Güneş enerjisi sistemi

Güneş kollektörlerinden ısı transferi, güneş enerjisini kullanmanın ideal bir yoludur. Güneşin ısısı düz bir yüzeyde emilir ve daha sonra bir sıvıya aktarılır. Sıvı, evsel musluk suyunu ısıtmak ve radyatör ısıtması için kullanılabilir. Ek olarak, bölgesel ısıtma, endüstrilerde proses sıvısının ısıtılması veya güneş enerjisi santralleri gibi büyük ölçekli operasyonlar için kullanılabilir.

Solar thermal 640x360

Doğru güneş enerjisi ortağını seçin

 • Isı transferi ve enerji verimliliğinde deneyime sahip olan Alfa Laval, sisteminizin mümkün olduğunca verimli olmasını sağlayacak ürünlere sahiptir
 • Contalı plakalı ısı eşanjörünün güvenli ve güvenilir sızdırmazlığı, musluk suyu ısıtmasında içme suyunun kirlenme riskinin olmadığı anlamına gelir
 • Alfa Laval ısı eşanjörü ile, kireçlenme nedeniyle kirlenme riskini azaltarak çalışma süresini en üst düzeye çıkarırsınız
 • Isı eşanjörlerimiz AHRI üçüncü taraf performans sertifikalıdır, bu nedenle termal performansın söylediğimiz kadar iyi olduğundan emin olabilirsiniz
 • Alfa Laval'ın küresel servis ağı, ekipmanınızın sürekli işlevselliğini sağlamak için erişim ve etkiye sahip olduğumuz anlamına gelir

Güneş enerjisi endüstrisindeki eğilim

Isıtma sektörü şu anda enerji için fosil yakıtların hakimiyetindedir ve küresel ısıtma talebinin %20'sinden azı yenilenebilir kaynaklardan karşılanmaktadır. Bu, bir ısı kaynağı olarak güneş termal enerjisinin büyümesi için büyük bir potansiyel olduğu anlamına gelir.

Güneş enerjisi termal ısıtmaya olan ilgi son on yılda istikrarlı bir şekilde artmıştır ve kümülatif güneş enerjisi kapasitesi de artmıştır. Bu artan ilgiyle birlikte, büyük ölçekli güneş enerjili ısıtma sistemleri daha popüler hale geliyor ve bölgesel ısıtma en büyük alt sektör. 2022 yılı sonunda, 1.795 MWth kurulu güce sahip 325 büyük ölçekli güneş enerjili bölgesel ısıtma sistemi faaliyetteydi.

Güneş enerjisiyle termal ısıtma ile ilgili ana zorluklar kirlenme ve tortu birikmesidir. Alfa Laval'ın ısı eşanjörleri ile dayanıklı malzemeler ve türbülanslı akış ile bu risk önemli ölçüde azaltılır. Küresel servis ağımız, ekipmanınızın minimum arıza süresiyle en iyi şekilde çalışmasını da sağlayabilir.

 

RayGen 640x360
Güvenilir bir ortak olan Alfa Laval, yenilenebilir enerjiye küresel geçişe olan bağlılığımızı paylaşıyor ve Carwarp enerji santralimizde üstün ısı transferi teknolojisi ve uzmanlığı sağladı.

Richard Payne, CEO, RayGen

Daha fazla bilgi

.

Alfa Laval'dan güneş enerjisi çözümleri

solar thermal heating

Musluk suyu ısıtma

Güneş enerjili su ısıtma sisteminde, ısı üretiminin ana kaynağı, güneş kollektörü görevi gören güneş panelleridir. Güneş enerjisi miktarı gün ve yıl boyunca değişeceğinden, genellikle yedek olarak geleneksel bir kazan kullanılır. Kollektörler, genellikle glikol ve su karışımı olan bir transfer sıvısını ısıtmak için güneş ışınlarını kullanır. Transfer sıvısına glikol eklenmesi, kış mevsiminde donmasını önler. Transfer sıvısı, contalı bir plakalı ısı eşanjörü ile su kaynağından ayrılan kapalı devre bir devrede akar. Musluk suyunu ısıttıktan sonra, transfer sıvısı güneş kollektörlerine geri dönecektir. Alfa Laval'ın contalı plakalı ısı eşanjörü ile maksimum ısı verimliliği sağlarsınız ve içme suyu kontaminasyonu riski olmadığı için içiniz rahat olabilir.

