Contalı plakalı eşanjörlerle biyoetanol üretimi optimizasyonu | Alfa Laval

Contalı plakalı eşanjörlerle biyoetanol üretimi optimizasyonu

Biyoetanol üreticisi Ethanol Energy, distilasyon kolonu eşanjörlerinin işletme ve bakım maliyetleri hızla artmaya başladığı için Alfa Laval ile iletişime geçti. Yapılan ekipman incelemeleri sonrasında eşanjör kanallarının çok dar olduğu ve yüksek oranda lif ve partikül ( distilasyondan gelen atık tahıllar ) içeren akışkanı kaldıramadığı ortaya çıkmıştır. Eski üniteleri üç adet Alfa Laval WideGap contalı plakalı eşanjörüyle değiştirerek, Ethanol Energy çalışma süresini en üst düzeye çıkarmıştır. Bununla beraber aynı zamanda temizleme sıklığı aralıkları ve maliyetler en aza indirilmiş ve üretkenlik ürün kalitesi ve verim artmıştır.

TARİH 2022-02-22

Bioethanol.jpg

Çek Cumhuriyeti'nde DDGS’in tek üreticisi olan Ethanol Energy, nişasta bakımından zengin mısır tanelerinden biyoetanol üretmektedir. Biyoetanol üretiminin separasyon prosesinde kritik bir nokta olan distilasyon kolonu, güvenilir, uygun maliyetli performans sağlamalıdır.

 

Plansız duruşlara son

Başka bir üretici tarafından sağlanan distilasyon kolonlu eşanjörlerinde sık sık tıkanma meydana geldiği için Ethanol Energy, Alfa Laval'dan yardım istedi. Başka bir üretici tarafından sağlanan 4,5 mm kanallı ısı eşanjörleri, yüksek lif içeriğine sahip sıvıları işlemek için yeterli donanıma sahip değildi. Alfa Laval uzmanları, tarımsal yan ürünleri biyoetanole dönüştürme konusundaki kapsamlı deneyime dayanarak, arızalı ünitelerin üç adet WideGap 200 ısı eşanjörü ile değiştirilmesini tavsiye etti. Bu çözüm proses akışkanlarının distilasyon kolonuna kolay geçişini sağlar ve performanstan ödün vermez.

 

Ethanol Energy'nin teknik müdürü, "Eski üniteleri Alfa Laval WideGap contalı plakalı ısı eşanjörleriyle değiştirmek, daha az servis müdahalesi, daha az plansız duruş ve daha az stres anlamına geliyordu" diyor. "Bu çözüm üretkenliği, ürün kalitesini ve verimi artırmaya odaklanmamızı mümkün kıldı."

 

%80'den fazla bakım tasarrufu

Distilasyon kolonu ısı transferi için Alfa Laval'ın WideGap ısı eşanjörlerini kullanan Ethanol Energy, bakım maliyetlerini %80'den fazla azalttı. Biyoetanol üreticisinin iki haftada bir temizlik için üç ısı eşanjörünü devre dışı bırakmak yerine, WideGap ünitelerini yalnızca üç ayda bir temizlemesi yeterli. Bu avantaj %80 daha az üretim durması, artan çalışma süresi ve önemli tasarruf anlamına gelir. Ayrıca, WideGap ünitelerinin sık sık açılması gerekmediğinden, contalar daha az hasar görür ve bu nedenle daha uzun süre dayanır.

 

Sağlam mühendislik ve uygulama uzmanlığı

Alfa Laval, Ethanol Energy'ye biyoetanol üretim prosesi için daha fazla çalışma süresi ve daha yüksek verim sağlamıştır. Biyoetanol tesisinin kütlesel debi - 12.260 kg/sa (sıcak taraf) ve 488.200 (soğuk taraf) ve sıvının yoğunlaştırılmış/buharlaştırıldığı 12.260 kg/sa (sıcak taraf) ve sıfır kg/sa ( soğuk taraf) göz önüne alındığında daha fazla esneklik de büyük bir avantajdır. Çok yönlü ve yüksek verimli Alfa Laval WideGap plakalı eşanjörleri, kapasiteyi artırmak için plakalar ekleyerek değişen proses gereksinimlerine kolayca uyum sağlar. Alfa Laval, müşterilerini yenilikçi çözümler aracılığıyla iş hedeflerine ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarında desteklemeye kendini adamıştır.