Alfa Laval - Alfa Laval PureSOx - 100'ü aşkın gemide SOx azaltmak için ilk tercih

2017-12-29 Ürün Haberleri

Alfa Laval PureSOx

Bugüne kadar denizcilik sektöründeki çok farklı müşterilere ait toplamda 109 gemi, IMO SOx emisyon düzenlemelerine uymak için Alfa Laval PureSOx platformuna güvendi. Ve tesadüfen PureSOx'i seçen 100. gemi, RoRo gemisi Ficaria Seaways güvertesinde kullanım için 2009 yılında ilk PureSOx sıyırıcısını satın alan Danimarka şirketi DFDS'nin sahip olduğu yeni bir gemi yapım projesi oldu.

Bugün faaliyette olan 75'i aşkın PureSOx sistemi ile Alfa Laval, denizcilik sektöründe herhangi bir SOx sıyırıcı teknolojisine ait en kapsamlı referans listesine sahip. Bu liste, DFDS filosundaki diğer bir dizi geminin güvertesindekiler de dâhil olmak üzere ilk kurulumdan bu yana işletmeye alınan her bir PureSOx'i kapsıyor. DFDS gemicilik şirketi, şu anda gemilerinin 13'ünde çalışır halde bulunan toplam 16 PureSOx sıyırıcıya sahip.

Yeni AQUA Blue S-type, orijinal C-tipi yapılandırması ile aynı 3'ü 1 arada AQUA plaka teknolojisini kullanır. Ama geminin mevcut deniz suyu soğutma sistemi pompalarından faydalanarak enerji verimliliğini ve kapasite kullanımını ile kapladığı alan oranını maksimuma çıkarır. Bu da elektrik enerjisi ihtiyaçlarını geleneksel temiz su üreticilerine kıyasla %70 düşürür ve zaten küçük olan AQUA Blue ayak izini %15'e kadar daraltır.

Alfa Laval Global Temiz Su Üreticileri Birimi Müdürü Alex Jönsson, "AQUA temiz su üretim teknolojisi, çok iyi kurulmuş bir uygulamada enerji kullanımında devrim yarattı. AQUA Blue S-type ile gemi sahipleri için enerjiyle ilgili maliyetleri ve gemi tersaneleri için kurulum maliyetlerini daha da düşürüyoruz." dedi.

Daha fazla kurulum esnekliği

Düşük alan kaplamanın yanı sıra AQUA Blue S-type, tersanelere bir dizi bağlantı alternatifi de dâhil olmak üzere önemli bir esneklik de sunar. Geminin deniz suyu soğutma sistemi pompalarından yararlandığı için daha küçük bir ejektör ve daha küçük, ayrı olarak monte edilmiş bir ejektör pompası kullanır. Aynı şekilde boru tesisatı hem daha kısa hem de daha küçük çaplı olabilir.

Bunlara ek olarak S-type, çok çeşitli basınçlarla da başa çıkar ki bu da yapılandırmanın
en yüksek veya en düşük su seviyesine uyarlanabileceği anlamına gelir. Uyarlanmış yapılandırma da temiz su üreticinin gemiye daha özgürce yerleştirilmesine olanak tanıyacak şekilde güverte üstü hattaki daha yüksek basınçlar ile baş edebilir.

Her zaman doğru temiz su üretici seçeneği

AQUA Blue'nun S-tipi veya C-tipi yapılandırması seçeneğine sahip olmak, gemi sahibi ve tersane öncelikleri için ideal eşleşmeyi garantiler. Birleşik bir soğutma suyu ve ejektör akışına sahip olan AQUA Blue C-type, geminin denizci sandığına tek bir deniz suyu bağlantısına sahiptir. Bu da onu, geminin deniz suyu soğutma sistemindeki diğer ekipmanlardan ve koşullardan bağımsız kılar.

Jönsson, konuyla ilgili "Müşteriler, hangi yapılandırmayı seçerlerse seçsinler, gerçekten sağlam bir çözüme sahip olacaklardır." diyor ve devam ediyor: "AQUA Blue, sadece enerji ve ayak izi tasarrufu için değil, geminin ömrü boyunca sağlam kalabilmek için tasarlanmıştır."

PureSOx 640x360

İlgili içerik