Alan ısıtma

Güneş panelleri şeklindeki güneş kollektörleri, alan ısıtma için de kullanılabilir. Kollektörler, güneş ışınlarını kullanarak bir transfer sıvısını ısıtacaktır. Transfer sıvısından gelen ısı daha sonra contalı bir plakalı ısı eşanjörü kullanılarak ikincil devredeki ısıtma sıvısına aktarılacaktır. Sıcak sıvı, ısıtmalı zemin, radyatörler veya cebri sıcak hava sistemleri aracılığıyla alan ısıtma sağlamak için kullanılabilir. Hangisi olursa olsun, bir Alfa Laval ısı eşanjörü ile maksimum miktarda ısıyı geri kazanarak süreçte hem enerji hem de para tasarrufu sağlarsınız.

Büyük ölçekli güneş enerjisi uygulamaları

Güneş termik santralleri, bir transfer sıvısını yüksek bir sıcaklığa ısıtmak için güneş enerjisini kullanır. Maksimum ısıyı elde etmek için güneş radyasyonunu yansıtmak ve konsantre etmek için aynalar kullanırlar. Bu ısının daha sonra aşırı ısıtılmış buhar üretmek için suya aktarılması gerekir. Bunu başarmanın en etkili yolu, contalı bir plakalı ısı eşanjörü kullanmaktır. Kızgın buhar daha sonra türbinleri döndürmek için kullanılır ve mekanik enerjiyi elektriğe dönüştürür.

.

Contalı plakalı ısı eşanjörleri

plate_heat_exchangers_GPHE.jpg

 • En yüksek termal verimliliği sağlayan uyarlanabilen esnek çözümler
 • Yerden tasarruf sağlayan kompat tasarım ve servis/bakım kolaylığı
 • Maksimum çalışma süresi için kirlenme, stres ve korozyonu azaltan çözümler


Daha fazlası için

Yarı-kaynaklı plakalı ısı eşanjörleri

Semi_welded_range_640x360.jpg

 • Basınç veya sıcaklık yorgunluğuna neden olabilecek uygulamalar için son derece verimli, güvenilir teknoloji
 • Benzersiz Alfa Laval RefTight™ sızdırmazlık sistemi sayesinde garantili uzun sızdırmazlık ömrü
 • Akışkanlar arasında çapraz kontaminasyonu önlemek için güvenilir bir çözüm


Daha fazlası için

Lehimli plakalı ısı eşanjörleri

plate_heat_exchangers_brazed.jpg

 • Kompakt montaj alanına sahip hafif bakır-lehimli yapı
 • Geleneksel teknoloji ile karşılaştırıldığında çok yüksek verim
 • Tüm farklı akışkan/sıvı türleriyle çeşitli uygulamalara uyacak esnek seçenekler
 • Doğal ve düşük GWP soğutucu akışkanlar için idealDaha fazlası için

Füzyon-bağlı plakalı ısı eşanjörleri

plate_heat_exchangers_fusion-bonded.jpg

 • %100 paslanmaz çelik yapı
 • Agresif ortam için güçlü korozyon direnci
 • İçme suyu ve diğer hijyenik uygulamalarda metal kirlenmesini önler
 • Yüksek termal verimlilik ve kompakt montaj alanı

 

 Daha fazlası için

Danışman? Sistem entegratörü?

