2023-08-29 Financial news by Cision Sverige AB

Alfa Laval enerji depolama konusunda ortak girişim anlaşması imzaladı

Alfa Laval, konsantre güneş enerjisi teknolojisi şirketi olan Aalborg CSP ile stratejik bir ortak girişim anlaşması imzaladı ve Uzun Süreli Enerji Depolama (LDES) çözümlerinin geliştirilmesi konusunda güçlerini birleştirecek.

Kısacası:

  • Enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kaynakları, karbonsuzlaştırma için hayati önem taşıyor; güneş PV (Foto Voltaik) ve rüzgarın önümüzdeki beş yıl içinde iki katına çıkması bekleniyor.
  • Enerji depolama, şebeke istikrarını sağlamak için kritik öneme sahiptir ve gerekli küresel enerji depolama yatırımlarının IEA, IRENA, LDES Konseyi ve diğerleri tarafından 2030'dan önce çok yüksek seviyelere çıkması öngörülmektedir.
  • Alfa Laval ve Aalborg CSP'nin işbirliği, uzun süreli enerji depolama ısı eşanjörü çözümlerinin ilerlemesini sağlamak için erimiş tuz ısı eşanjörü teknolojisindeki yetkinliği, ürün geliştirmeyi ve uygulama bilgisini geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Alfa Laval Enerji Bölümü Başkanı Thomas Møller, "Aalborg CSP ile güçlerimizi birleştirerek, sürdürülebilir bir enerji geleceği konusundaki ortak vizyonumuza ulaşmak için önemli bir adım atıyoruz. Birlikte, karşılaştığımız büyük zorlukların bazılarını çözmek için bilgi ve kaynakları birleştirmemiz gerektiği inancıyla, en yeni uzun süreli enerji depolama çözümlerinin geliştirilmesini sağlayacağız. "

Aalborg CSP CEO'su Svante Bundgaard, "Geleceğin yenilenebilir enerji sistemi, yenilenebilir enerji kaynaklarını yakalamak, depolamak ve yüzde 100 sürdürülebilir bir enerji sistemine entegre etmek için uzun süreli enerji depolaması gerektiriyor. Alfa Laval ile ortaklık kurarak, sürdürülebilir enerji depolama çözümlerine yönelik artan talebi karşılamak üzere işimizi daha da ölçeklendirmek için ideal ortağı bulduk."

Alfa Laval Aalborg Header-coil A/S olarak adlandırılacak olan ortak girişim, Alfa Laval'in erimiş tuz ısı eşanjörü teknolojisindeki uzmanlığını ve ürün tekliflerini genişletmesine olanak tanıyacak. Alfa Laval ve Aalborg CSP arasındaki ortak girişim anlaşmasının imzalanması Mayıs ayında gerçekleşti ve yenilikçi ve verimli enerji depolama teknolojileri arayışlarında önemli bir kilometre taşı oldu.

Daha fazla bilgi

Uluslararası Enerji Ajansı'na (IEA) göre, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kaynakları, Paris Anlaşması'nda belirtilen hedeflere ulaşmada hayati bir rol oynamaktadır. Dekarbonizasyon sürecinin bir parçası olarak, fotovoltaik güneş enerjisi (PV) ve rüzgar enerjisinin önümüzdeki beş yıl içinde iki katından fazla artması ve 2027 yılına kadar küresel enerji üretiminin yaklaşık yüzde 20'sine katkıda bulunması bekleniyor.

Aralıklı yenilenebilir enerji kaynakları olan PV güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi, en yüksek talebi karşılamak için tutarlı bir şekilde mevcut olmadıklarından dolayı zorluklar ortaya çıkarmaktadır.

IEA tahminlerine göre, küresel kurulu depolama kapasitesinin, sistem esnekliğine yönelik artan talep ve değişken yenilenebilir enerjinin (VRE) dünya çapındaki güç sistemlerine entegrasyonu nedeniyle hızla büyüyeceği tahmin edilmektedir.

