2018-06-28 Ürün Haberleri

Alfa Laval soğutma sistemi ile donatılan sürat teknesi, dünya rekorunu kırdı

İtalya'nın Como Gölü'nde yeni dünya rekorunu kırarken İtalyan sürücü Fabio Buzzi'nin sürat motorunda Alfa Laval soğutma sistemi vardı.

Fabio Buzzi, 7 Mart 2018 tarihinde İtalya Como Gölü'nde 277,5 km/sa hıza ulaşarak dizel sürat motoru alanındaki, kendisine ait önceki dünya rekorunu kırdı.

Bu rekor, Buzzi'nin, genel merkezi Como Gölü yakınlarındaki Annone Brianza, Lecco'da bulunan FB Design şirketi tarafından yapılan iki yıllık planlamanın bir sonucu. Efsane, Buzzi ve ekibinin deniz yarışları sporuna kazandırmak üzere yeni bir bot geliştirmesi ile 2016'da başladı. FB Design, Fiat ve ondan ayrılan bağımsız şirketi FPT Industrial ile uzun süredir çalışıyor ve Buzzi, ikincisinin orijinalinde tarımsal uygulamalar için kullanılan 16 litrelik dizel motorunu umut veren bir başlangıç noktası olarak gördü.

Alfa Laval'in FB Design ile iş birliği, yeni motorun geliştirilmesi ile yaklaşık olarak aynı zamanlarda başladı. Alfa Laval'in gemi tipi soğutucuları portföyü ile FB Design'ın ticari ve kişisel uygulamalar ve yarış uygulamalarına yönelik gemi portföyü kesişti ve bunu yeni bir yarış motoru geliştirme projesi izledi.

75 yaşındaki yarışçı, mühendis ve girişimci Bay Buzzi şöyle açıklıyor: "Durursanız kaybedersiniz. Yenilik yapmaya devam etmeyen şirketler, geride kalacaktır."

 

Başarının anahtarı: Alfa Laval soğutma sistemi 

Yarış için motor performansını maksimuma çıkarmak için, deniz ortamında çok büyük bir turbo şarjlı motora ayak uydurabilecek bir soğutma sistemi gerektirir. Projenin denetimini yapan, Alfa Laval Borulu Isı Eşanjörlerden Sorumlu Uygulama Ürün Yöneticisi Conrad Dykas'a göre şarj havası soğutucu tedarikçisi olarak Alfa Laval'i bekleyen zorluk buydu.

Conrad Dykas şu ifadelerle bulundu: "Yarışma hepimiz için yeni bir alandı, o yüzden tabii ki zorluklar vardı. Bunlardan biri de soğutucunun boyutuyla ilgili gereksinimlerdi. Bay Buzzi, şarj havası soğutucusunun tüm motora yetmesi gerektiğini söyledi. Teknedeki maksimum hava soğutma kapasitesini elde ederek motor, daha sonra maksimum güç için kalibre edilebilecekti.”

Conrad durumu şöyle açıklıyor: "Kendini kanıtlayan tasarımımızı aldık ve Alfa Laval'in bugüne kadar denizcilik uygulamaları için yaptığı en uzun şarj havası soğutucusundan üçte bir daha uzun hale getirdik. Bu ürün, üst düzey hassasiyetle elde üretildi."

Tasarım, yarış standartlarının şartlarına göre yapıldı: yüksek termal iletkenlikleri ve yıpranmaya karşı dirençleri nedeniyle bakır kanatçıklar, güçleri ve dayanıklıkları nedeniyle bakır-nikel borular, sağlamlıkları ve hafiflikleri nedeniyle alüminyum sıkma gövde yapı.

Montaj daha da karmaşıktı. Boruları ve kanatçık çekirdeğini montaj sırasında bükmek, çatlama veya fazla bükülme riskine neden oluyordu. Alfa Laval'in deneyimi ve planlaması sayesinde hiçbir sorun ortaya çıkmadı. Soğutucu, Temmuz 2017'de hazır olduğunda motor, test edilmek, ayarlanmak ve kalibre edilmek üzere FPT'nin Arbon, İsviçre'deki ileri teknoloji merkezine sevk edildi. Ekim ayının ortasında motor, rekor kıran sürüş için hazırlık amacıyla test edilmek, doğrulanmak ve iyileştirilmek üzere Lecco'daki tekneye götürüldü. 7 Mart 2018'de 277,5 km/saatlik rekor kırıldı ve Guinness Dünya Rekorları temsilcileri tarafından kaydedildi.

 

Fabio Buzzi hakkında

İtalyan tekne üreticisi ve yarışçısı Fabio Buzzi, 40 yılı aşkın süredir açık deniz yarışlarında 55 hız rekoruna sahip. FB Design tekneleri, toplam 52 Dünya Şampiyonası ve yedi Harmsworth Kupası kazandı. Fabio Buzzi ise 10 Dünya Şampiyonası kazandı. En son hız rekorunu, Como Gölü'nde saatte 227,5 km (km/sa) ile dizel motorlu sürat teknesiyle 7 Mart 2018'de kırdı. Bu sonuç, Fabio Buzzi'nin yine kendisi tarafından 1992'de kırılan 252 km/saatlik rekorunu geçti.

 

Alfa Laval hakkında

Alfa Laval, kilit öneme sahip ısı transferi, ayrım ve sıvı işleme teknolojilerine dayanan uzmanlık ürünleri ve mühendislik çözümleri alanlarında dünya çapında faaliyet gösteren lider bir tedarikçidir. 

Şirketin ekipmanları, sistemleri ve servisleri, müşterilerine süreçlerindeki performanslarının optimizasyonunda yardımcı olmak üzere özel olarak tasarlanmaktadır. Bu çözümler, gıda ve içecek, kimyasal ve petrokimyasal, ilaç, nişasta, şeker ve etanol üretimi sektörlerinde ürünlerini ısıtmaları, ayırmaları ve taşımaları için yardımcı olmaktadır.

Alfa Laval’in ürünleri aynı zamanda, enerji santrallerinde, gemilerde, petrol ve gaz arama aramalarında, makine mühendisliğinde, madencilikte ve atık su arıtma ile konfor iklim ve soğutma uygulamalarında kullanılmaktadır. 

Alfa Laval’in dünya genelindeki organizasyonu, global arenada lider kalmalarına yardımcı olmak için, yaklaşık 100 ülkedeki müşterileriyle yakından çalışmaktadır. Alfa Laval hisseleri Nasdaq OMX borsasında işlem görmektedir ve 2017 yılında yaklaşık 35.3 milyar SEK (yaklaşık 3.6 milyar Euro) yıllık satış açıklamıştır. Şirketin yaklaşık 16.400 çalışanı bulunmaktadır. 

www.alfalaval.com

Etiketler

Tümü
Speedboat with Alfa Laval cooling system 640x360

Bize ulaşın

Basın bültenini ve ürün görselini indirin