Böcekler – geleceğin protein kaynağı

Küresel nüfus büyümeye devam ediyor. Son elli yılda ikiye katlanarak dört milyardan sekiz milyara çıktı ve BM 2050 yılına kadar 10 milyara yakın olacağımızı tahmin ediyor.

Bu, dünyanın mevcut gıda kaynakları üzerinde muazzam bir baskı yaratmaktadır, bu durum da yeterli ve sürdürülebilir bir besleyici gıda arzı sağlamak için gıda üretim yöntemlerinde büyük değişiklikler gerekecektir.

Larvae of black soldier fly for animal feed

Talepte hızlı büyüme

Gıda alışkanlıklarındaki değişiklikler, protein talebinin nüfus artışını geride bırakmasına neden olacaktır. Tahminler, 2050 yılına kadar % 50 daha fazla protein tüketeceğimizi ve bunun da yılda 256 milyon tona karşılık geldiğini gösteriyor.

Aynı zamanda, geleneksel et ve bitki bazlı proteinler üretmek için gereken alan sınırlıdır ve et üretimi yoğun kaynak gerektirir.

Dikkate alınması gereken bir diğer faktör ise küresel çapta üretilen gıdaların üçte birinin şu anda israf olmasıdır.
Yukarıdaki zorluklar, protein açığını kapatmak istiyorsak, protein üretmek için yeni yollara ihtiyacımız olduğunu açıkça göstermektedir.

 

Laz thee bubbles;HR2

Böcek işleme teknolojisinin öncüsü

Böcek proteini üretimi için yeni süreçlerin geliştirilmesi hızlanmaktadır. Sektörün önde gelen ekipman tedarikçilerinden biri olarak, bu heyecan verici yeni işe girmek veya işinizi genişletmek isterseniz Alfa Laval’de size yardımcı olmaya hazırız.
Böcek pazarının gelişimini ve gelecekteki müşterilerimizin ihtiyaçlarını yakından takip ediyoruz. Protein uygulamaları ve geliştirme projelerinin yanı sıra protein bazlı çözümler geliştirme konusunda zengin bir deneyime sahibiz. En kaliteli böcek hidrolizat proteinleri ve böcek proteini izolatları üretmek için yenilikçi yaklaşımlar geliştirmek üzere sizinle birlikte çalışabiliriz. Ayrıca kitin gibi yan ürünlerin ekstraksiyonu için çözümler geliştirebilir, yeni gelir akışları yaratabiliriz.

Böcek bazlı proteinler

Böcekleri bir protein kaynağı olarak kullanmak, protein tedariki ve gıda atıklarının artan zorluklarını karşılamanın bir yoludur. Böcekler sürdürülebilir bir protein kaynağıdır ve yetiştirme süreci, geleneksel hayvancılık çiftçiliğine kıyasla minimum kaynak gerektirir.

Ana giriş akışı tarım, bira işletmeleri, gıda üretim süreçleri ve mutfak atıkları gibi çeşitli atık türleridir. Bu şekilde, böcek yetiştiriciliği döngüsel ekonomiye katkıda bulunur ve ayrıca organik atıkları değerli ürünlere dönüştürmenin sürdürülebilir ve karlı bir yoludur.


Kombine bir böcek yetiştirme ve protein oluşturma tesisinde üç çıkış akışı vardır:

1.Böcek unu

Böcek proteini unu yüksek kalitededir ve dengeli bir amino asit profilinin yanı sıra çok iyi bir lezzete ve sindirilebilirliğe sahiptir. Böcek-protein unu için yaygın kullanımlar şunlardır:

 • Hipoalerjik köpek maması
 • Yüksek performanslı balık yemi 
 • Yüksek performanslı kanatlı yemi 
 • Karides yemi çekici 
 • Yüksek büyüme gösteren piliç yemi 

2. Böcek lipitleri

Böcek işlemeden elde edilen lipitler kolayca sindirilebilir ve yüksek laurik asit içeriğine sahiptir. Böcek lipitleri için yaygın kullanım alanları şunlardır:

 • Yüksek performanslı domuz yavrusu yemi
 • Tavuk başlangıç yemi 
 • Kozmetik 
 • Deterjan
 • Biyodizel 
 1. Böcek kalıntısı 

 Böcek yetiştiriciliğinden kalan artıklar (frass olarak bilinir), örneğin böcek atıkları, çiftçilik ve bahçecilikte gübre olarak yeniden kullanılabilir. Bir diğeri ise biyogaz üretiminde hammadde olarak kullanılmasıdır.

