Sürdürülebilir şehirlerde ısı geri kazanımı

Dünya çapında tüm binaları ısıtmak için yeterli olacak kadar atık enerji vardır, ancak atık ısı geri kazanımı sağlayan proje örnekleri azdır. En iyi enerji; kullanılmayan enerjidir ve ikinci en iyi enerji ise yeniden kullanılan enerjidir. Veri merkezleri, metro istasyonları, süpermarketler ve yeraltı madenleri gibi kentsel kaynaklardan ve endüstrilerden gelen atık enerjiyi yeniden kullanabiliriz. Geri kazanılan bu enerji, alan ve musluk suyu ısıtması gibi yerel olarak kullanılabilir. Ek olarak, bölgesel ısıtmada kullanılması amacıyla tüketicilere satılabilir.

hvac heat recovery in sustainable cities hero final
Kemira case

Asit soğutulurken kaybettiği ısı ile bölgesel ısıtma sağlanıyor

1974'ten beri verimli ve güvenilir olan Kemira, Helsingborg şehrine atık ısısından elde ettiği enerjiyi Helsinborg şehrine satmaktadır.

En iyi enerji kullanılmayandır ve ikinci en iyi enerji yeniden kullanılandır. "

Kemira sülfürik asit tesisindeki soğutma sisteminin yeniden yapılandırılmasının ardından, soğutma suyunun sıcaklığı bölgesel ısıtma için kullanılabilecek bir seviyeye ulaştı.


Daha fazlası için

.

Neden Alfa Laval ile atık ısıyı geri kazanmalısınız?

 • Veri merkezlerinin elektriğinin %99,9'u yüksek ısıya dönüşüyor. Teknolojimiz, net sıfır enerji tüketimi için atık enerjinin yeniden kullanılmasına olanak tanır.
 • Alfa Laval, enerji şirketlerini bölgesel enerji ve ısı şebekelerine bağlamak için gerekli olan uygulamalarda birçok ürün modeline sahiptir.
 • Dünya çapında faaliyet gösteren milyonlarca ısı eşanjörü ve kapsamlı bir Ar-Ge programı ile en güvenilir çözümü sunuyoruz.
 • Hem endüstriyel hem de kentsel atık ısı geri kazanımları ile Bölgesel Isıtma sağlayan referans projelerimiz bulunmaktadır.

 • Tüm sıvıdan sıvıya ısı değiştirici plakalı eşanjörlerimiz, üstün termal performansı onaylayan, tarafsız partiler tarafından verilen AHRI sertifikasına sahiptir. Alfa Laval performans bildiriminden öte, bağımsız ve tarafsız üçüncü partiler tarafından verilen performans sertifikasyon programına güvenebilirsiniz.

Endüstride Trend

Dünya çapında, özellikle de 2020 kışında yaklaşık 36 milyon insanın evlerini yeterince sıcak tutamasına sebep olan Enerji Yetersizliği Avrupa'da büyüyen bir problemdir. AB ve Birleşik Krallık'ta bulunan yalnızca yedi ülkenin Avrupa'nın tüm konut gazı kullanımının %80'ini oluşturduğunu biliyor muydunuz? Gaza bağımlılığı azaltmak ve enerji verimliliğini artırmak için, aşağıdaki gibi çeşitli çözümler sağlamamız gerekir:

 • Eski evlerin ve kamu binalarının yeniliki, enerji tasarrufu sağlayan ısıtma ve soğutma çözümleriyle yenilenmesi
 • Enerji verimliliği standartlarına ulaşmak için mevcut bina yasalarının revize edilmesi
 • Binalarda enerji kullanımını izlemek ve optimize etmek için, yoğun saatlerde binaları termal depolama olarak kullanan daha büyük sistem çözümleri de dahil olmak üzere dijital çözümlerin uygulanması
 • Evlere ısı pompalarının kurulması ve ticari binalarda ısının yeniden kullanılması
 • Hızla artan iklimlendirme taleplerinin karşılanması için talebin yüksek olduğu bölgelerde soğutma stratejilerinin tanıtılması
 • En yüksek termal verimliliği sağlayacak şekilde göreve uyarlanabilen esnek çözümler
 • Kompakt tasarımlar alandan tasarruf sağlar
 • Servisi ve bakımı kolaydır
 • Maksimum çalışma süresi için kirlenmeyi ve korozyonu azaltacak çözümler
 • Yüksek basınç veya zorlu sıcaklık yaklaşımı içeren uygulamalar için yüksek verimli, güvenilir teknoloji
 • Benzersiz Alfa Laval RefTight™ sızdırmazlık sistemi sayesinde garantili uzun sızdırmazlık ömrü
 • Akışkanlar arasında çapraz kontaminasyonu önlemek için güvenilir bir çözüm.
.

