PureBallast
.
 

Support that runs both deep and wide

In choosing Alfa Laval PureBallast 3, you choose more than the leading ballast water treatment technology. You choose a supplier with total solutions, including the skills, resources and well-developed service offering to support your needs – today and tomorrow.

PureBallast training

PureBallast 3 is designed for ease of use so crews can quickly learn how to operate and maintain the system. However, ballast water treatment is still a relatively new application and a training course can ensure the crew runs the system with low operational cost and in a way that maximizes the lifetime of the system. Investing in PureBallast trainings means the crew attains competence about the application area and about how to best operate your PureBallast system. Our trainings are available on board your vessel, at our training facilities around the world and digitally.

Compliance Service Package

As the deadlines for choosing a ballast water treatment system draw closer, more ship owners are realizing the long-term implications of this one-time investment. Beyond the choice of technology, supplier service capabilities are coming into focus.

Before ballast water regulations entered into force, the discussion on the market centred largely on the differences between treatment methods. Today, however, a growing share of it focuses on the differences between suppliers. Given that ballast water treatment systems should comply throughout the vessel lifetime, ship owners are concerned about supplier stability and technical support down the road, especially when it comes to accessing parts.

PureBallast Compliance Service Package

This annual package includes everything you need to verify your system is functioning according to type approval.

    • Full system check and test
    • Calibration - Ensure all sensors and transmitters are communicating correct values to the control system.
    • System optimization
    • Crew guidancece

Güçlendirme PureBallast 3

<p id="serv02">Alfa Laval, bir geminin çevre koruma için güçlendirilmesindeki teknik ve lojistik zorluklara yönelik olarak iyi bir şekilde hazırlanmıştır.</p> <h3>Uyarlanmış güçlendirme çözümleri</h3> <div class="body"> <p>Çoğu gemide, çevre koruma için mevcut bir alan veya bu yönde bir düşünce yoktur. PureBallast 3 Compact Flex'in&nbsp;<a href="~/link/78ec02b288f04a92a2283c139cb2881a.aspx#tech01">kompaktlığı ve esnekliği</a>&nbsp;güçlendirmeyi kolaylaştıracaktır ancak, Alfa Laval’ın uygulamalı bilgileri ve kanıtlanmış çalışma prosedürleri daha da önemlidir.</p> <p>Alfa Laval on yıldır&nbsp;<a href="~/link/83de94a8207f488b9ad5fec589d167da.aspx#whyp07">güçlendirme montajlarında çalışmıştır</a>. Becerilerimiz,&nbsp;<a href="~/link/0f27d150194540a8aeee0c0f07f80b0d.aspx">bilgi birikimimiz</a>&nbsp;ve esnek proje yönetimimiz, güçlendirme ihtiyaçlarınız için bizi en donanımlı tedarikçi haline getiriyor. Her projeyi gereksinimlerinizi karşılayacak şekilde, bütçeleme desteği ve finansman seçenekleri de sunarak özelleştiriyoruz.</p> <div> <h3 id="_com_1">İşbirliği ve esneklik</h3> </div> </div> <div class="body"> <p>Güçlendirmeler, genellikle küresel düzeyde ortaklıklar içerir. Mühendislik bölümünüz ve tercih ettiğiniz tersane ile çalışabilir veya mühendislik desteği, 3D lazer tarama, sınıf onayı ve daha fazlası için kendi ağımızdan yetkinlikler sağlayabiliriz.</p> <p>Benzer şekilde, mevcut havuzlama planınıza uyabilir veya seyahatiniz sırasında montajın yapılmasını planlayabiliriz. Güçlü lojistiğe sahip&nbsp;<a title="Küresel organizasyon" href="~/link/547c680b29d643d6aa3d25105e2b58fc.aspx#proof03">küresel organizasyon</a>&nbsp;olarak, havuzlama öncesinde ticaret rotalarınız değişirse projeniz ile birlikte hareket edebiliriz. Dünya çapında varlığımız ve becerilerimiz, büyük değişiklikler meydana gelse bile projenin sorunsuz ve başarılı bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır.</p> </div>