Danışman mısınız?Isı değişiminde onlarca yıllık deneyime sahip olan Alfa Laval, günümüzün ısıtma ve soğutma zorlukları için bilgi birikimi ve kaynaklar sunmaktadır. Enerji verimliliğinden doğal soğutucu akışkanlara kadar her konuda karmaşık soruların yanıtlarını ve uygulamanız için doğru teknolojiyi bulmayı kolaylaştıran yararlı araçları keşfedin.

heating cooling-hub-vignette-2021

Güvenli termal performans için AHRI performans sertifikalı ısı eşanjörleri

Klima, Isıtma ve Soğutma Enstitüsü'nden (AHRI) alınan sertifika, termal performansın tek küresel üçüncü taraf doğrulamasıdır ve plakalı ısı eşanjörünüzün üreticinin yayınladığı derecelendirmelere uygun olarak çalışacağına dair bağımsız bir güvence verir. Alfa Laval, sektöre AHRI sertifikalı contalı plakalı ısı eşanjörleri, lehimli plakalı ısı eşanjörleri ve füzyon bağlı plakalı ısı eşanjörleri sunmaktadır.

HVAC-sustainable-city-AHRI

Verimliliğin yıllarca sürmesini sağlamak

Düşük performans ile çalışan ısı eşanjörü, sistem güvenliğini, ürün kalitesini ve enerji tüketimini olumsuz etkilemektedir. Öngörülemeyen arızalar, maliyet oluşuran duruş sürelerine ve üretimde aksama olmasına neden olabilir. Contalı plakalı eşanjörünüzün düzenli ve önceden planlanmış bakımı sayesinde performansını uzun yıllarca koruyabilir ve operasyonlarınızın aksamadan, planlandığı gibi ilerlemesini sağlayabilirsiniz.


Bugün bir sorunla karşılaşmanız durumunda, gelecekteki muhtemel problemlere karşı önlem almak istediğinizde veya çevrimiçi sorun gidericimizle sorunu kendiniz çözmek istediğinizde size yardımcı olabileceğimiz uzmanlığa sahibiz.

Servis çözümlerimizi inceleyin

smart heat exchanger sensor 640

Enerji verimliliği için dijitalleşme

Şehirlerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin yüzde 70'ini karşılama yolunda ilerleme kaydedilmesine Akıllı Şehirler ve Dijital Zeka yardımcı olabilir. Dijital hizmetler, şehirlerdeki ısıtma ve soğutma sistemleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve şehirlerin daha sürdürülebilir hale gelmesini sağlarlar.

Uzaktan izleme sistemlerinin kullanılması ve veri analizlerinin gerçekleştirilmesi; doğru ve etkili çalışmaya, farkındalıkla karar vermeye ve bilinçli müdahale yapılmasına olanak tanır.

Daha sofistike ve verimli ısıtma ve soğutma sistemlerinin geliştirilmesi,yalnızca kentsel alanlara güvenilir ve uygun fiyatlı ısıtma ve soğutma hizmetleri sağlarken sera gazı emisyonununu azaltabilen bu dijital dönüşümle mümkündür.

 

Akıllı eşanjör

HVAC ve Sürdürülebilir Şehirler

Dünyada kullanınan toplam enerjinin neredeyse üçte ikisinden fazlasını kullanmakta olan şehirlerimiz, iklim kriziyle mücadelede çok önemli bir rol oynuyor. Şehirlerde enerjinin önemli bir kısmı ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılmaktadır; bu da enerji verimliliğinin yaygınlaştırmanın önemini göstermektedir. Alfa Laval, ısı transferi ve atık ısının geri kazanımı konusunda neredeyse bir asırlık tecrübeye sahiptir ve 2030 yılına kadar karbondan arındırılmış olmayı hedeflemektedir. Sürdürülebilir yarınlara sahip olmanız için dönüşümünüzü birlikte planlayabiliriz.

ALF0739 sustainable-cities hero 640x3.
.

Bizimle iletişime geçin

Bilgileriniz gizlilik ve veri koruma politikamıza uygun olarak saklanır ve işlenir.

.