Drop of honey isolated on white background

Gıda tedarik zincirinde böcek yetiştiriciliğinin rolü

Böcek proteininin üretimi, diğer protein formlarına kıyasla çok düşük bir çevresel etkiye sahiptir. Ek olarak, böcek yetiştiriciliği, gıda tedarik zincirinin diğer bölümlerini daha sürdürülebilir hale getirmede önemli bir rol oynayabilir.

Çiftlik bitkileri ve hayvanlar bugün ana besin kaynağımızdır. İşleme, satın alma ve tüketimden sonra, 1,3 milyar ton organik atık oluşuyor. Bunun çoğu daha fazla değer sağlamaz ve kaybolur.

Bununla birlikte, atıklar böceklere yem olarak yeniden kullanılabilir. Uygun dozlama ile, böcek büyümesini desteklemek için mükemmel yem olanağı sağlar. Yetiştirilen larvalar değerli protein ve lipitlere işlenebilir ve hayvan yemi olarak kullanılabilir. Böcekler zaten birçok hayvan için doğal bir diyettir ve balık ve kümes hayvanları için çekici bir yemdir.

Böcek üretim atığı - böcek kaybı ve böcek atıkları - mahsul yetiştiriciliğinde gübre olarak kullanılabilir, yani böcekler hem çiftlik bitkileri hem de hayvanlar için sürdürülebilir bir besin kaynağı sağlar.

Böcekler yerel olarak üretilebilir ve diğer protein kaynaklarının - hayvancılık gibi - ekim için ihtiyaç duyduğu geniş alanlara ihtiyaç duymazlar.

White living silkworm eating Mulberry leaves in bamboom tray
Soldierfly and dew at the morning

Örnek: siyah asker sinek larvaları

 

 

Besin değeri yüksek çok sayıda böcek türü, örneğin cırcır böcekleri ve yemek kurtları gibi, çiftçilik için uygundur. Bununla birlikte, en popüler tür, birçok faydası olan siyah asker sineği larvalarıdır:

1.Hammadde esnekliği

Larvalar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok farklı organik atık formuyla beslenebilir:

 • -Meyve ve sebze artıkları 

 • Bira fabrikalarından harcanan tahıl 

 • Ticari gıda bulamacı  

 • Süt ürünleri ve diğer gıda maddelerinin işlenmesinden kaynaklanan kalıntılar 
 • Fırınlardan, süpermarketlerden ve gıda hizmeti endüstrisinden atılan yiyecekler 

2. Hızlı büyüme

Kısa büyüme döngüsü, siyah asker sineğini çiftçilik için çok uygun hale getirir. Yumurtalar döşendikten sonra, larvaların hasat için hazır olması sadece bir ila iki hafta sürer.

3. Yüksek besin konsantrasyonu

Tamamen gelişmiş sineğin ağzı olmadığından, larva aşamasındayken tüm yaşamı boyunca ihtiyaç duyacağı tüm enerji ve besinleri biriktirmesi gerekir. Sonuç olarak, larvalar besinleri almak, onları proteinlere ve lipitlere dönüştürmek ve depolamak için olağanüstü bir yeteneğe sahiptir.

4. Kütle yetiştirme için uygundur

Siyah asker sineği larvaları yüksek yoğunluklu ortamlarda gelişir ve bu da onları böcek çiftçiliği için ideal kılar.

Balık yemi olarak böcek unu

Temel piyasa göstergeleri, endüstriyel böcek işleme pazarının muazzam bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu ve bu genişlemeden yararlanmak için yapılan yatırımların arttığını göstermektedir.


Böcek proteininin en önemli uygulamalarından biri balık yetiştiriciliğidir. Su ürünleri yetiştiriciliği tesislerinde balık üretimi istikrarlı bir şekilde artmakta ve balık yemine olan talep de artmaktadır. Bununla birlikte, su ürünleri yetiştiriciliğinde baskın yem olan balık unu üretimi endüstri için gerekli olsa da, kapasite zaten gerilmeye başlamıştır. Bu, küresel gıda tedarik zincirini güvence altına alabilecek yeni protein kaynaklarına duyulan ihtiyacın altını çiziyor.


Böceklerden protein üretimi için yeni süreçlerin geliştirilmesi hızlanmaktadır. Böcek proteini üretimi için dünyanın önde gelen ekipman tedarikçilerinden biri olarak Alfa Laval'de, bu heyecan verici yeni işe girmek veya işinizi genişletmek isterseniz size yardımcı olmaya hazırız.

Bizimle iletişime geçin

A man feeds a lot of big catfish in the pond by hand