Dünyanın en büyük düşük sıcaklıklı bölgesel ısıtma ağı

Lund şehrinde, araştırmalar şehri ısıtıyor. İki büyük ölçekli araştırma tesisinden gelen fazla ısı, bölgesel ısıtma şebekesine bağlanarak evlere ve ticari binalara konfor sağlıyor. Yüksek seviyede atık ısı geri kazanımı, sürdürülebilir bir enerji sistemine katkı demektir!

TARİH 2023-11-28

Max_IV_640.jpg

 

Lund'da, dünyanın en büyük düşük sıcaklıklı bölgesel ısıtma ağını bulacaksınız. Enerji şirketi Krafringen tarafından yapılan bu büyük yatırımın arka planında, Max IV ve European Spallation Source (ESS) adlı iki büyük ölçekli araştırma tesisi tarafından üretilen düşük sıcaklıktaki ısıyı (30-50 ⁰C) en verimli şekilde geri kazanma isteği yatmaktadır.

Yatırım, yeni tip plastik dağıtım borularının gösterilmesini ve değerlendirilmesini, iş modellerinin geliştirilmesini ve yeni heyecan verici uygulamaların test edilmesini içeriyor. Teknoloji, bölgede inşa edilecek modern ve enerji tasarruflu ev ve işyerleri için çok uygun ve iyi adapte edilmiş durumda.

Bazı gerçekler

  • 6 km'den biraz fazla boru hattı, bunun 3 km'den biraz azı plastik boru
  • 65⁰C ileri sıcaklık, 35⁰C dönüş hattı sıcaklığı

 

MAX IV ve Avrupa Spallasyon Kaynağı (ESS) Hakkında

MAX IV Laboratuvarı, 21 Haziran 2016 tarihinde açılışı yapılan sinkrotron radyasyon araştırmaları için ulusal bir elektron hızlandırıcı laboratuvarıdır. MAX IV tesisi, İsveç'in araştırma altyapısına yaptığı en büyük ve en iddialı yatırım ve dünya çapındaki en parlak x-ışını kaynağıdır. İsveç'ten ve dünyanın geri kalanından yılda 2.000'den fazla bilim insanını ağırlayacaktır. Araştırmalar malzeme bilimi, yapısal biyoloji, kimya ve nanoteknoloji gibi alanlarda gerçekleştirilmektedir.

Lund'un kuzey doğusunda 70 hektarlık bir alanda, malzeme araştırmaları için benzersiz bir tesis olan Avrupa Spallasyon Kaynağı (ESS) inşa ediliyor. ESS, dünyanın en güçlü nötron kaynağından yararlanan multidisipliner bir araştırma tesisi olacaktır. Araştırma altyapısı inşa ediliyor ve 13 Avrupa ülkesi tarafından geniş bir işbirliği içinde işletilecek. Komşu senkrotron tesisi MAX IV ile birlikte ESS, Avrupa'da malzeme araştırmaları ve yaşam bilimleri için eşsiz bir merkez oluşturacaktır. Tesisin 2027 yılında tamamen faaliyete geçmesi ve dış araştırmacılara açılması planlanmaktadır.

Bizi takip edin  Follow Alfa Laval on Facebook  Follow Alfa Laval on LinkedIn

Alfa Laval Küresel Hedeflere katkıda bulunuyor

Birleşmiş Milletler, dünya liderlerinin ulaşmayı taahhüt ettiği, Küresel Hedefler olarak bilinen 2030 için 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefini kabul etti. Artık bizi oraya götürmek bizim gibi işletmelerin elinde.

ÜRÜN - Alfa Laval plakalı ısı eşanjörünün faydaları

Alfa Laval Industrial Line

  • Yüksek enerji verimliliği
  • Esnek – geniş uygulama yelpazesi için yapılandırılabilir
  • Belirli ihtiyaçlara dayalı olarak belirli uygulamalarda optimum performans sağlar
  • Kurulumu kolay
  • Yüksek servis kolaylığı

Alfa Laval Endüstriyel ürün grubu