PureBallast
UV or EC 1920x480-final

UV mi yoksa EC mi? Balast suyu arıtımında en düşük işletim giderlerinin elde edilmesi

En baştan doğru tercihi yaptığınızda zaman içinde de tasarruf yaparsınız. Alfa Laval PureBallast 3’le kimyasal maddesiz UV arıtma, kısa mesafeli seferlerde hızla artacak olan  elektroklorinasyonun (EC) nötralizasyon masraflarından kaçınmanızı sağlayacaktır. Dahası, daha soğuk sularda enerji tasarrufu sağlayacak, gemi triminin yakıt verimliliği için en uygun şekilde yapılmasını sağlayacaktır. UV balast suyu arıtımının neden işletim giderlerinde azalma sağladığını öğrenin.

  • Nötralizasyonun gerektirdiği masraflı kimyasal maddelere ihtiyaç duymaz
  • Her sıcaklıkta enerji tüketimini düşük tutar
  • Geminin trimini ve yakıt verimliliğini korur
  • Azami işletim esnekliği sağlar

Nötralizasyon için kimyasal maddeler kullanılmadığında masraflar daha azdır

Balast suyunun kimyasal madde kullanılmadan arıtılması mürettebat ve çevre için daha iyidir, fakat kimyasal kullanmayan UV arıtma sisteminde görülen en büyük fark, işletim giderlerindeki tasarruftur. Geminiz kısa mesafeli seferler yapıyorsa (limanlar arasında bir hafta veya daha az süre geçiriyorsa), sadece elektroklorinasyonun (EC) yol açtığı yıllık kimyasal madde masrafları bile enerji tasarrufu da dahil olmak üzere üç yıllık PureBallast 3 işletiminin maliyetine eşit olabilir.

TRO seviyelerinin düşmesi gerekir

EC’nin yüksek kimyasal madde masraflarının nedeni toplam oksidan kalıntılarının (TRO) nötralizasyonudur. Balast suyunu tahliye edebilmeniz için önce klor dezenfektan ortadan kaldırılmalıdır. TRO’nun doğal yollardan bozunması için mevcut süre ne kadar azsa eklemeniz gereken nötralizasyon kimyasal maddelerinin miktarı o kadar artacaktır. Bu nedenle, yeterince bekleyemezseniz kimyasal maddelere para harcamanız gerekecektir.

Depolama da önemlidir

Doğal olarak, kimyasal maddelerin kendi maliyetlerinin ötesinde de masrafları bulunmaktadır. Bunların gemide depolanması için yer ve mürettebat çalışma süresi gereklidir. Kimyasal madde içermeyen bir UV balast arıtma suyu sistemiyle her iki faktör de ortadan kalkmaktadır.

Daha iyi anlamak ister misiniz?

Zaman ve kimyasal maddeler konuları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bekleme süresi hakkındaki kısa kılavuzumuzu indirmeyi unutmayın.


Kısa kılavuzumuzu indirin

uv ec test tubes220201
uv ec low energy costs220201

Tüm sıcaklıklarda düşük enerji giderleri

Güç tüketimi, TRO nötralizasyon kimyasal maddelerinin kullanımına kıyasla balast suyu arıtmanın işletim giderleri bakımından daha az öneme sahiptir. Bununla birlikte PureBallast 3 gibi UV çözümleri elektroklorinasyon (EC) sistemleri karşısında bir enerji avantajı sunmaktadır: UV işlemi tüm su sıcaklıklarında etkiliyken EC sistemleri sıcaklık düştükçe verim kaybına uğramaktadır. UV’yle, daha yüksek bir işletme gideri anlamına gelen fazladan ısıtıcılar kullanmak zorunda kalmaz, aynı zamanda da daha soğuk sularda sefer yaparken ek enerji giderlerini önlersiniz.

Güç yönetimi size daha fazla tasarruf sunar

UV arıtmanın verimliliğinde önemli olan, suyun limandan limana değişiklik gösteren UV geçirgenliğidir (UVT). Daha bulanık sulardan daha az etkilenen ve etkili bir güç yönetimi sunan bir UV sistemi isteyeceksinizdir. PureBallast 3 IMO düzenlemesine tabi sularda %42’ye kadar inebilen UVT’lerde etkili bir biçimde kullanılabilmekte, UVT’nin daha yüksek olduğu tüm durumlarda da güç tüketimini azaltmaktadır.

Daha iyi anlamak ister misiniz?

Sıcaklık ve UVT konuları hakkında daha fazla bilgi edinmek için tuzluluk, sıcaklık ve UVT hakkındaki kısa kılavuzumuzu indirmeyi unutmayın.


Kısa kılavuzumuzu indirin

APT’nizi amacına uygun olarak, geminin trimi için kullanın

İdeal olan, balast suyu arıtma sisteminizin geminizin faaliyetlerini etkilememesidir. PureBallast 3 gibi UV balast suyu arıtma sistemleri balast suyu dışında hiçbir şeyi etkilemezken elektroklorinasyon (EC) sistemleri yakıt giderlerinizi %2 ila 5 artırabilir.
Bunun nedeni elektroklorinasyonun suyun tuzluluğuna bel bağlamasıdır. Daha düşük bir tuz içeriği olan sularda sefer yapıyorsanız tuzlu su eklemeniz gerekecektir ve tuzlu su da genellikle kıç pik tankında (APT) depolanmaktadır. Depolama için kullanıldığında, APT’yi gemi trimini en uygun hale getirmekte kullanamazsınız.

Daha iyi anlamak ister misiniz?

Tuzluluk hakkında daha fazla bilgi edinmek için tuzluluk, sıcaklık ve UVT hakkındaki kısa kılavuzumuzu indirmeyi unutmayın.


Kısa kılavuzumuzu indirin

Side stream EC system

Sefer yapma özgürlüğünü kazanın

İşletim giderleriniz için en önemli şey, gerektiği şekilde ticaret yapabilmektir. Tip onayı uyumlulukla aynı şey değildir ve tüm balast suyu arıtma sistemlerinin ilgili tip onay sertifikalarınca belirlenen limitleri bulunur. UV ve elektroklorinasyon (EC) sistemlerinin sizin ticaret rotalarınızdaki performansını karşılaştırmak için Compliance Navigator’dan yararlanın.

Compliance Navigator vignette

İşletme giderleri ile ilgili armatör görüşleri

WALLENIUS SOL için, PureBallast 3 ile UV balast suyu arıtma, LNG yakıtlı Mega Ro-Ro gemileri için en açık tercih olmuştur. Özellikle de şirketin faaliyet gösterdiği tuzlu ve daha soğuk sularda daha düşük işletim giderleri belirleyici bir faktör olmuştur.
Elektroklorinasyon (EC) sistemlerinin su sıcaklığı düştükçe verim kaybına uğradığına dikkat çeken Sorumlu Müdür Ragnar Johansson, “elbette işletim giderleri çok önemlidir” diyor. “Satın alma fiyatı ayrı bir konudur, fakat sistem her gün masraf çıkaracaktır. Bu yüzden enerji tüketimi son derece önemlidir.”


Hikayenin tamamı için tıklayın

wallenius_SOL_LNG_RoRo_vignette640x360.jpg

pureballast-contact-vignette.jpg

UV veya EC seçimini görüşmek için bizimle iletişim kurun

Teknoloji tercihiniz, balast suyu arıtımı konusunda yapacağınız en önemli tercih olabilir. Bunu sizinle kısaca veya derinlemesine tartışmaktan memnuniyet duyacağız.


Bize ulaşın