Contalı plakalı ısı eşanjörleri

plate_heat_exchangers_GPHE.jpg

 • En yüksek termal verimliliği sağlayan uyarlanabilen esnek çözümler
 • Yerden tasarruf sağlayan kompat tasarım ve servis/bakım kolaylığı
 • Maksimum çalışma süresi için kirlenme, stres ve korozyonu azaltan çözümler


Daha fazlası için

Yarı-kaynaklı plakalı ısı eşanjörleri

Semi_welded_range_640x360.jpg

 • Basınç veya sıcaklık yorgunluğuna neden olabilecek uygulamalar için son derece verimli, güvenilir teknoloji
 • Benzersiz Alfa Laval RefTight™ sızdırmazlık sistemi sayesinde garantili uzun sızdırmazlık ömrü
 • Akışkanlar arasında çapraz kontaminasyonu önlemek için güvenilir bir çözüm


Daha fazlası için

Lehimli plakalı ısı eşanjörleri

plate_heat_exchangers_brazed.jpg

 • Kompakt montaj alanına sahip hafif bakır-lehimli yapı
 • Geleneksel teknoloji ile karşılaştırıldığında çok yüksek verim
 • Tüm farklı akışkan/sıvı türleriyle çeşitli uygulamalara uyacak esnek seçenekler
 • Doğal ve düşük GWP soğutucu akışkanlar için idealDaha fazlası için

Füzyon-bağlı plakalı ısı eşanjörleri

plate_heat_exchangers_fusion-bonded.jpg

 • %100 paslanmaz çelik yapı
 • Agresif ortam için güçlü korozyon direnci
 • İçme suyu ve diğer hijyenik uygulamalarda metal kirlenmesini önler
 • Yüksek termal verimlilik ve kompakt montaj alanı

 

 Daha fazlası için

Danışman? Sistem entegratörü?

Danışman mısınız?Isı değişiminde onlarca yıllık deneyime sahip olan Alfa Laval, günümüzün ısıtma ve soğutma zorlukları için bilgi birikimi ve kaynaklar sunmaktadır. Enerji verimliliğinden doğal soğutucu akışkanlara kadar her konuda karmaşık soruların yanıtlarını ve uygulamanız için doğru teknolojiyi bulmayı kolaylaştıran yararlı araçları keşfedin.

heating cooling-hub-vignette-2021

Güvenli termal performans için AHRI performans sertifikalı ısı eşanjörleri

Klima, Isıtma ve Soğutma Enstitüsü'nden (AHRI) alınan sertifika, termal performansın tek küresel üçüncü taraf doğrulamasıdır ve plakalı ısı eşanjörünüzün üreticinin yayınladığı derecelendirmelere uygun olarak çalışacağına dair bağımsız bir güvence verir. Alfa Laval, sektöre AHRI sertifikalı contalı plakalı ısı eşanjörleri, lehimli plakalı ısı eşanjörleri ve füzyon bağlı plakalı ısı eşanjörleri sunmaktadır.

HVAC-sustainable-city-AHRI
.
energy hunter screen view

Atık Isı Enerjisini değerlendirmenin peşindeyiz.

