Entegratör, Alfa Laval ekipmanları kullanarak uygun maliyetli hijyenik çözümler sağlar

Dünyanın en büyük bira fabrikalarından birinin iştiraki olarak, Carlsberg Sverige AB Alfa Laval ekipmanları kullanarak fabrikasının performansını optimize etmek için entegratör Falkenbergs RöR ile birlikte çalışmaktadır.

TARİH 2023-11-28

İsveç'in en büyük bira fabrikası Carlsberg Sverige AB karşılıklı yarar sağlayan iş ilişkilerini yeniden tanımlamaktadır. Falkenbergs RöR (Falkenberg Pipes Ltd) ilk önce ilk boru ve komponent tesisatçısı olarak, şimdi ise bir entegratör olarak son on yıldır Carlsberg’e Alfa Laval ekipmanları sağlamaktadır.

30 yıllık ekipman ve çözüm sağlayıcısı olarak işbirliği yapması nedeniyle Carlsberg fabrikasında kurulu tüm ekipmanların, yaklaşık %80'i Alfa Laval ekipmanlarıdır. Her iki ortağın mükemmel desteği ile Carlsberg yüksek çalışma verimliliği sağlamak için Falkenbergs Rör’den destek alırken bir yandan da verimliliği ve karlılığını artırarak, kendisinin asıl işlerine odaklanabilmektedir.

Onunla iş yapmak kolaydır

Rör’ün giderek entegratör rolünü almasıyla, ekipman sağlayıcısı olarak Alfa Laval ile sistem kurucusu olan Falkenbergs Rör’ün ortak bir müşterisi olan Carlsberg ile başlamış olan üçlü sıkı işbirliği yıllar içinde gelişti.

Falkenberg Rör ekibinden Jesper Johansson, Carlsberg teknik müdürü Thomas Hedman ve Alfa Laval’den Gustav Ocsko ThinkTop üniteleri ile donatılmış bir Alfa Laval Unique mixproof vana matrisinin önünde

Falkenbergs Rör’de sanayi departmanı yöneticisi Jesper Johannson, "Boru ve bileşenlerin kurulumu ve acil hizmetlerin temellerinden itibaren, Carlsberg’in faaliyetleri arttıkça biz giderek daha fazla sorumluluk almaya başladık" diyor. "Şimdi, Carl Asberg proses tesislerinin uygun maliyetli tedarik ve bakımından sorumluyuz."

Carlsberg teknik müdürü Thomas Hedman, "Bizimki çok eşsiz bir iş ilişkisidir. Fabrikayı çok iyi bilen bir ortakla birlikte iş yapmak çok kolaydır, çalışma zamanı ve karlılık üzerindeki baskılar ile, gerektiğinde, Alfa Laval ekipmanları ve aynı gün kurulum için hızlı dönüş konusunda güvenebileceğimizi bilmek bir rahatlık vermektedir." diyor.

 Gerektiğinde, Alfa Laval ekipmanları ve aynı gün kurulum için hızlı dönüş konusunda güvenebileceğimizi bilmek bir rahatlık vermektedir

Güvenli ve hijyenik çalışma verimliliği

Yılda 170 milyon litre bira  ve 110 milyon litre su, meşrubat ve elma şarabı üreten tesis olarak günde sekiz saatlik üç vardiya ile kesintisiz olarak çalışmaktadır. Alfa Laval tercih edilen bir tedarikçi olduğu için, Alfa Laval LKH pompaları, Alfa Laval eşsiz mixproof vanalar, Alfa Laval ThinkTop vana kontrol üniteleri ile tank temizleme makineleri Carlsberg üretim hatları genelindeki temel ekipmanlardır ve ham maddeden en iyi şekilde yararlanmaya katkıda bulunmaktadır.