Aalborg CSP Hakkında

Aalborg CSP, günümüzde enerjinin üretilme ve depolanma şeklini değiştirmeyi amaçlayan Değişen Enerji vizyonuyla yenilikçi, yenilenebilir teknolojilerin önde gelen geliştiricisi ve tedarikçisidir. Dünya çapındaki endüstriler ve enerji santralleri için güneş enerjisi, Power-to-X (PTXHEAT ve PTXSALT) içinde enerji depolama, ısı değişimi ve çok daha fazlasına dayalı yeşil çözümler ve entegre enerji sistemleri tasarlar ve tedarik eder.


1988'den beri Aalborg CSP, kazanların, karmaşık sistemlerin, yenilenebilir enerji teknolojilerinin ve enerji depolamanın tasarımı ve teslimatı konusundaki muazzam uzmanlığını kullanmaktadır. Böylece, bireysel enerji ihtiyaçları, teknoloji ve sistem entegrasyonunun yanı sıra performans modelleme ve sistem tasarımı gibi temel yetkinliklerle optimizasyon konusunda derin bir anlayışa sahiptir.
Aalborg CSP, Ar-Ge faaliyetlerine güçlü bir şekilde odaklanmakta ve sürekli yenilikçi ve sürdürülebilir teknolojiler yaratmak için hem şirket içinde hem de dışında Danimarkalı ve uluslararası bilgi tabanlı şirketler ve kurumlarla birlikte çalışmaktadır.


Aalborg CSP, yüksek ve düşük sıcaklıkta enerji depolama, güneş panelleri, ısı pompaları, kazanlar, entegre enerji sistemleri ve özelleştirilmiş Power-to-X çözümleri dahil olmak üzere çok çeşitli yenilenebilir enerji çözümleri sunmaktadır. Bireysel enerji ihtiyaçlarını doğru sistemler ve teknolojilerle eşleştirir ve hem sektörler hem de teknolojiler arasında sinerji elde etmek için çözümleri entegre eder ve birleştirir. Bunu, müşterileri için optimum değer yaratmak ve aynı zamanda CO2 nötr bir gelecek hedefleyen dünyanın enerji kaynaklarının kullanımını optimize etmek için yapıyor.


Merkezi Aalborg'da (Danimarka) bulunan ve İspanya'da satış ve servis ofisi bulunan Aalborg CSP, dünya çapında uygun maliyetli yeşil enerji çözümleri gerçekleştirmiştir.
Daha fazla bilgi için LinkedIn, Twitter, Youtube veya Facebook'ta.

Alfa Laval Hakkında

Alfa Laval, ısı transferi, santrifüj separasyon ve akış ekipmanları teknolojilerinde dünya lideridir ve Enerji, Denizcilik ve Gıda ve Su alanlarında faaliyet göstermektedir.

Uzmanlığını, ürünlerini ve servis hizmetlerini yaklaşık 100 ülkede çok çeşitli sektörlere sunmaktadır. Şirket, müşterilerin iş hedeflerine ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarını desteklemek için süreçleri optimize etmeye, sorumlu büyüme yaratmaya ve ilerlemeyi yönlendirmeye kendini adamıştır. Alfa Laval'in yenilikçi teknolojileri, doğal kaynakların daha sorumlu kullanımını teşvik ederek malzemeleri saflaştırmaya, rafine etmeye ve yeniden kullanmaya adanmıştır. Geliştirilmiş enerji verimliliğine ve ısı geri kazanımına, daha iyi su arıtmaya ve azaltılmış emisyonlara katkıda bulunurlar. Böylece Alfa Laval, yalnızca müşterileri için değil, aynı zamanda insanlar ve gezegen için de başarıyı hızlandırıyor.

Tüm bunlar, Alfa Laval’ın her gün dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeyi amaç edinen Advancing better™ taahhüdü sayesindedir. Alfa Laval'in 20.300 çalışanı bulunmaktadır. 2022'deki yıllık satışlar 52,1 milyar SEK (yaklaşık 4,9 milyar Euro) idi. Şirket Nasdaq Stockholm'de işlem görmektedir.

                          www.alfalaval.com

Daha fazla bilgi için lütfen iletişime geçin:
Eva Schiller

PR Manager
Alfa Laval
Tel: + 46 46 36 71 01
Mobile: +46 709 38 71 01

Johan Lundin                                                                
Head of Investor Relations                                             
Alfa Laval                                                                      
Tel: +46 46 36 65 10                                                      
Mobile: +46 730 46 30 90

Etiketler

Tümü

İlgili içerik