2022-08-08 Financial news

Alfa Laval ve SSAB, fosil içermeyen çelik kullanılarak yapılan ilk ısı eşanjörünü üretmek için güçlerini birleştirdi

Alfa Laval, küresel İsveç çelik şirketi SSAB ile dünyanın fosil içermeyen çelik kullanılarak yapılacak ilk ısı eşanjörünün geliştirilmesi ve ticarileştirilmesi konusunda işbirliği yapmak için bir anlaşma imzaladı. Hedef, hidrojeni azaltılmış çelikten yapılmış ilk üniteyi 2023'e hazır hale getirmek. İşbirliği, Alfa Laval'ın 2030 yılına kadar karbon nötr olma yolculuğunda da önemli bir adım.

Küresel çelik üretimi, dünyadaki karbon emisyonlarının yüzde 7'sini oluşturuyor. Yüksek dayanımlı çelikte lider bir konuma sahip olan SSAB'nin HYBRIT teknolojisiyle üretilen fosilsiz çeliği, daha sürdürülebilir operasyonlara geçiş yaparken endüstri için bir atılım olacak. Alfa Laval'ın dünya çapında endüstriyel proseslerde kullanılan enerji verimli ısı eşanjörleri yüzde 40 çelikten yapılmıştır ve geleneksel teknolojiden yüzde 50'ye kadar daha verimlidir. Bu, enerji tasarrufu yapabilecekleri ve CO2 emisyonlarını azaltabilecekleri anlamına gelir. Uluslararası Enerji Ajansı'na (IEA) göre, enerji verimliliği aslında 2040 yılına kadar sera gazı emisyonlarında yüzde 40'tan fazla azalma sağlayabilir ve bu enerji verimliliği tasarrufunun yüzde 50'si sanayi sektöründen gelir.

"Alfa Laval Başkanı ve CEO'su Tom Erixon, “Ortak uzmanlığımıza ve inovasyonu teşvik etme kararlılığımıza dayanan bu SSAB işbirliğini duyurmaktan memnuniyet duyuyorum” diyor. Fosil içermeyen çeliklerini ve enerji verimli ısı eşanjörlerimizi bir araya getirerek, endüstrinin karbon nötrlüğüne dönüşümüne katkıda bulunabiliriz."

SSAB Başkanı ve CEO'su Martin Lindqvist şunları söyledi: “Alfa Laval'ı bir ortak olarak görmekten gurur duyuyoruz ve iklim değişikliğini azaltmanın yollarını ortaklaşa keşfetmeyi dört gözle bekliyoruz. Bu işbirliği ile yeni segmentlere ulaşıyoruz ve umarız çok daha fazla kullanıcıya ilham oluyoruz.”

Biliyor muydunuz… Alfa Laval, değer zinciri boyunca 2030 yılına kadar karbon nötr olma hedefini belirledi.

Alfa Laval kimdir

Alfa Laval, ısı transferi, santrifüj separasyon ve akış ekipmanlarında dünya lideridir ve Enerji, Denizcilik, Gıda ve Su alanlarında faaliyet göstermekte olup, uzmanlığını, ürünlerini ve hizmetlerini yaklaşık 100 ülkede çok çeşitli endüstrilere sunmaktadır. .Şirket, müşterilerin iş hedeflerine ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarını desteklemek için prosesleri optimize etmeye, sorumlu büyüme yaratmaya ve ilerlemeyi sürdürmeye kendini adamıştır.

Alfa Laval'ın yenilikçi teknolojileri, doğal kaynakların daha sorumlu kullanımını teşvik ederek malzemelerin saflaştırılmasına, rafine edilmesine ve yeniden kullanılmasına adanmıştır. İyileştirilmiş enerji verimliliğine ve ısı geri kazanımına, daha iyi su arıtımına ve azaltılmış emisyonlara katkıda bulunurlar. Böylece Alfa Laval sadece müşterileri için değil, aynı zamanda insanlar ve gezegen için de başarıyı hızlandırıyor. Tüm bunlar, AlfaLaval’ın her gün dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeyi amaç edinen Advancing better™ taahhüdü sayesindedir.

Alfa Laval'ın 17.900 çalışanı var. 2021 yılında yıllık satışlar 40,9 milyar SEK (yaklaşık 4 milyar EUR) idi. Şirket, Nasdaq Stockholm'de işlem görmektedir.

                          www.alfalaval.com.tr

SSAB kimdir

SSAB, İskandinav ve ABD merkezli bir çelik şirketidir. SSAB, daha güçlü, daha hafif ve daha sürdürülebilir bir dünya yaratmak için müşterileriyle yakın işbirliği içinde geliştirdiği katma değerli ürün ve hizmetler sunmaktadır. SSAB'nin 50'den fazla ülkede çalışanı ve İsveç, Finlandiya ve ABD'de üretim tesisleri bulunmaktadır. SSAB, Nasdaq Stockholm'de işlem görmektedir ve Nasdaq Helsinki'de ikincil bir listeye sahiptir.

Daha fazla bilgi için:
Johan Lundin                                                              
Head of Investor Relations                                         
Alfa Laval                                                                    
Tel: +46 46 36 65 10                                                   
Mobile: +46 730 46 30 90                                           

Eva Schiller
PR Manager
Alfa Laval
Tel: + 46 46 36 71 01
Mobile: +46 709 38 71 01

Etiketler

Tümü

Concept Zero − The invisible revolution



















Concept Zero, fosil içermeyen çelik kullanarak dünyanın ilk karbon nötr ısı eşanjörünü üretme vizyonu ve hedefidir.

>  Concept Zero ile ilgili daha fazla bilgi

Görseli indirmek için tıklayın

İlgili içerik