2022-03-11 Ürün Haberleri

Alfa Laval E-PowerPack ile tanışın – Denizcilik sektörü için sürdürülebilirlikte oyunun kurallarını değiştiren bir atılım

Denizcilik endüstrisi karbon azaltımı için çalışırken, Alfa Laval da bunun gerçekleşmesi için gerekli teknolojilerin hazırlanmasında ön saflarda yer alıyor. Şimdi, birçok yeni enerji çözümünden ilki meyvelerini veriyor: Alfa Laval E-PowerPack. Atık ısıyı doğrudan elektrik enerjisine dönüştürebilen E-PowerPack, yakıt tüketimini ve CO2 emisyonlarını azaltarak yeni sürdürülebilirlik gereksinimlerine uyum sağlamak için basit, maliyet tasarrufu sağlayan bir araç oluşturuyor.

Sürdürülebilirlik gerekliliklerini karşılar

Alfa Laval Denizcilk Bölümü Enerji Sistemleri Teknoloji Geliştirme Başkan Yardımcısı Lars Skytte Jørgensen, “Alfa Laval, karbon azaltımına destek olmak için, hem kendi başına hemde ortaklarıyla geniş bir teknoloji yelpazesini üzerinde çalışıyor” diyor. "Yakıt hücreleri ve diğer birçok yenilik yolda, ancak ilk kritik adım, mevcut enerjiyi gemide kullanmaktır. E-PowerPack, Alfa Laval'ın onlarca yıllık atık ısı geri kazanımı deneyimini kullanarak  geliştirdiği, devrimci bir yöntem."

Nisan ayında piyasaya sürülecek olann E-PowerPack, gemideki birçok farklı ısı kaynağından elektrik üretebilen mustakil bir sistemdir. Bunlar, yakıttan üretilen enerjinin %50'sini oluşturan egzoz gazı atık ısısının yanı sıra, makine ceketi suyu gibi daha düşük sıcaklıklardaki sıvı kaynakları da içerir. Bunların tümüyle kayda değer bir üretim yapabilir.

Üründen sorumlu Global Satış Başkanı Danny Ingemann, "Çok yönlülük ve yakıt tasarrufu, E-PowerPack'i bir geminin Enerji Verimliliği İndeksi (EEXI) ve Karbon Yoğunluğu Göstergesini (CII) iyileştirmek isteyen armatörler için kolay bir seçim haline getirecek" diyor. "Daha geniş bir düzeyde, endüstrinin net sıfır karbon ortak hedefine ulaşmanın belirleyici bir parçası olacak."

Yarının sıfır karbon operasyonlarını etkin hale getiriyoruz

Bugün hangi yakıtlarla çalışırlarsa çalışsınlar filolar yakıt tüketimini, emisyonlarını ve maliyetlerini azaltmak için E-PowerPack'i kullanabilir. Düşük kükürtlü yakıta geçişin buhar fazlası oluşturduğu gemilerde, E-PowerPack bu fazlayı ücretsiz bir güç kaynağına dönüştürecektir. Yeşil metanol ve amonyağa geçişte enerji geri kazanımı anahtar hale geldiğinden, E-PowerPack gelecekte de hayati önem taşıyacaktır.

Ingemann, "Metanol ve amonyak hem daha pahalı hem de enerji verimlilği düşük olduğundan, yakıt maliyetlerini dengeleyen tasarruflar resmin yalnızca bir parçasıdır," diye açıklıyor. “Taşınacakı yakıt miktarının makul bir düzeyde olabilmesi için gemilerin metanol ve amonyağın içerdiği tüm enerjiyi kullanmaları gerekecek. E-PowerPack, enerji dengesine ulaşmanın hayati bir parçası olacak.”

Alfa Laval Test ve Eğitim Merkezindeki lansmana katılın

E-PowerPack, 5 Nisan'da Alfa Laval'ın sürdürülebilirlik faaliyetlerinin merkezinde yer alan ve karbon azaltımı odaklı pek çok sektöre hitap eden projelere ev sahipliği yapan Alfa Laval Test ve Eğitim Merkezi'nden özel bir web semineri yayını ile tanıtılacak.

Web semineri sırasında izleyiciler ürünün kendisi ve atık ısıyı temiz elektriğe dönüştürmek için kullanılan Organik Rankine Döngüsü (ORC) teknolojisi hakkında bilgi edinecekler. Bedava ek güç sağlayarak yeni fırsatlar yaratan E-PowerPack'in günümüzün yakıt stratejilerine nasıl uyduğunu keşfedecekler. Ayrıca, bunun EEDI/EEXI ve CII'yi nasıl iyileştirdiğini, böylece uyumu ve daha olumlu bir derecelendirmeyi nasıl desteklediğini ve 2-3 yıl gibi kısa bir sürede kendini geri ödediğini görecekler.

 

E-PowerPack lansmanı hakkında daha fazla bilgi edinmek için kayıt sayfamızı ziyaret edebilir ve ücretsiz kaydınızı oluşturabilirsiniz: https://alfa-laval-marine-division.adobeconnect.com/alfalavalepowerpacklaunch/event/registration.html

 

Editör notu

Alfa Laval hakkında

Alfa Laval, ısı transferi, santrifüj separasyon ve akış ekipmanları teknolojilerinde dünya lideridir ve Enerji, Denizcilik ve Gıda ve Su alanlarında faaliyet göstermekte olup, uzmanlığını, ürünlerini ve ervis hizmetlerini yaklaşık 100 ülkede çok çeşitli endüstrilere sunmaktadır. Şirket, müşterilerin iş hedeflerine ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarını desteklemek için prosesleri optimize etmeye, sorumlu büyüme yaratmaya ve ilerlemeyi sürdürmeye kendini adamıştır.

Alfa Laval'ın yenilikçi teknolojileri, doğal kaynakların daha sorumlu kullanımını teşvik ederek malzemelerin saflaştırılmasına, rafine edilmesine ve yeniden kullanılmasına adanmıştır. İyileştirilmiş enerji verimliliğine ve ısı geri kazanımına, daha iyi su arıtımına ve azaltılmış emisyonlara katkıda bulunurlar. Böylece Alfa Laval, sadece müşterileri için değil, aynı zamanda insanlar ve gezegen için de başarıyı hızlandırıyor. Her gün dünyayı daha iyi hale getirmek mottosuyla çalışıyor.

Alfa Laval'ın 17.900 çalışanı bulunmaktadır. 2021 yılında yıllık satışlar 40.9 milyar SEK (yaklaşık 4 milyar EUR) idi. Şirket, Nasdaq Stockholm'de işlem görmektedir.

İlgili içerik