alfa Laval, ıslak işleme için hem proses hem de komple üretim hatları için ekipman sağlar.

Islak işlemenin temel faydalarından biri, hammaddenin kuru bir işleme sisteminden çok daha kısa bir süre ısıtılması ve lipit fraksiyonu için önemli ölçüde daha iyi tat, görsel görünüm ve besin değeri elde edilmesidir.

İkinci önemli fayda, ıslak işleme sisteminin daha etkili bir şekilde temizlenebilmesi ve en yüksek hijyen standartlarını karşılayan gıda sınıfı ürünlerin üretilmesini mümkün kılmasıdır.

Daha fazla detay için

.

Test merkezimizdeki olanaklardan yararlanın

Tesisinizde değerlendirebileceğiniz test ekipmanı sunmaktan memnuniyet duyarız, böylece ürünlerimizi satın almadan önce mevcut ekipmanınız ve hammaddenizle birlikte test edebilirsiniz. Ayrıca sizi Danimarka'daki test merkezimizde testler yapmaya davet ediyoruz.

Burada, tüm proses aşamalarını kapsayan, yeni fikirler denemenize, test partileri üretmenize veya Alfa Laval ekipmanının performansını doğrulamanıza olanak tanıyan eksiksiz bir ekipman kurulumuna sahibiz - hepsi proses uzmanlarımızın tam desteğiyle.

Bizimle iletişime geçin

Jan Moller Testcenter Nakskov
.
Hand stepping up to success

İşletmenizin ölçeğini büyütme

Uygulama uzmanlarımız gelişiminizi desteklemeye hazırdır ve laboratuvardan pilot tesise ve son olarak tam ölçekli üretime geçerken prosesinizi sanayileştirmenin en iyi yolları hakkında size tavsiyelerde bulunur. İşletmeniz büyüdükçe karlılık, çalışma süresi, verim, tat, hijyen ve ürün kalitesi açısından sürecinizi optimize etmenize yardımcı olurlar.
Alfa Laval böcek bazlı protein işleme sistemleri, esnekliği en üst düzeye çıkarmak ve yatırımınızı geleceğe hazır hale getirmek için modüler bir tasarıma dayanır ve ölçeklendirmeyi kolaylaştırır.

Büyümenizde size nasıl yardımcı olabileceğimizi görüşebileceğimiz bir toplantı organize etmek için bizimle iletişime geçin.

Şimdi başlayın

.

Enerji tüketimini en aza indirerek sürdürülebilirliği en üst düzeye çıkarın

Bir Alfa Laval ıslak işleme sisteminin önemli yararlarından biri, susuzlaştırmanın performansına bağlı olan düşük enerji tüketimidir.

Bir Alfa Laval ıslak işleme sistemindeki ilk susuzlaştırma aşaması, bir santrifüj dekantörde mekanik susuzlaştırmadır. Kuru bir işleme sisteminde bu bir pişirici yapılır.

Bir dekantördeki G kuvvetlerini kullanarak suyun uzaklaştırılması, suyun bir pişiricide kaynatılmasından çok daha az enerji tüketir ve bu da enerji tüketimini önemli ölçüde azaltır.

İkinci susuzlaştırma aşaması, yapışkan suyun konsantre edildiği buharlaşma sistemidir. Alfa Laval evaporasyon sistemleri, son derece etkili plakalı ısı eşanjörü teknolojimiz üzerine inşa edilmiştir ve ısıyı birkaç kez yeniden kullanan çok adımlı bir konfigürasyon kullanır. Isıyı yeniden kullanmak, kaynatma işlemini bir evaporatörde bir pişiriciden çok daha verimli hale getirir.

Ek olarak, plakalı bir evaporatör sistemi, shell-and-tube bazlı bir sistemden çok daha modüler ve kompakt bir çözümdür ve önemli ölçüde daha düşük bir kurulum maliyetine sahiptir.

Toplam enerji tüketimi karşılaştırıldığında, bir Alfa Laval ıslak işleme sistemi, kuru bir işleme sisteminden kabaca %50 daha az enerji tüketir.

AlfaVap evaporasyon sistemi       AlfaFlash evaporasyon sistemi

Insect farming in egg tray
.
Hands holding vegetables

Gıda atıklarının değerli larva yemlerine dönüştürülmesi

Böcek proteini üretmek, gıda üretmenin en sirküler yollarından biridir. Larvaların tarımdan, bira fabrikalarından, gıda üretiminden ve mutfaklardan gelen atıklarla beslenmesi önemli bir faktördür.

Yem larvalara verilmeden önce, genellikle besin değerini optimize etmek ve larva büyümesini en üst düzeye çıkarmak için işlenir.

Alfa Laval, atıklarınızı değerli böcek yemine dönüştürmek için çözümler sunmaktadır. Bu çözümler, yemdeki su ve lipit içeriğini ayarlamak için evaporatörler ve dekanterleri içermektedir.

Uzmanlarımızla iletişime geçin

.

Komple servis çözümleri

Hizmete yönelik sistem yaklaşımını kapsamlı süreç uzmanlığıyla birleştirerek, sorunlarınızın temel nedenlerini belirleyip tüm sürecinizin performansını optimize ediyoruz.

Tesisinizin tüm kullanım ömrünü kapsayan eksiksiz bir hizmet yelpazesi sunuyoruz. Küresel servis ağımız yaklaşık 100 ülkeyi kapsamaktadır, bu da hızlı ve profesyonel desteğin her zaman yakın olduğu anlamına gelir.

Yatırımınızdan maksimum getiri elde etmek için bir Alfa Laval Servis Sözleşmesi yapmanızı öneriyoruz. Bu tamamen özelleştirilmiş hizmet çözümü, bütçelemeyi basitleştirir ve performansı ve çalışma süresini en üst düzeye çıkarır. Siz günlük operasyonunuza odaklanırken, gerekli servis önlemlerinin planlanması, tedariki ve yürütülmesini biz hallediyoruz.

Servis hizmetimizi keşfedin

.

Ürünler