Alfa Laval eşanjörleri neredeyse bir yüzyıldır atık ısıyı geri kazandırıyor. Enerjinin verimli kullanılmasını sağlayan çözümlerimiz, su ve yağ soğutmalı veri merkezlerinden sülfürik asit tesisleri gibi endüstriyel proseslere kadar çeşitli uygulamalarda atık ısının yeniden kullanımını ve tasarruf edilmesini teşvik eder. Enerji tasarrufu fırsatları arayışımızda bize katılın ve çözümlerimizle enerji maliyetinizi ne kadar azaltabileceğinizi keşfedin.


Daha fazlası için

Önce Enerji Verimliliği

ABB tarafından başlatılan Enerji Verimliliği Hareketi, toplum olarak farkındalık yaratmayı ve eyleme geçirilebilir değişimi teşvik etmeyi amaçlıyor. Alfa Laval olarak enerjinin verimli kullanıldığı çözümleri arttırmak için birlikte çalışmanın ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Bu nedenle COP26'da Enerji Verimliliği Hareketi'ne katılan ilk şirket olduk. Geniş müşteri ve uygulama ağımız sayesinde, sektörün önemli oyuncularını birbirine bağlayabilir ve net sıfır geleceğe giden yolu açmaya yardımcı olabiliriz.


Daha fazla bilgi için

energyefficiencymovement with logo vignette image
.

Verimliliğin yıllarca sürmesini sağlamak

Düşük performans ile çalışan ısı eşanjörü, sistem güvenliğini, ürün kalitesini ve enerji tüketimini olumsuz etkilemektedir. Öngörülemeyen arızalar, maliyet oluşuran duruş sürelerine ve üretimde aksama olmasına neden olabilir. Contalı plakalı eşanjörünüzün düzenli ve önceden planlanmış bakımı sayesinde performansını uzun yıllarca koruyabilir ve operasyonlarınızın aksamadan, planlandığı gibi ilerlemesini sağlayabilirsiniz.


Bugün bir sorunla karşılaşmanız durumunda, gelecekteki muhtemel problemlere karşı önlem almak istediğinizde veya çevrimiçi sorun gidericimizle sorunu kendiniz çözmek istediğinizde size yardımcı olabileceğimiz uzmanlığa sahibiz.

Servis çözümlerimizi inceleyin

smart heat exchanger sensor lighten 640

Enerji verimliliği için dijitalleşme

Şehirlerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin yüzde 70'ini karşılama yolunda ilerleme kaydedilmesine Akıllı Şehirler ve Dijital Zeka yardımcı olabilir. Dijital hizmetler, şehirlerdeki ısıtma ve soğutma sistemleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve şehirlerin daha sürdürülebilir hale gelmesini sağlarlar.

Uzaktan izleme sistemlerinin kullanılması ve veri analizlerinin gerçekleştirilmesi; doğru ve etkili çalışmaya, farkındalıkla karar vermeye ve bilinçli müdahale yapılmasına olanak tanır.

Daha sofistike ve verimli ısıtma ve soğutma sistemlerinin geliştirilmesi,yalnızca kentsel alanlara güvenilir ve uygun fiyatlı ısıtma ve soğutma hizmetleri sağlarken sera gazı emisyonununu azaltabilen bu dijital dönüşümle mümkündür.

 

Akıllı eşanjör

HVAC ve Sürdürülebilir Şehirler

Dünyada kullanınan toplam enerjinin neredeyse üçte ikisinden fazlasını kullanmakta olan şehirlerimiz, iklim kriziyle mücadelede çok önemli bir rol oynuyor. Şehirlerde enerjinin önemli bir kısmı ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılmaktadır; bu da enerji verimliliğinin yaygınlaştırmanın önemini göstermektedir. Alfa Laval, ısı transferi ve atık ısının geri kazanımı konusunda neredeyse bir asırlık tecrübeye sahiptir ve 2030 yılına kadar karbondan arındırılmış olmayı hedeflemektedir. Sürdürülebilir yarınlara sahip olmanız için dönüşümünüzü birlikte planlayabiliriz.

ALF0739 sustainable-cities hero 640x3.
.

Bizimle iletişime geçin

Bilgileriniz gizlilik ve veri koruma politikamıza uygun olarak saklanır ve işlenir.