Buğday nişastası üretimi | Alfa Laval

Buğday nişastası üretimi

Buğday dünya genelinde popülerliği gittikçe artan bir nişasta kaynağıdır, çünkü ılıman iklimlerde kullanım için hazır bulunur ve vital gluten (hayati glüten) olarak adlandırılan değerli bir protein bölümü içerir. Buğday nişastası üretimi için Alfa Laval prosesleri ve ürünleri size düşük su ve enerji tüketimi, kolay kontrol ve yüksek verim sağlar. Alfa Laval ekipmanları kalite ve güvenilirlikten ödün vermeden performansı artırıp işletme maliyetlerini en aza indirmenize yardımcı olur.

Wheat processing 640x360

Üç aşamalı buğday ayırma

Yüksek kalite, kompakt boyutlar, düşük enerji tüketimi ve yüksek güvenilirlik Alfa Laval STNX üç-aşamalı dekander santrifüjleri glüten, nişasta ve pentosanların ayrıştırılması için ideal bir seçim haline getirir.

Daha sonraki herhangi bir işlemde daha fazla verimliliğe zamin hazırlayan nazik ürün işlemenin yanı sıra  iyi topaklaşmış glüten üretimi sağlar. Açık çıkışlı tasarımı bu dekanter santrifüjleri akış hızı ve un kalitesindeki değişimlere daha az duyarlı hale getirir.

B Nişasta susuzlaştırma

B nişasta suyu alma işlemi için bir dekanter santrifüj kullanılması ile %40-44 kuru katı madde içeren nişasta elde edilir – bu oran, kabaca yüksek hızlı separatörden elde edilen kuruluğun  iki katıdır.

Daha iyi yapılan su alma işlemi; kurutma aşamasında daha düşük enerji tüketimi sağlar; ve bu proses içinde daha fazla suyun tekrar kullanılabileceği anlamına gelir. Dekanter santrifüjden gelen üst faz suyu yüksek hızlı separatörden gelen suya ile aynı yüksek kaliteye sahiptir.

Lif ayırma

Etkili bir lif çıkarma işlemi için konik elek santrifüjleri kullanılır Her santrifüj elek;  plakalı dönen bir konik sepet, yıkama suyunun kesintisiz olarak konik elek içindeki püre katmanı üzerine püskürtüldüğü bir püskürtme başlığı düzeneği, eleğin ters yıkaması ve yuvanın temizlenmesi için memeler ile donatılmış bir yuva ve bir tahrik düzeneğinden oluşur.

Klarifikasyon

Gerekli görülen kapasiteye bağlı olarak, Alfa Laval nişasta konsantrasyonunundan gelen proses suyunun temizlenmesi işlemi için, yüksek hızlı separatörler veya hidrosiklonlar temin edebilir.

Nişasta yıkama

Yüksek performans ve güvenilir kullanım bizim nişasta yıkama sistemlerimizi karakterize eder. Hidrosiklonlarımızda (siklonetler) kullanılan yüksek kaliteli malzeme ve düşük toleranslar etkili bir yıkama ve nihai üründe kalıntı seviyesinin çok düşük olmasını sağlar.

Atık madde buharlaştırma

Buğday atıkları için buharlaştırma sistemlerimiz bu sistemleri kompakt ve enerji verimli hale getiren Alfa Flash teknolojisine dayanmaktadır. Yüksek akış hızı ve türbülans kirlenmeyi en aza indirir. Mevcut buharlaştırma sistemlerinde buhar tüketimi Alfa Laval teknolojisine dayalı bir ekstra kademe ile %50 oranında azaltılabilir. Bu tür bir yatırım için geri ödeme süresi bir yıldan daha azdır.

Isıtma ve soğutma

Alfa Laval yüksek ısıl verimlilik, kompakt tasarım, yüksek çalışma süresi ve düşük bakım maliyetleri olan geniş bir contalı ve kaynaklı plakalı ısı eşanjörü yelpazesi sunmaktadır. Daha sonraki bir aşamada daha fazla plaka ekleyerek bu contalı ısı eşanjörlerinin kapasitesini kolaylıkla artırabilirsiniz.