2022-03-22 Ürün Haberleri

Alfa Laval PureSOx Scrubber sistemleri, dünyanın en büyük konteyner gemisinde suyun verimli bir şekilde temizliğinde kullanılıyor

28 Temmuz 2021'de dünyanın en büyük konteyner gemisi Samsung Heavy Industries'den yola çıktı. Evergreen Marine Corporation'ın sahibi olduğu Ever Ace, su temizleme sistemleri (WCS) ortak olan,  iki Alfa Laval PureSOx Scrubber’a sahiptir. Bu çözüm, en küçük hacimde maksimum güvenilirlik sağlar.

80 MW motor gücüne uygun temizlik

Ever Ace, Evergreen'in yaklaşık 24.000 TEU kapasiteli konteyner gemilerinden oluşan rekor kapasiteli A Sınıfı için planlanan 12 gemisinden ilkidir. Yaklaşık 60 MW'lık devasa bir ana makineyle donatılmış olup, ayrıca her biri 4,5 MW'lık beş jeneratöre sahiptir.

Ever Ace, makinelerin egzoz gazını temizlemek için, biri ana makine için, diğeri jeneratörler için olmak üzere iki PureSOx Scrubber’a sahiptir. Açık veya kapalı çevrimde çalışabilen hibrit sistemler, kapalı çevrim sirkülasyon suyunun etkin bir şekilde temizlenmesini gerektirirler. Bu temizlik, özellikle yüksek hızlı santrifüj separasyon kullanan, ortak bir WCS tarafından sağlanır.

Güvenilirlik ve düşük işletme maliyetleri, Evergreen'in karar verme sürecinde her zaman önemli faktörlerdir. Bu durumda özellikle Alfa Laval'ın PureSOx ve su temizleme teknolojisine yönelik güçlü referansları çok önemli bir rol oynamıştır.

Kapasiteyi büyütün, boyutu değil

Alfa Laval'ın WCS tasarımı yakın zamanda yenilendi, kompakt ve uygun maliyetli bir seçenek sağlamak amacıyla,  modüler seçenek altenatifleri artırıldı. Bu tarz mega konteyner gemileri gibi yüksek makine gücüne sahip gemilerde, işin kalbindeki santrifüj separasyona, çökeltme işlemini de eklemek daha fazla kapasiteye ulaşmamıza izin verir.

Ever Ace'deki WCS üç yüksek hızlı separatör, çökeltme modülü ve bir besleme pompasını içerir. Yaklaşık 200 t/sa'lik toplam egzoz gazı temizleme kapasitesine sahip iki PureSOx Scrubber’a hizmet etmesine rağmen, WCS yüksek verimliliğine nazaran minimal bir hacme  sahiptir.

Performansı denizde onaylandı

Ever Ace kendi sınıfında ilk olduğu gibi, ortak WCS de PureSOx ekibi tarafından devreye alınan bu sistemdeki ilk tasarım oldu. Tersane’de kısa bir seyir tecrübesi esnasında yapılan sınırlı gaz yüklemesi, WCS’nin tam temizleme kapasitesini test etmek için yeterli değildi, bu nedenle Alfa Laval uzmanları, Ever Ace'i İngiltere'den Almanya ve Hollanda'ya Eylül ayında yapılan bir seferde izledi. Bu, daha kapsamlı bir WCS değerlendirmesinin yanı sıra,  mürettebat eğitimi ve tersaneden ayrıldıktan sonra kapatılamayan konuların çözülmesi için de zaman sağladı.

Güzergah boyunca WCS, yüksek makine yükleriyle daha uzun süreler boyunca gözlemlenebildi. Yolculuk boyunca çok daha büyük miktarlarda sirkülasyon suyu WCS'ye ulaştığında bile, temizleme performansı yüksekti. Gerçek uygulama verileriyle kanıtlanan bu performans ile Evergreen, PureSOx ile gelecekte de uyum içersinde çalışılabileceğinden emin oldu.

 

Alfa Laval PureSOx ve Alfa Laval'ın egzoz gazı temizlenmesindeki yaklaşımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen şu adresi ziyaret edin:  www.alfalaval.com.tr/puresox

 

Editör notu

Alfa Laval hakkında

Alfa Laval, ısı transferi, santrifüj separasyon ve akış ekipmanları teknolojilerinde dünya lideridir ve Enerji, Denizcilik ve Gıda ve Su alanlarında faaliyet göstermekte olup, uzmanlığını, ürünlerini ve ervis hizmetlerini yaklaşık 100 ülkede çok çeşitli endüstrilere sunmaktadır. Şirket, müşterilerin iş hedeflerine ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarını desteklemek için prosesleri optimize etmeye, sorumlu büyüme yaratmaya ve ilerlemeyi sürdürmeye kendini adamıştır.

Alfa Laval'ın yenilikçi teknolojileri, doğal kaynakların daha sorumlu kullanımını teşvik ederek malzemelerin saflaştırılmasına, rafine edilmesine ve yeniden kullanılmasına adanmıştır. İyileştirilmiş enerji verimliliğine ve ısı geri kazanımına, daha iyi su arıtımına ve azaltılmış emisyonlara katkıda bulunurlar. Böylece Alfa Laval, sadece müşterileri için değil, aynı zamanda insanlar ve gezegen için de başarıyı hızlandırıyor. Her gün dünyayı daha iyi hale getirmek mottosuyla çalışıyor.

Alfa Laval'ın 17.900 çalışanı bulunmaktadır. 2021 yılında yıllık satışlar 40.9 milyar SEK (yaklaşık 4 milyar EUR) idi. Şirket, Nasdaq Stockholm'de işlem görmektedir

İlgili içerik