Etanol üreticisi, veriye dayalı yeniden yapılandırma sayesinde yüzde 6 enerji verimliliği artışı elde etmeyi hedefliyor

Bir etanol tesisindeki bira ön ısıtıcısının optimum performans parametreleri içinde çalışmasını sağlamak için yapılan küçük değişiklikler, önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlayabilir ve karı artırabilir. Bu, Alfa Laval'ın Enerji Avcısı programının odak noktalarından biridir. Kuzey Avrupa merkezli bir etanol üreticisi, enerji tasarrufunu artırmak için tesislerindeki bira ön ısıtıcısını optimize etmek istediklerinde Alfa Laval'a ulaştı.

TARİH 2024-03-28
cornfield ethanol plant shutterstock 1941260

Mevcut prosesin ayrıntılı bir analizi, CIP prosedüründe basit değişiklikler yaparak ve plakalı ısı eşanjörünün gruplandırılmasında ayarlamalar yaparak tesisin enerji verimliliğini %6 oranında artırabileceğini gösterdi.

Potansiyel süreç iyileştirmelerini belirlemek için müşteriyle birlikte çalışan Dimitrije Djordjevic "Bu büyük sayılardan oluşan bir oyun," diye açıklıyor. "Günde 100.000 ila 500.000 litre etanol üreten müşteriler için, nispeten küçük değişiklikler karbon emisyonlarının yanı sıra kârlar üzerinde de büyük bir etki yaratabilir. 500 kg/saat ile 800 kg/saat arasında buhar tasarrufu, günde yaklaşık 400 Euro'luk bir maliyet tasarrufuna eşittir - bu nedenle nispeten mütevazı bir yatırım hızla geri ödeme yapacaktır."

Bira ön ısıtıcısı konfigürasyonları tesisten tesise değişir ve bu ünitelerin performansını en üst düzeye çıkarmak için önerilen adımlar her üretim tesisi için özelleştirilebilir.

"Bu ünitenin enerji tüketimi üzerinde doğrudan bir etkisi var, çünkü bu ünitede yakalayamadığınız şeyi ısıtma enerjisi ile sübvanse etmeniz gerekecek; bu nedenle dolaylı olarak, ön ısıtıcının tesisin genel işletme maliyetleri üzerinde bir etkisi var" diyor Dimitrije.

 

Energy hunters beer illustration.

Bu optimizasyon sürecinde başarının anahtarı, tesis ve proses verilerinden PHE (Plakalı Isı Değişticiler) ve CIP (Yerinde Yıkama) tasarımı ile ilgili verilere, ayrıca enerji ve malzeme maliyetleri ve CO2 emisyonlarına ilişkin rakamlara kadar geniş bir veri yelpazesidir. Ne kadar çok veri toplarsak, müşterimiz için mükemmel çözümü o kadar hassas bir şekilde uyarlayabiliriz.

 

Ünitenin zaman içindeki performansını izledikten ve tüm bu bilgileri toplayıp analiz ettikten sonra, bunları müşterinin kullanımına sunulan optimizasyon seçenekleriyle bir teklif üreten bir algoritma aracılığıyla çalıştırıyoruz.
Dimitrije Djordjevic
Proses mühendisi, Alfa Laval

Her çözüm kişiye özel olduğundan, optimizasyonun maliyeti ve etkisi durumdan duruma değişecektir. Yine de, bunlar enerjiye aç birimlerdir, bu nedenle küçük değişiklikler uygulayarak hızlı bir geri ödeme ile müşteriler ve gezegen için bir kazan-kazan durumu oluşur.

Ve Dünya çapında yüzlerce etanol üreticisiyle, küresel CO2 emisyonlarını azaltırken aynı zamanda bireysel tesislerde enerji verimliliğini olumlu yönde etkileme fırsatı önemlidir.