Hedman "Hijyen, güvenilirlik ve düşük bakım ihtiyacının “olmazsa olmazlar" olduğunu vurguluyor, ve "Her üç unsur için Alfa Laval ekipmanlarına güveniyoruz ve deneyimlerimize dayanarak ekipmanların çalışma aralıklarını önerilen sürelerden daha fazla artırabileceğimizi, buna rağmen ekipman kullanılabilirliğini koruyup maliyetleri düşük tutabileceğimizi biliyoruz.” diyor. Entegratör Falkenbergs Rör'de aynı şekilde tesis faaliyetlerinin kararlı şekilde sürdürülmesini sağlayarak çalışma süresinin artırılmasına katkıda bulunmaktadır. Carlsberg temel yedek parçaların küçük bir kısmını tesiste tutarken, tesis orijinal yedek parçalar arasından kolaylıkla geniş bir seçim yapma imkanına sahiptir.

“Eğer bizim raflarımızda veya Falkenbergs Rör’de yoksa, ihtiyaç duyduğumuz hiçbir şey uzakta değil Alfa Laval Kolding, Danimarka’da bulunur.” Ayrıca Falkenbergs Rör çalışanları alışılmadık şekilde çalışma süresine katkıda bulunur. Hedman gülerek, “Bazen personel hastalık yüzünden izinli olduğunda, Falkenbergs Rör’ün personeli yardımcı olmak için devreye girer” diyor ve “Bizim kendi çalışanlarımız kadar olmasa da onlar da üretim hatlarını iyi biliyorlar” diye ekliyor.

Daha fazla enerji tasarrufu

Yıllar geçtikçe, Carlsberg, enerji harcamalarını azaltmak ve verimliliği düzene sokmak için Falkenbergs Rör ve Alfa Laval ile yakından çalıştı. AB Enerji Verimliliği Yönergesi kabul edilmeden uzun süre önce Carlsberg, tesis genelinde enerji verimliliğinin artırılması, atık ve emisyonların azaltılması için fırsat kolluyordu. Hedman “2008 BM Küresel İlkeler Sözleşmesini imzalayan biri olarak Carlsberg Grubu’nun, diğer şeylerin yanı sıra, şirket genelindeki tüm yeni tesisatlarda düşük enerjili motorlar kullanılmasını gerekli kılan enerji verimliliği programı başlattığını” söylüyor. “Bir pompa için toplam kullanım süresi maliyetlerinin %95’ini temsil eden enerji tüketimi ile, pompa enerji tüketimini azaltmak için elmizden gelen buydu.” LKH-5’den LKH-90’a kadar Alfa Laval LKH santrifüj pompalarının geniş bir yelpazesi Falkenberg fabrikasına monte edildi ve yerleştirildiği yerlere bağlı olarak gerekli olan çeşitli akış hızlarını kontrol etmektedir. Bunlar, benzer üst sınıf pompalara nazaran %30 enerji tasarrufu sağlamaktadır.Heldman, “Ayrıca, vana matrisleri uygun şekilde dizayn edildiğinde, bunlar gerekli olduğundan daha fazla enerji kullanmadığımız pompalardır” diye ekliyor.

Alfa Laval ekipmanları ile düşük olumsuz çevresel etki

Üretim hatlarının ötesinde, Carlsberg genel çevresel etki ve enerji tüketimini azaltmak için ek adımlar atmaktadır. Örneğin, üretim kapasitesinin artırılması gerekli görüldüğü takdirde, Hedman tesiste Alfa Laval Döner Jet Mikserlerini uygulamaya koymayı planlıyor. Bunlar şu anda İngiltere’de Carlsberg Northampton fabrikasında kullanımdadır ve enerji tüketimini en aza indirirken üretim kapasitesini %44 oranında artırmıştır.

Heldman, "O zaman geldiğinde, bu Alfa Laval alt sistemlerini tesise online getirmek ve daha fazla verimlilik için kolay bir geçiş sağlamak için, Falkenbergs Rör ile detayları çözüme kavuşturmayı sabırsızlıkla bekliyoruz” diyor.