Jeotermal ısıtma

Jeotermal enerji farklı formlarda elde edilebilir. Örneğin; derin veya sığ seviyelerden, yüksek veya düşük sıcaklıklarda, elektrik veya ısı üretiminde kullanılmak amacı ile elde edilebilir – ancak tüm durumlarda geçerli olan ortak bir özelliği vardır; bu da 7/24 kesintisiz kullanılabilirliğidir. Yeraltından gelen, hava durumuna veya mevsime bağlı olmayan, yenilenebilir bir kaynaktır.

geothermal heating 640x360

Jeotermal Enerji partnerinizi iyi seçin

 • Alfa Laval olarak, jeotermal enerjideki büyük potansiyelin gelecek için önemli bir sürdürülebilir ısıtma kaynağı olduğunu görüyoruz.
 • Amacımız, minimum maliyetle maksimum verim elde edilen enerji tasarruflu ve güvenilir çözümler sunmaktır.
 • Isı transfer alanında dünya genelinde yaklaşık 100 yıllık deneyime ve servis merkezlerimiz ile tüm sektörlerde büyük bir tecrübeye sahibiz.
 • Sizin için optimum çözümü biliyoruz. Yatırım maliyetini en kısa sürede geri kazandıran, sisteminiz için en uygun eşanjör modelini dizayn ediyoruz.
 • AHRI performans sertifikasına sahip modellerimiz ile eşanjörün termal performansının kullanım ömrü boyunca iyi olacağına şüphesiz güvenebilirsiniz.

Jeotermal ısıtma endüstrisinde trendler

Isıtma sektöründe geleneksel fosil yakıt kullanımı yerine jeotermal enerjinin kullanılmasına olan ilgi artıyor. Özellikle bölgesel ısıtma şebekelerinde yakıt ihtiyacını tamamen ortadan kaldırabileceği ve tek bir kuyu kaynağından çok sayıda müşteriye ulaşabileceği konumlarda büyük ilgi görüyor. Yenilenebilir enerji pazarında düşük maliyetli ve verimli enerji kullanımı içeren alternatifler yaratan, örneğin; ısı pompaları ile daha düşük sıcaklığa sahip sığ jeotermal kaynaklarının ve akifer termal depolama sistemlerinin kullanımı için artan bir talep vardır.

Ancak, bu sistemleri kurmanın da zor yanları var. Jeotermal kaynaktan elde edilen su, yüksek düzeyde klorür ve diğer safsızlıklar içerebileceğinden, proses ekipmanlarında kireçlenme ve kirlenme gözlemlenebiliyor ve ekipmanların performansını düşürebiliyor. İşte burada biz devreye giriyoruz. Alfa Laval'ın yüksek kaliteli ekipmanları ve servis tecrübesi, prosesisinizin optimum kapasitede tutularak minimum duruş süresiyle çalışacağını garanti etmektedir.

HVAC geothermal heating
Söz konusu proses ekipmanlarınız olduğunda, en iyisinin seçilmesi gerekir. Tedarikçiniz, satış sonrası hizmetler ve acil durum desteği için potansiyel kapasitesinin yeterliliğini ve güçlü olduğunu kanıtlayabilmelidir. Alfa Laval'in bu kriterlerde taviz vermediğini ve çok güvenli bir kapasite ve yüksek hızla yerine getirdiğini bildirmekten mutluluk duyuyoruz.

Ali Ichedef, General Manager of Izmir Jeotermal

 

Daha fazlası için

.
2023 geothermal heating greenhouse 1400x2200

Jeotermal kaynağın sıcaklık değerleri, kuyu derinliğine ve kaynağın bulunduğu lokasyona bağlıdır. Örneğin İzlanda gibi yüzey seviyesine yakın olan yerler daha yüksek sıcaklıklarda jeotermal kaynaklara sahip olabilir. Çoğu lokasyonda bulunan jeotermal kaynaklar için belirlenen sıcaklık değerleri grafikte gösterilmiştir.

Jeotermal ısıtma sistemleri, yeraltı su kaynağının ısı enerjisini kullanarak çalışır. Genellikle yeraltı su kaynağının derinliği ile, elde edilen suyun sıcaklığı doğru orantılıdır; derinlik arttıkça su sıcaklığı artar. Hollanda'da jeotermal ısı santralleri en az 500 metre derinlikten sıcak su çekerek çalışırlar. Isısı alınan jeotermal su, enjeksiyon kuyusu aracılığı ile toprağa geri kazandırılır.

Hollanda, ülkede bulunan 9000 hektarlık sera alanı ile gıda ihracatında dünyanın en büyük ikinci ülkesidir. Hollanda’da bulunan seraların doğru iklimlendirilmesi için çok fazla enerji gerekmektedir. Bu sebeple alternatif enerji kaynakları geliştirmek iklim hedeflerine ulaşmalarında en büyük öncelikleridir.