PureBallast hizmetleri

<p id="serv03">PureBallast 3 kalıcı performansın güvence altına alınması için güvenilir hizmet seçenekleriyle desteklenen akıllıca bir&nbsp;<a href="~/link/78ec02b288f04a92a2283c139cb2881a.aspx#tech02">uyum teknolojisidir</a>.</p> <h3>Uyum ortağınız</h3> <div class="body"> <p>Alfa Laval çevre koruma sistemleri konusunda&nbsp;<a title="Deneyimli tedarikçi " href="~/link/547c680b29d643d6aa3d25105e2b58fc.aspx">en deneyimli tedarikçi</a>&nbsp;olmasının yanında küresel hizmet ağı ve yüz yıllık sicili ile&nbsp;<a href="~/link/f3a9029d1d04479d826f2f59229d0f7b.aspx#serv05">gerçek bir</a>&nbsp;denizcilik tedarikçisidir. Tüm bu&nbsp;<a href="~/link/0f27d150194540a8aeee0c0f07f80b0d.aspx">uzmanlık</a>&nbsp;PureBallast sistemi ve onu destekleyen kapsamlı hizmetlerin bir parçasıdır.</p> <p>Alfa Laval 360° Hizmet Portföyümüz, aşağıdakiler dahil olmak üzere çok sayıda PureBallast hizmetini içerir:</p> <ul> <li><strong>Montaj Gözlemciliği</strong><br />En iyi uygulamalara ve derecelendirme topluluğu kriterlerine göre doğru montaj yapılmasını sağlar.</li> <li><strong>Kalibrasyon</strong><br />Tüm sensörlerin ve vericilerin kontrol sistemine doğru değerleri ilettiğinden emin olun.</li> <li><strong>Ekipman Operasyon Tespiti</strong><br />Sistem güncellemeleri ve tüm işlevlerin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesiyle sisteminizin&nbsp;<a title="Onaylarının" href="~/link/547c680b29d643d6aa3d25105e2b58fc.aspx">tip onayının</a>&nbsp;doğru olduğundan emin olun.</li> <li><strong>Tekrar devreye alım</strong><br />Sistem uzun bir süre çalışmadıktan sonra performansı geri kazanın ve çalıştırma sırasındaki olası hasarların önüne geçin.</li> </ul> <p>Bu hizmetler ve diğerleri kendi başlarına veya özel bir Alfa Laval&nbsp;<a href="~/link/f3a9029d1d04479d826f2f59229d0f7b.aspx#serv04">Performans Anlaşması ile birlikte kullanılabilir</a>.</p> </div>

PureBallast Performans Anlaşmaları

<p id="serv04">Bir Alfa Laval Performans Anlaşması ile hizmet maliyetlerinizi önceden bilerek gerçek güvenliği tecrübe edersiniz.</p> <h3>En iyi performans - şimdi ve gelecekte</h3> <div class="body"> <p>Alfa Laval 360° Hizmet Portföyü, PureBallast sisteminizin en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için&nbsp;<a href="~/link/f3a9029d1d04479d826f2f59229d0f7b.aspx#services03">çok sayıda hizmet</a>&nbsp;sunar. Tek başlarına kullanılabilecekleri gibi, en iyi performansı özel olarak hazırlanmış bir Alfa Laval Performans Anlaşması ile bunları birleştirerek elde edersiniz.</p> <p>Bu esnek çözüm, sabit, bütçelenmiş maliyetle ihtiyaçlarınıza yönelik ideal bir hizmet sunar.</p> </div> <h3>Düzgünce paketlenmiş optimum hizmet</h3> <div class="body"> <p>Bir Performans Anlaşması akıllıca olduğu kadar kolay bir şekilde oluşturulabilir. Alfa Laval&nbsp;<a href="~/link/0f27d150194540a8aeee0c0f07f80b0d.aspx">bilgi ve deneyimlerine dayanarak</a>, uzmanlarımız en iyi fiyata size optimum performans sunan, kullanışlı, önceden tanımlanmış bir hizmet paketi hazırladılar:</p> <h3>PureBallast Uyumluluk Hizmet Paketi</h3> <div class="body"> <p>Bu yıllık paket, sisteminizin&nbsp;<a title="Onaylar" href="~/link/547c680b29d643d6aa3d25105e2b58fc.aspx">tip onayına</a> göre çalıştığını doğrulamak için ihtiyacınız olan her şeyi içerir.</p> <ul> <ul> <li>Tam sistem kontrolü ve testi</li> <li>Kalibrasyon</li> <li>Sistem optimizasyonu</li> <li>Mürettebat rehberliği</li> </ul> </ul> </div> </div>

pureballast-perf_agree_icon-650x124.png


pureballast-cogs-650x434.jpg

Our global service network

Alfa Laval has an extensive global service network dedicated to helping you get the most from PureBallast and other equipment.

Extending performance

Alfa Laval is nearby, 24/7 and wherever you sail. In key marine harbours, by phone, online or on board, our service experts help you achieve maximum uptime and the highest degree of optimization.

Our global service network keeps you competitive by minimizing costs and maximizing the return on your equipment investment. By taking advantage of our skills and support, you can rely on PureBallast for cost-effective compliance throughout your vessel’s lifetime.

Expertise at your service

Our service team’s knowledge is drawn from a century of marine experience – including more than a decade of experience in ballast water treatment. You benefit from a long tradition of finding solutions, and from best practices identified worldwide.

Besides securing parts and performing maintenance, our service engineers can train your crew, troubleshoot complex issues or evaluate your equipment and make expert recommendations. In port or at sea, their constant aim is to bring you peace of mind.