Yeni standartları keşfedin
T10BNB herobannermobile

Alfa Laval Endüstriyel Ürün Grubu

Meet Alfa Laval T6

The latest additions to the next generation gasketed plate heat exchangers are here - welcome Alfa Laval T6-B and Alfa Laval T6-P!

In general, the T6 range is more efficient than the predecessor M6 and the compact footprint makes it an attractive alternative in many applications and industries such as industrial utility applications, heating/cooling in food and water, HVAC duties or in general utility process applications.

For example, the T6-B allows for higher thermal duties compared to its predecessor M6 which makes it specifically interesting for heat recovery applications. The T6-P incorporates FlexFlow TM plate design that utilizes asymmetry to enable a more precise thermal fit. The many configurable variations will ensure highest possible efficiency for any duty.

Thanks to other next-generation features such as the OmegaPortTM non-circular ports and the CurveFlowTM distribution pattern, the T6 range provides great anti-fouling capabilities enabling prolonged service intervals, higher operational efficiency and lower service costs.

T6 640x360

Meet the T10

Alfa Laval’s M10 has long been the market’s most versatile gasketed plate heat exchanger. Able to provide high thermal performance in a wide range of applications, it has set a global standard for energy efficiency and sustainability. But for us, just setting the standard is never good enough. That’s why we’ve created T10 – M10’s successor that’s breaking new barriers.

Built with a revolutionary new plate concept, T10 eliminates the compromise between efficiency and pressure drop. With the improved design, we can better accommodate uneven flows, making it possible to optimize the performance of the heat exchanger according to its specific position in your processes.

The result is up to 30% higher efficiency and reduced fouling for reliable, cost-effective performance. And that’s just the start.

Whatever the application, T10’s truly sustainable, energy-saving design creates additional possibilities to meet environmental targets. And the new plate concept ensures lower total cost of ownership thanks to a smaller footprint and reduced maintenance needs.

 

 

T10 product


The T25'in faaliyet alanları

Alfa Laval T25-B en yakın sıcaklık yaklaşımını gerektiren yüksek basınç uygulamaları için özel olarak geliştirilmiştir. Örnek uygulamalar:

  • Veri merkezi soğutmayı da kapsayan genel HVAC soğutma uygulamaları 
  • Bölgesel soğutma ağlarındaki enerji aktarım istasyonları
  • Yüksek binalardaki basınç kırıcılar
  • Bölgesel ısıtma ağlarındaki basınç kırıcılar

Alfa Laval T25-P endüstriyel prosesler için dayanıklı ve esnek bir ısı transferi çözümü sunar. Bu yapılandırma, eş zamanlı olarak enerji verimliliğini artırıp çevresel etkiyi en aza düşürürken en zorlu koşullarda güvenilir performans göstermek üzere tasarlanmıştır. Örnek uygulamalar:

  • Amin değiştirici gibi ısı geri kazanım görevleri
  • Ham petrol ısıtıcı gibi yoğun servise ihtiyaç duyan görevler
  • Açık deniz ham petrol dehidrasyonu gibi güvenilirliğin önemli olduğu görevler

Tüm Alfa Laval T25 üniteleri, aşağıdakiler dahil olmak üzere verimlilik, güvenilirlik ve servis olanağında yeni standartlar belirleyen yeni nesil teknolojilere sahiptir:

  • OmegaPort™ dairesel olmayan giriş ve çıkış: Dairesel port tasarımlarına kıyasla basınç düşüşünü %25'e kadar azaltır ve bu da pompa enerji tüketimini azaltarak genel işletme maliyetlerinin düşmesini sağlar.
  • CurveFlow dağıtım alanı: Ana ısı transferi için daha fazla alan bırakarak daha küçük bir alanda üstün verimlilik sağlar. Plaka başına daha yüksek termal verimlilik, ömür boyu bakım maliyetlerinin düşürülmesine ek olarak ünite ağırlığı ve çevresel etkinin azaltılması için daha küçük bir plaka paketine olanak tanır.  
  • PowerArc plaka düzeni bölücü: Hem kurulum hem çalışma sürecinde plaka performansını artırır, böylece daha ince plakalar ile çalışmak mümkün olur. Bu da daha yüksek termal verimliliğe, daha düşük ağırlığa ve daha da iyileştirilmiş çevresel etkiye imkan tanır.

Yeni verimlilik standardını tercih edin

Hali hazırda Alfa Laval T25'in bir önceki modeli MX25'i kullanan işletmeler, artık tüm ünitelerini değiştirmek zorunda kalmadan termal verimliliklerini artırma imkanına sahipler. Tüm yapılması gereken, yeni nesil plaka paketine geçiş yapmaları. 

Yeni plakalara geçiş yapmak, enerji verimliliğini artırır ve önemli derecede uzun vadeli enerji tasarrufu sağlar. Elektrik giderlerinizi azaltmanın yanı sıra hem kullanım alanından hem de parça maliyetlerinden tasarruf edebilirsiniz, çünkü ısı eşanjörünüzün daha az plaka ve conta ile çalışması mümkün.

Yeni verimli plaka paketi, tortu oluşumu riskini en aza indirir ve servis kolaylığı sağlar; bu da ürün kullanım ömrü boyunca bakım maliyetlerinde bir düşüş anlamına gelir.

Bir üst pakete geçiş hakkında daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayın.

Alfa Laval T25

.

Features that set new standards

Learn more about the next-generation features that help T6, T10 and T25 break new barriers when it comes to thermal performance and sustainability in a wide variety of applications and positions.

OmegaPort™ noncircular inlet and outlet

CurveFlow™ distribution area

FlexFlow™ plate design

Five-point alignment

SteerLock™ plate alignment

ClipGrip™

Offset gasket groove

Compact frame

T-bar roller

Bearing boxes

Technical paper: In pursuit of long-term energy savings

This technical paper provides an overview of the different ways that newer heat exchangers can contribute to overall energy savings in industrial heating and cooling applications. Whether you are considering equipment for a new installation, looking to upgrade your existing heat exchangers or exploring the possibilities of expanding your capacity, this information is useful.

Contact us

Do you want to learn more about your options or get advice from our experts about which gasketed plate heat exchanger is the best fit for your business contact us!

For HVAC applications, we also offer AHRI-performance-certified heat exchangers

The Alfa Laval AlfaQ range is certified according to the AHRI Liquid-to-Liquid Heat Exchangers (LLHE) Certification program, which ensures thermal performance according to manufacturers’ published specifications. Alfa Laval’s next-generation features are also available for relevant sizes and configurations of models in the AlfaQ range.