Eşanjörler, jeotermal kaynak sularının ısı enerjisinden yararlanılmasında önemli bir rol oynar. Betimleyecek olursak; yeraltından gelen sıcak su ile soğuk şebeke suları plakalar yardımı ile birbirine temas ettirilmeden karşılaştırılır ve ısı transferi gerçekleşmesi sağlanır. Böylelikle seraları ve binaları iklimlendirmek ve ısıtmak için gerekli olan sıcak temiz su elde edilir.

 

Daha fazla bilgi edinin

.

Sığ, akifer ve derin jeotermal suyu arasındaki fark

Her jeotermal kaynağı değişen derinliklerde bulunduğu konum ve koşullara bağlı olarak birbirinden farklıdır. Endüstrilerde sığ veya derin kaynak sularından bahsedilerek projenin temel özellikleri tanımlanmaktadır. Sığ kaynaktan jeotermal ısı elde etmek için, yeraltı suyunun sürekli kuyudan pompalandığı açık bir döngü kullanılır veya kuyudaki kaynaktan tuzlu yeraltı suyu sürekli yukarı ve aşağı doğru pompalayan kapalı bir kolektör döngüsü kullanılır.

Sığ kuyular ve akiferler (<=500m)

geothermal-heating_shallow-well_v0_640x360.jpg

Sığ kaynaktan elde edilen jeotermal ısı ile ısıtma ve ATES (akifer termal enerji depolama), binaları ısıtmak ve/veya soğutmak amacıyla yer kabuğunun üst katmanlarında bulunan, sabit sıcaklığını koruduğu kabul edilebilen yenilenebilir bir enerji teknolojisidir.

Derin kaynaklardan elde edilen jeotermal ısı sistemlerinin aksine, sığ kaynaklardan elde edilen jeotermal ısı sistemleri tipik olarak 100 metreye kadar olan derinliklerde kurulur.

Sığ jeotermal kuyular, doğrudan kullanılamayan bir sıcaklık değerine ulaştırır - bu nedenle sığ jeotermal kaynaktan elde edilen ısı, ısı pompaları ile birlikte kullanılır, bu da jeotermal kaynak ile elde edilen sıcaklığı ısıtma amacıyla kullanılmasına elverişli bir sıcaklık seviyesine yükseltir.Sığ jeotermal sistemler, sıcak havalarda binaları soğutmak için bedava soğutma kaynağı olarak da kullanılabilir.

Sığ jeotermal sistemler, nispeten daha küçük bir alana kurulabilirler ve derin jeotermal sistemlere göre daha az sondaj ve kazı gerektirirler. Bu sebeple konut ve küçük ticari binalar için popüler bir seçimdir.

Derin kuyular (2000 - 5000m)

geothermal-heating_deep-well_v0_640x360.jpg

Derin jeotermal ısıtma, yeryüzünden gelen ısıyı kullanan yenilenebilir bir enerji kaynağıdır.

Sıcak su ve potansiyel olarak aynı miktarda buhar jeotermal kaynaktan yüzeye çıkarılır ve sonrasında ısı enerjisinin kullanılacağı yere aktarılması amacıyla eşanjörden geçirilir.

Jeotermal kuyudan elde edilen su sıcaklığı ihtiyacı karşılayacak kadar yeterli veya ihtiyaçtan fazla olabilir. Ancak bazı yerlerde ve derinliklerde, ısı pompaları ile sıcaklık seviyesinin artırılmasına hala ihtiyaç duyulabilir.

Derin jeotermal kaynaklarının bölgesel ısıtma sisteminlerine entegre edildiği sistemler oldukça yaygındır. Derin jeotermal sistemlerin sahip olduğu derinlik; bölgenin jeolojik özellikleri, kullanılan sistemin türü ve ısının kullanıldığı binaların ısı gereksinimleri gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Genel olarak, derin jeotermal sistemler, yüzeyin yaklaşık beş yüz metre ile birkaç kilometre altında değişen derinliklerde çalışır. Binalara ve seralara ısıtma sağlamak için kullanılan derin jeotermal sistemler için en yaygın derinlikler 1.500 ile 3.000 metre arasındadır.

Contalı plakalı ısı eşanjörleri

plate_heat_exchangers_GPHE.jpg

 • En yüksek termal verimliliği sağlayan uyarlanabilen esnek çözümler
 • Yerden tasarruf sağlayan kompat tasarım ve servis/bakım kolaylığı
 • Maksimum çalışma süresi için kirlenme, stres ve korozyonu azaltan çözümler


Daha fazlası için

Yarı-kaynaklı plakalı ısı eşanjörleri

Semi_welded_range_640x360.jpg

 • Basınç veya sıcaklık yorgunluğuna neden olabilecek uygulamalar için son derece verimli, güvenilir teknoloji
 • Benzersiz Alfa Laval RefTight™ sızdırmazlık sistemi sayesinde garantili uzun sızdırmazlık ömrü
 • Akışkanlar arasında çapraz kontaminasyonu önlemek için güvenilir bir çözüm


