Alfa Laval - Alfa Laval’s groundbreaking HCO filter technology has been approved by MAN Diesel & Turbo

2018-07-17 Ürün Haberleri

Alfa Laval'in çığır açan HCO filtre teknolojisi MAN Diesel & Turbo tarafından onaylandı

Hidrolik kontrol yağları (HCO) ile kullanıma uygun Alfa Laval Moatti 290 filtresi, MAN Diesel & Turbo tarafından modern iki zamanlı motorları için onaylandı. Bu karar, üç Stena Bulk IMOIIMAX gemisinde yapılan ve HCO filtresinin performansının tüm beklentileri aştığı geçerlik testlerinin ışığında verildi.

Alfa Laval Moatti 290 filtre, geleneksel kam millerinin yerine hidrolik kontrol sistemlerine sahip yeni nesil MAN Diesel & Turbo iki zamanlı motorlara uygun, yüksek performanslı bir çözümdür. Bu sistemlerin vanaları, küçük bir yağlama yağı devresi tarafından aktive edilir. Bu yağların ek bir basınç düşmesine neden olmayacak şekilde özenle filtrelenmesi gerekir. Yeni filtre, kısıtlı bir alan içinde filtreleme yüzeyinde önemli bir artış sağlayan Alfa Laval Atrium teknolojisini kullanarak bunu yapmayı başarıyor. 

Alfa Laval filtre, dört Stena Bulk gemisinde elde edilen sonuçlardan yola çıkılarak onaylandı. Alfa Laval Filtreler Birimi Müdürü Herve Gourdon: "Alfa Laval Moatti 290 filtrenin, HCO sistemlerinde kullanılmak üzere onaylandığı için gururluyuz. Bu, 10 senelik yoğun iş birliği, geliştirme ve testlerin sonucu."

Açık denizde üstün performans

Alfa Laval, filtreyi MAN Diesel & Turbo ile konuşmaya 2008 yılında başladı; bu dönemde motor üreticisi, kam millerinden hidrolik kontrol sistemlerine geçmeye başlamıştı. Motor tasarımının gerektirdiği hassas HCO filtrasyonu için yepyeni bir filtre teknolojisine ihtiyaç duyuluyordu. Alfa Laval'in 2014 yılında sunduğu HCO filtre prototipi, Stena Suède isimli Suezmax ham petrol tankerinde yapılan konsept testlerinde 24.000 saatten fazla vakit geçirdi. 

Gourdon şunları söylüyor: "Stena Suède'de yaklaşık iki sene kullanıldıktan sonra, tasarımın son halini üç ayrı gemide 3000 saat boyunca test ettik. "MAN Diesel & Turbo, ilk gemi bu süreyi tamamlayıp filtremizin hidrolik kontrol yağıyla performansını doğruladıktan sonra onay verdi."

MAN Diesel & Turbo gereksinimlerini ve temizlik taleplerini karşılar

Alfa Laval Moatti 290 filtre; hem otomatik filtre hem de 6 µm veya daha küçük parçacıkları filtreleyebilecek yeterliğe sahip filtre gerektiren güncel MAN Diesel & Turbo Makine seti tekliflerine eklendi. Bu ikisi aynı gövde üzerinde bulunup bakım sırasında sızıntıları engellemek için özel olarak tasarlanmış bir değiştirme vanasına sahiptir. Gourdon, "Alfa Laval, motor üreticilerinin değişen spesifikasyonlarına dikkat etmeye özen gösteriyor. HCO filtremiz son gelişmeleri yansıtıyor ve atılabilir filtre gereksinimini ortadan kaldırıyor." dedi.

Elle de temizlenebilen yedek filtre yalnızca bakım sırasında değil, ilk yağ temizleme işleminde veya yeni yağ sisteme eklendiğinde de kullanılabiliyor. Ancak sürekli geri yıkama sağlayan küçük yağ akışını temizlemek için kullanılmıyor. Bunun yerine bu akış, yağ haznesine dönmeden önce bir yönlendirme odasında temizleniyor. Gourdon şöyle açıklıyor: "Çözümümüz bu  filtrenin, sürekli devrede olmadığında, örneğin geri yıkama çalışmadığında, acil durumlarda kullanılabilir olduğundan emin olmak için yedek filtre tamamen ayrı tutuluyor."

