PureBallast
UV or EC 1920x480-final

UV mi yoksa EC mi? Balast suyu arıtımı yatırım maliyetinin azaltılması

Akılcı bir arıtma teknolojisi seçimiyle, balast suyu arıtma sisteminiz daha en başından tasarruf yapmanızı sağlayabilir. Alfa Laval PureBallast 3 ile UV arıtma sistemi elektroklorinasyona (EC) kıyasla daha az borulama, daha az miktarda bağlantı ve daha hızlı ve daha uygun maliyetli tersane çalışması anlamına gelmektedir. Basit ve dolaysız bir balast suyu arıtma teknolojisiyle, özellikle de kurulum söz konusu olunca neden kazandığınızı görün.

 • Sistem ayak izini küçültür
 • Gemide gereksiz modifikasyonların önüne geçer
 • Tersanede geçen süreyi ve kullanılan işçiliği azaltır
 • Yatırım maliyetinizi düşük tutar

Satır aralarını okuyarak yatırım maliyetlerinizden tasarruf edin

PureBallast 3 gibi bir UV çözümüyle, balast suyu arıtma sistemi ve maliyetleriniz yakından kontrol edilir. Elektroklorlama (EC), yayılan boru hatları ve ayrıca kıç pik tankınızın (APT) bir tuzlu su kaynağı olarak hizmet etmesi için yeniden kullanılması anlamına gelir. Bu ekstra sayaçlar ve bağlantılar, ayak izinin yanı sıra maliyetleri de artırır.

UV system (PureBallast 3)

UV sistemi (PureBallast 3)

 • Mevcut balast suyu akışına tam entegredir
 • APT kullanmaz - gemi trimini korur

Full-flow EC system

EC sistemi (tam akışlı)

 • Mevcut balast suyu akışına büyük ölçüde entegredir
 • Tuzluluk denetimi için APT ve borulama
 • TRO ve nötralizasyon sistemleri için paslanmaz çelik (SUS) borulama

Side-stream/slip-stream EC system

EC sistemi (yan akım / dümen suyu)

 • Aşındırıcı hipoklorit akışı için polietilen borulama
 • Tuzluluk denetimi için APT ve borulama
 • Isıtma, TRO ve nötralizasyon sistemleri için paslanmaz çelik (SUS) borulama
 • Tehlikeli gazların tahliyesi için güverteye borulama

EC’nin gizli maliyetlerinden kaçınmak için UV arıtma sistemini seçin

Balast suyunun basit bir biçimde, suyu UV ışığa maruz bırakan reaktörlerden geçtiği UV sistemlerinden farklı olarak EC balast suyu arıtma sistemleri, iki misli boruya ihtiyaç duyar. Karmaşık borulama balast suyu arıtma prosesinin içine ve dışına kimyasal maddeler ve su taşır, fakat ayrıca kimyasal madde nötralizasyonu ve bazen de tehlikeli gazların tahliyesi için bir emniyet önlemi gerekir. Borular, özellikle tuzluluğu ayarlamak için kıç pik tankı (APT) kullanıldığında-ki bu neredeyse her zaman böyledir- gemisin büyük bir kısmı boyunca uzanır.

uv-ec-costly-piping.jpg

Masraflı ve daha uzun borulama

Balast suyunun basit bir biçimde, suyu UV ışığa maruz bırakan reaktörlerden geçtiği UV sistemlerinden farklı olarak EC balast suyu arıtma sistemleri, iki misli boruya ihtiyaç duyar. Karmaşık borulama balast suyu arıtma prosesinin içine ve dışına kimyasal maddeler ve su taşır, fakat ayrıca kimyasal madde nötralizasyonu ve bazen de tehlikeli gazların tahliyesi için bir emniyet önlemi gerekir. Borular, özellikle tuzluluğu ayarlamak için kıç pik tankı (APT) kullanıldığında-ki bu neredeyse her zaman böyledir- gemisin büyük bir kısmı boyunca uzanır.

uv-ec-exclusive-piping.jpg

Maliyetli özel malzemeler

EC balast suyu arıtma sistemlerindeki borulamanın uzunluğu ve karmaşıklığı sadece en baştaki sorundur. Bu metrelerce uzunluk malzeme maliyetiyle çarpılır. Boruların deniz suyuna ve kimyasal maddelere dayanıklı olmasının gerekmesi nedeniyle çoğunun polietilenle astarlanması veya paslanmaz çelikten (SUS) üretilmesi gerekir. Tersanelerin bu tür malzemeleri tedarik etmesi daha uzun sürebilir ve sıklıkla standart malzemelere kıyasla daha pahalı olurlar.