Daha fazlası için

Lehimli plakalı ısı eşanjörleri

plate_heat_exchangers_brazed.jpg

 • Kompakt montaj alanına sahip hafif bakır-lehimli yapı
 • Geleneksel teknoloji ile karşılaştırıldığında çok yüksek verim
 • Tüm farklı akışkan/sıvı türleriyle çeşitli uygulamalara uyacak esnek seçenekler
 • Doğal ve düşük GWP soğutucu akışkanlar için ideal



Daha fazlası için

Füzyon-bağlı plakalı ısı eşanjörleri

plate_heat_exchangers_fusion-bonded.jpg

 • %100 paslanmaz çelik yapı
 • Agresif ortam için güçlü korozyon direnci
 • İçme suyu ve diğer hijyenik uygulamalarda metal kirlenmesini önler
 • Yüksek termal verimlilik ve kompakt montaj alanı

 

 



Daha fazlası için

Güvenli termal performans için AHRI performans sertifikalı ısı eşanjörleri

Klima, Isıtma ve Soğutma Enstitüsü'nden (AHRI) alınan sertifika, termal performansın tek küresel üçüncü taraf doğrulamasıdır ve plakalı ısı eşanjörünüzün üreticinin yayınladığı derecelendirmelere uygun olarak çalışacağına dair bağımsız bir güvence verir. Alfa Laval, sektöre AHRI sertifikalı contalı plakalı ısı eşanjörleri, lehimli plakalı ısı eşanjörleri ve füzyon bağlı plakalı ısı eşanjörleri sunmaktadır.

HVAC-sustainable-city-AHRI

Danışman? Sistem entegratörü?

Danışman mısınız?Isı değişiminde onlarca yıllık deneyime sahip olan Alfa Laval, günümüzün ısıtma ve soğutma zorlukları için bilgi birikimi ve kaynaklar sunmaktadır. Enerji verimliliğinden doğal soğutucu akışkanlara kadar her konuda karmaşık soruların yanıtlarını ve uygulamanız için doğru teknolojiyi bulmayı kolaylaştıran yararlı araçları keşfedin.

heating cooling-hub-vignette-2021
.

Verimliliğin yıllarca sürmesini sağlamak

Düşük performans ile çalışan ısı eşanjörü, sistem güvenliğini, ürün kalitesini ve enerji tüketimini olumsuz etkilemektedir. Öngörülemeyen arızalar, maliyet oluşuran duruş sürelerine ve üretimde aksama olmasına neden olabilir. Contalı plakalı eşanjörünüzün düzenli ve önceden planlanmış bakımı sayesinde performansını uzun yıllarca koruyabilir ve operasyonlarınızın aksamadan, planlandığı gibi ilerlemesini sağlayabilirsiniz.


Bugün bir sorunla karşılaşmanız durumunda, gelecekteki muhtemel problemlere karşı önlem almak istediğinizde veya çevrimiçi sorun gidericimizle sorunu kendiniz çözmek istediğinizde size yardımcı olabileceğimiz uzmanlığa sahibiz.

Servis çözümlerimizi inceleyin

smart heat exchanger sensor lighten 640

Enerji verimliliği için dijitalleşme

Şehirlerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin yüzde 70'ini karşılama yolunda ilerleme kaydedilmesine Akıllı Şehirler ve Dijital Zeka yardımcı olabilir. Dijital hizmetler, şehirlerdeki ısıtma ve soğutma sistemleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve şehirlerin daha sürdürülebilir hale gelmesini sağlarlar.

Uzaktan izleme sistemlerinin kullanılması ve veri analizlerinin gerçekleştirilmesi; doğru ve etkili çalışmaya, farkındalıkla karar vermeye ve bilinçli müdahale yapılmasına olanak tanır.

Daha sofistike ve verimli ısıtma ve soğutma sistemlerinin geliştirilmesi,yalnızca kentsel alanlara güvenilir ve uygun fiyatlı ısıtma ve soğutma hizmetleri sağlarken sera gazı emisyonununu azaltabilen bu dijital dönüşümle mümkündür.

 

Akıllı eşanjör

HVAC ve Sürdürülebilir Şehirler

Dünyada kullanınan toplam enerjinin neredeyse üçte ikisinden fazlasını kullanmakta olan şehirlerimiz, iklim kriziyle mücadelede çok önemli bir rol oynuyor. Şehirlerde enerjinin önemli bir kısmı ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılmaktadır; bu da enerji verimliliğinin yaygınlaştırmanın önemini göstermektedir. Alfa Laval, ısı transferi ve atık ısının geri kazanımı konusunda neredeyse bir asırlık tecrübeye sahiptir ve 2030 yılına kadar karbondan arındırılmış olmayı hedeflemektedir. Sürdürülebilir yarınlara sahip olmanız için dönüşümünüzü birlikte planlayabiliriz.

ALF0739 sustainable-cities hero 640x3.
.

Bizimle iletişime geçin

Bilgileriniz gizlilik ve veri koruma politikamıza uygun olarak saklanır ve işlenir.