Kolay montaj ve düşük sahip olma maliyeti

Alfa Laval Moatti 290 filtrenin kesintisiz geri yıkaması, yağın kendi basıncı tarafından gerçekleştiriliyor. Bu nedenle elektriğe veya havaya ihtiyaç duymuyor; bu da montajı kolaylaştıran faktörlerden biri. Sürekliği sağlayan temizlenebilir yüzeyli filtre kartuşu sayesinde otomatik filtre kademesinde yapılan geri yıkama, atılabilir filtre gereksinimini ortadan kalkıyor.

Gourdon: "Gemi sahipleri anlık değil, uzun vadeli ve ekonomik bir çözüm arıyor. Atılabilir filtre elemanları zaman içinde yüksek bir maliyet oluşturuyor; Alfa Laval Moatti 290 filtrenin bileşenleri ise çıkarılıp temizlendikten sonra tekrar kullanılabiliyor. Bu da, kesintisiz geri yıkamanın getirdiği güvenilirlikle bir arada değerlendirildiğinde, filtrenin genel kullanım maliyetinin düşmesi anlamına geliyor."

Gelecek fuarlarda sergilenecek

Alfa Laval 290 filtre halihazırda MAN Diesel & Turbo iki zamanlı motorların çoğuyla uyumlu; odağı ise daha yaygın kullanılan orta boy motorlar. En büyük ve en küçük motorlarda da kısa bir süre sonra kullanımı başlayacak. Filtreyi kendi gözleriyle görmek isteyenler, SMM (Eylül) fuarında Alfa Laval standını ziyaret edebilirler.

Gourdon: "Hem MAN Diesel & Turbo’nun onayı hem de elde ettiğimiz son derece başarılı sonuçlarla birlikte, Alfa Laval Moatti 290 filtreyi doğrudan müşterilerle paylaşmak için sabırsızlanıyoruz."

Alfa Laval Moatti 290 filtre ile ilgili daha detaylı bilgi için www.alfalaval.com/290-filter adresini ziyaret edebilirsiniz.

Teklif talepleri için 290.filter@alfalaval.com adresine mail atabilirsiniz.

 

Editor’ün notları

Alfa Laval hakkında

Alfa Laval, kilit öneme sahip ısı transferi, ayrım ve sıvı işleme teknolojilerine dayanan uzmanlık ürünleri ve mühendislik çözümleri alanlarında dünya çapında faaliyet gösteren lider bir tedarikçidir. 

Şirketin ekipmanları, sistemleri ve servisleri, müşterilerine süreçlerindeki performanslarının optimizasyonunda yardımcı olmak üzere özel olarak tasarlanmaktadır. Bu çözümler, gıda ve içecek, kimyasal ve petrokimyasal, ilaç, nişasta, şeker ve etanol üretimi sektörlerinde ürünlerini ısıtmaları, ayırmaları ve taşımaları için yardımcı olmaktadır. 

Alfa Laval’in ürünleri aynı zamanda, enerji santrallerinde, gemilerde, petrol ve gaz arama aramalarında, makine mühendisliğinde, madencilikte ve atık su arıtma ile konfor iklim ve soğutma uygulamalarında kullanılmaktadır. 

Alfa Laval’in dünya genelindeki organizasyonu, global arenada lider kalmalarına yardımcı olmak için, yaklaşık 100 ülkedeki müşterileriyle yakından çalışmaktadır. Alfa Laval hisseleri Nasdaq OMX borsasında işlem görmektedir ve 2017 yılında yaklaşık 35.3 milyar SEK (yaklaşık 3.6 milyar Euro) yıllık satış açıklamıştır. Şirketin yaklaşık 16.400 çalışanı bulunmaktadır.

İlgili içerik