uv-ec-costly-valves.jpg

Daha yüksek maliyetli vanalar

Birden fazla proses için boruların bulunduğu durumlarda, farklı akışların yönlendirilmesi için vanalara da ihtiyaç duyulacaktır. Bir EC balast suyu arıtma sisteminde kimyasal maddelerin taşınması, suyun ısıtılması, tuzluluk eklenmesi ve toplam oksidan kalıntılarının (TRO) nötralize edilmesi için akışlar bulunur ve bunlar gerekenlerin sadece küçük bir kısmıdır. Gerekli vanalar başlı başına maliyetliyken, bakım gerektiren ve arızalanma potansiyeline sahip olan ek karmaşıklık noktaları da mevcuttur.

uv-ec-costly-support-components.jpg

Daha yüksek maliyetli destek bileşenleri

Borulama, vanalar ve geniş kurulum alanı nedeniyle bir EC balast suyu arıtma sisteminin mühendislik işleri, kompakt ve lokalize bir sistem olan UV sistemine kıyasla çok daha karmaşık olabilir. Bir EC sisteminin, ısıtıcıları, gaz detektörlerini ve tedarikçinin kapsamına yansıtılmamış olan diğer bileşenleri de kapsayabilecek farklı parçalarını desteklemek için ek yapıların oluşturulması gerekecektir.

uv-ec-installation-time-cost.jpg

Kurulum süresi ve maliyetleri

Bir balast suyu arıtma sistemi ne kadar karmaşık olursa, tersanenin bunu kurmaya harcayacağı emek de o kadar fazla olacaktır. Bir EC sistemi kurulurken, artan karmaşıklık size iki şekilde maliyet olarak döner: tersanedeki işçilik ücreti ve geminizin hizmet dışı olduğu süre. Bir EC sistemi yerine bir UV sistemi tercih ederek tersanede geçecek çok sayıda iş gününden tasarruf edebilirsiniz.

uv-ec-want-deeper-understanding.jpg

Daha iyi anlamak ister misiniz?

Yukarıda belirtilen konularda daha fazla bilgi edinmek ve balast suyu arıtma teknolojisi seçiminizde neden önemli olduklarını daha iyi anlamak için kısa kılavuzumuzu indirmeyi unutmayın.

UV ve EC yatırım maliyetini karşılaştırma

Balast suyu arıtma teknolojisi seçiminizin sistem yatırımınızı nasıl etkilediğini hızlı ve net bir şekilde anlayın. Kısa kılavuzumuz elektroklorlama (EC) sistemlerinin gizli karmaşıklıklarını açıklıyor ve PureBallast 3 gibi UV çözümlerinin tedarik ve kurulum söz konusu olduğunda neden daha basit ve daha uygun maliyetli olduğunu gösteriyor.

UV-vs-EC-–-comparing-investment-cost

PureBallast Mill 640x360.jpg

Kurulum maliyetine ilişkin armatör görüşleri

Millenia Maritime Inc. MR tankerlerinden oluşan filosu için elektroklorinasyon (EC) yerine PureBallast 3 UV balast suyu arıtma teknolojisini tercih etmiştir. Bu tercih tersanede hem zamandan hem de paradan tasarruf sağlamıştır.

Genel Müdür Francesco Ricciardi, “tüm gemilerimizde çok iyi kurulum sonuçları elde ettik, ancak aynı zamanda piyasada rekabetçi bir zaman da yakaladık” diyor. “Projenin maliyet-fayda analizinde tersanede daha az zaman geçirmenin değeri yüksektir. Geminin suda olduğu her gün para kazanabileceği bir gündür.”


Hikayenin tamamı için tıklayın

UV veya EC seçimini görüşmek için bizimle iletişim kurun

Teknoloji tercihiniz, balast suyu arıtımı konusunda yapacağınız en önemli tercih olabilir. Bunu sizinle kısaca veya derinlemesine tartışmaktan memnuniyet duyacağız.


Bize ulaşın

pureballast-contact-vignette.jpg