Sürdürülebilir optimizasyon enerji tasarrufunu %30 artırır

Süt ve süt ürünleri üreticisi Yörükoğlu Süt, farklı bir tedarikçiden temin ettiği pompalarla ilgili sorun yaşadığında yardım almak için Alfa Laval’ın Global İş Ortağı Tetra Pak'a ulaştı. Alfa Laval'ın Antalya'daki tesise rutin bir ziyaret olarak başlattığı süreç, tesise daha fazla çalışma süresi, daha düşük maliyet, daha yüksek enerji tasarrufu ve gelişmiş bir sürdürülebilirlik profili getirmek için uzun vadeli bir ortaklığa dönüştü.

TARİH 2023-11-28

Akdeniz'in en büyük üreticilerinden biri olan Yörükoğlu Süt, bölgenin en büyük süt ve süt ürünleri üreticisi olmayı hedefliyor. Günde 600 ton üretim kapasitesine sahip Yörükoğlu Süt, Antalya fabrikasında başka bir tedarikçiden temin ettiği pompalarla ilgili olumsuz bir tecrübe yaşadı. Konuyla ilgili Tetra Pak'dan sorunu değerlendirmesini istedi. O sırada Alfa Laval uygulama uzmanı Tetra Pak firmasına vana ve pompa eğitimi vermek için İstanbul'daydı ve her iki şirket de Antalya'ya ziyaret düzenledi. Sıvı akış ekipmanını karşılaştırmak ve su, enerji ve temizlik malzemelerinden tasarruf sağlamak için online Alfa Laval sürdürülebilirlik aracı Joules'ü kullanarak uzmanlarımız su, enerji ve emisyonlarda önemli azalmalar gerçekleştirmek için mevcut pompaları Alfa Laval LKH pompalarıyla değiştirmeyi önerdi.

Başarılı deneme ile pompa verimliliği

Pompa operasyonlarını optimize ederek tesis sürdürülebilirliğini artırmak Yörükoğlu Süt firması tarafından ilgiyle karşılandı. Alfa Laval uzmanlığını, güvenilirliğini ve müşteri hizmetlerine olan bağlılığını göstermek için üç çalıştay gerçekleştirdi. Boru uzunluğu ve dirsek gibi ilgili bilgilere dayanarak, mevcut pompaların Alfa Laval LKH pompaları ile değiştirilmesini önerdi. Kompakt ve güçlü LKH pompalar, benzer premium santrifüj pompalardan daha fazla enerji verimliliği sağlar ve benzer orta kademe pompalardan %30 veya daha fazla enerji verimlidir. Bir buçuk aylık test sonunda Yörükoğlu Süt sürekli olarak optimum performans ve enerji tasarrufu sağlayan LKH pompalarını satın almaya karar verdi.

Yörükoğlu Süt Fabrika Müdürü Burak Aksoy “Hızlı teslimat süresi pompa operasyonlarını hızlı bir şekilde optimize edebilmemizi ve tasarruf gerçekleştirebilmemizi sağlamıştır" diyor ve LKH pompalarından sağlanan sürekli çalışma ve enerji tasarrufundan memnun olduklarını dile getiriyor.

Optimum performans, sürdürülebilirlik ve tasarruf için tesis genişletme ve ortaklık

Yörükoğlu Süt, Alfa Laval ve Tetra Pak arasındaki büyük işbirliği, LKH pompalar ile başarılı sonuçlar alınmasının ardından, süt fabrikasının Antalya tesisinine bitişik 26.000 metrekarelik üretim tesisi ile genişletilmesi konusunu ile devam etti.

Tedarik kapsamında Alfa Laval teknik bilgi birikimi, kurulum, servis ve destekle beraber aşağıda sıralanan pek çok Alfa Laval ekipmanı vardı:

 • Santrifüj pompalar
 • Single-seat vanalar
 • Mixproof vanalar
 • Kontrol vanaları
 • Kelebek vanalar
 • ThinkTop® vana kontrol üniteleri
 • Isı değiştiriciler
 • Pastörizatörler
 • Karıştırıcılar
 • Tank ekipmanları
 • Yerinde temizleme (CIP) sistemleri

Genişletilen tedarik kapsamı ile Alfa Laval karıştırıcı ve pompalardan daha fazla enerji tasarrufu, Alfa Laval benzersiz mixproof vanalar ve karıştırıcılardan daha fazla su tasarrufu ve kompakt ve verimli ekipman boyutu sayesinde daha az yer kaplanması sağlandı. Dahası Tetra Pak'ın hızlı yardımı, kısa teslimat süresi ve minimum vana ve pompa bakımı da ek avantajlar arasındaydı.

Alfa Laval ve Tetra Pak'ın su ve enerji tasarrufu ile sürdürülebilirlik gündemimizi nasıl daha da ilerletebileceğini öğrenmek göz açıcıydı

Sürdürülebilirlik, güven ve açık iletişim

Büyük iş ilişkilerinin ayırt edici özelliği büyük ölçüde güvene ve açık iletişime dayanmaktadır. Ortaklarınıza dolaylı olarak güvenebilmenin yanı sıra yeni fikirlere ve diyaloga açık olmak kaçınılmaz olarak başarılı olmak için doğru koşulları yaratır. Ancak bu durumda sürdürülebilirlik, Yörükoğlu Süt, Tetra Pak ve Alfa Laval arasındaki ortaklık için ortak payda ve itici güç olduğunu kanıtladı.

Yörükoğlu Süt Fabrika Müdürü Burak Aksoy “Gezegenimiz için iyi olan daha sürdürülebilir üretim süreçleri için ortak değerleri ve ortak vizyonu paylaşıyoruz” diyor.

Zaten güçlü bir ortaklığın daha da güçlenmesi

Yörükoğlu Süt firması Tetra Pak ve Alfa Laval ile ortaklığını güçlendirmeyi planladığını belirtti. Şimdilerde yeni Antalya tesisinin tüm proses ekipmanlarını tedarik etmek için Alfa Laval ile birlikte çalışıyor ve daha fazla Alfa Laval pompa sipariş etmeyi planlıyor. Bu karar firmanın en uygun tesis sürdürülebilirliği ve proses verimliliğinin yanı sıra en düşük toplam işletme maliyetine ulaşması için doğru bir tercihtir.

LKH UltraPure_left side_ROW_main image_640x360.jpg

 

Alfa Laval LKH santrifüj pompalar, gıda güvenliği ve hijyen standartlarının yanında yüksek verimlilik, nazik ürün kullanımı sağlarken proses verimliliğini artırır.

Recycling_Symbols 320x227.png

Want to know more about Sustainable Optimization? Get in touch.

Download the full story