Metanol yakıtı için denizcilik ekipmanları ve çözümleri

Dekarbonizasyonda yeni bir aşamaya geçmek

Metanol, denizcilik endüstrisinin sürdürülebilir, sıfır karbonlu bir geleceğe yolculuğunda bir sonraki olası adımdır. CO2 çıktısını % 95 oranında düşürmeyi ve aynı zamanda diğer emisyonları da azaltmayı veya ortadan kaldırmayı vaat etmektedir. Yenilenebilir yeşil kaynaklardan üretildiği taktirde, bizi karbon nötrlük seviyesine taşıyabilir. Bununla birlikte, metanol yakıtı, yeni teknolojileri ve gemideki enerji dengesine farklı bir bakış açısını gerektirecektir. Alfa Laval, metanol çözümlerinde en son teknolojilere sahip durumdadır ve bu yakıta geçerken sizinle işbirliği yapmaya hazırdır.


Bize ulaşın


Metanol yakıt hattı ve yanma

Metanol, yakıt beslemesi ve yanma söz konusu olduğunda yeni ihtiyaçlar ortaya çıkaran düşük parlama noktalı bir yakıttır. Alfa Laval bu konularda da en son teknolojideki çözümlere sahip durumdadır.

Yakıt besleme sistemi

Yakıt besleme sistemi Alfa Laval FCM Metanol, her türlü gemi makinesi ve gemi tasarımına uyarlanabilen düşük parlama noktalı bir yakıt besleme sistemidir (LFSS). 2015 yılından beri dünya çapında denizlerde seyreden metanol yakıtlı gemilerde faaliyet gösteren kendini kanıtlamış bir teknolojidir.

FCM methanol x-press Left blue2

Yakıt olarak metanole geçişin sağlanması

Alfa Laval FCM Metanol’ün, günümüzün metanol projelerinde neden düşük parlama noktalı yakıt besleme sistemlerinin (LFSS) lider tercihi olduğunu öğrenin. Bu kısa video, neden bir pompadan daha fazlasına ihtiyaç duyulduğunu açıklıyor ve FCM Metanol'ün kurulumdan çalıştırmaya kadar zorluklarla başa çıkmada nasıl kolaylıklar sağlayıp çalışma huzuru yarattığını gösteriyor.

Alfa Laval Aalborg OS-TCi Burner MFSA 640x360 BBG

Metanol ve enerji talepleri

Metanol geleneksel yakıtlara kıyasla farklı özelliklere sahip olmasının yanı sıra, gemideki enerji dinamiklerini değiştirecektir. Alfa Laval, gemilerde sürdürülebilirlik daha fazla öne çıkarken, enerji dengesini korumak için çözümler sunmaktadır.

Atık enerjiden elde edilen güç

Alfa Laval E-PowerPack, gemideki herhangi bir ısı kaynağından elektrik gücü oluşturmak için Organik Rankine Döngüsü (ORC) teknolojisini kullanır. Buhar talepleri minimum düzeyde olsa bile, mevcut tüm atık enerjiden yararlanmanıza izin vererek, metanolün daha yüksek maliyetli bir yakıt olmasına rağmen, yakıt ekonomisini korumanıza yardımcı olabilir.

Alfa-laval-e-powerpack-200kW-waste-to-electricity orc product 640x360

Atık ısı geri kazanım

Alfa Laval Aalborg Micro egzoz gazı kazanı, enerji verimliliğini birçok yönden destekler. Yakıt ısıtmalı bir kazana bağlı buhar tankına, buhar sağlayarak brülörde yakıt kullanma ihtiyacını azaltır. E-PowerPack ve plakalı ısı eşanjörü ile birlikte kullanıldığında, güç eldesini en üst düzeye çıkaran bir sıcaklıkta, bir ısı enerjisi sağlar.

Alfa-laval-aalborg-micro-marine-boiler 640x360

Enerji üretimi

Metanol geleneksel yakıtlardan daha az enerji içerir, bu da ek enerjiye ihtiyaç duyulacağı anlamına gelir. Enerji dengesini korumak için Alfa Laval ve iş birliği yaptığı ortakları, gemi kullanımı için uyarlanmış yüksek sıcaklıklı proton değişim membranı (HTPEM) içeren yakıt hücreleri geliştirmektedir.

Power generation

Isı değişimi

Alfa Laval yarı kaynaklı ısı eşanjörleri, aşındırıcı bir yapıya sahip metanolde kullanmak için idealdir. Benzersiz Alfa Laval RefTight™ sızdırmazlık sistemi, lazer kaynaklı kanallar arasında ömür boyu sızdırmazlığı güvence altına alırken, pürüzsüz yüzey tüm conta halkası üzerinde sıkı ve homojen bir sızdırmazlık sağlar.

Methanol HEX group-blue02

Alfa Laval Test ve Eğitim Merkezi

Gemide metanol ile çalışmak için gereken yeni teknoloji çalışmaları, Alfa Laval Test ve Eğitim Merkezi'nde devam ediyor. 2800 m2'lik test alanıyla bu eşsiz Ar-Ge tesisinde yapılan çalışmalar, metanol işleme, metanol yakma ve yakıt hücresi teknolojileri hakkında daha derin bilgiler sağlıyor. Bu çabalar, yarının sürdürülebilirliği daha yüksek olan metanol yakıtlı gemilerinde, güvenlik ve verimliliği güvence altına alacaktır.

Alfa Laval Test & Training Centre

Daha fazla bilgi istiyorum

Gizlilik politikasını okudum ve onaylıyorum.