2018-07-13 Ürün Haberleri

Alfa Laval BlueBox SA ile sintine deşarj riskleri ortadan kalkıyor

Kanunlara uygun olmayan sintine deşarjı, bir çevre tehdidi ve denizcilik sektörü için pahalıya mal olan bir sorun olmayı sürdürüyor. Alfa Laval, bağımsız bir sintine yağ seviye takipçisi ve veri kaydedicisi olan, dışarıdan müdahale edilmeye korumalı Alfa Laval BlueBox SA ile gemi sahiplerine ve işletmecilerine içini rahat ettiren bir çözüm sağlıyor.

Sintine deşarj seviyeleri konusunda yıllardır süren katı uygulamalara rağmen halen yüksek para cezaları veya hapis süreleri ile sonuçlanan birçok dikkat çekici vaka yaşanıyor. Doğal olarak hiçbir şirket de sonuçları bu kadar büyük olan riskleri almayı göze alamıyor.

Bu nedenle gemiden denize kanunsuz deşarji engellemenin güvenilir bir yolunu bulmak, bu şirketlerin ilk öncelikleri arasında yer alıyor. Alfa Laval, mevcut yağlı su sistemini güncellemek için bağımsız bir çözüm işlevi gören, dışarıdan müdahale edilmeye karşı korumalı yağ seviye monitoru (OCM) ve veri kaydedici yeni Alfa Laval BlueBox SA ile bunu kolaylaştırdı.

 

Deşarj kuralları neden çiğneniyor?

MEPC düzenlemelerine göre temiz su tanklarının deşarjdan önce suyun temizliğini doğrulamak için bağımsız bir OCM (Yağ seviye monitörü) ile donatılması gerekiyor. Sintine arıtım sistemlerinden sorumlu Alfa Laval Global Satış Müdürü Shinya Tanehashi, "Teoride bu yeterli olmalı." diyor ve devam ediyor: "Ama kuralların dışına çıkma riski, birçok sintine arıtma sisteminin, özellikle de filtrelerin (statik coalecer) sert deniz koşullarında zorluklar yaşaması nedeniyle artıyor."

Her ne kadar MEPC 107(49), sintine arıtımı için tip onay prosedürlerini iyileştirmiş olsa da sorunlar yaygınlığını sürdürüyor. 2005'ten bu yana testler, yağ, su ve ince parçacıklar ve kayganlaştırıcı kimyasallar içeren stabil bir emülsiyon ile yapılıyor. Ancak bunlar sahilde yapılıyor ve yalnızca 2,5 saat sürüyor. Bu yasal boşluk da sistemlerin adsorbtion filtreleri kullanarak testleri kolaylıkla geçmesine olanak tanıyor.

Tanehashi, şöyle diyor: "Filtreler oldukça pahalı ve zorlu deniz koşullarında çok çabuk tıkanabiliyor” ve ekliyor “Yağ ve yakıt separatörlerinde de performans yeterisizlikleri olduğunda, ve sintine miktarı çok artıp, sürekli olarak arıtıp denize basılamadığında, sintineyi doğrudan denize basmak cazip bir hal alıyor."

 

Doğru yolu tek yol haline getirmek

Bu ikilemin çözümü, OCM'yi müdahalelere karşı korumalı hale getirip, deşarj işlemleriyle ve monitörün kendisiyle ilgili tüm verileri kaydetmekte yatıyor. Alfa Laval, birkaç yıldır Alfa Laval PureBilge seperatörün ayrılmaz bir parçası olan Alfa Laval BlueBox ile böyle bir çözüm sunuyordu. Bu çözümü temel alan şirket şimdi bağımsız BlueBox SA'yı tanıttı.

Tüm bileşenlerin kilitlenebilir bir metal kutuda yer aldığı BlueBox SA, basılan sintineyi sürekli izliyor. BlueBox SA yağ seviyesi belirlenen 5 veya 15 ppm limiti üzerindeyse, sintine basma vanasının açılmasını engelleyerek, kural dışı deşarjın yapılamamasını güvence altına alır. Benzer şekilde, BlueBox SA'nın kapağı açıldığında bu olay kaydedilir ve vana otomatik olarak devridaime geçer.

Tanehashi şu ifadelerde bulunuyor: "Gemiden denize deşarjın yapılabilmesi için akışın yönü gibi bütün koşullar OCM aracılığıyla doğrulanmalıdır. "GPS konumu, alarmlar ve BlueBox SA kapağının her açılışı dahil olmak üzere önemli tüm işletimsel veriler kaydedilir ve 18 ay boyunca saklanır."

 

Mürettebata ve yetkililere karşı şeffaf olmak

Gemi sahipleri, mevcut bir sintine arıtma sistemine BlueBox SA'yı kurarak kural dışı sintine basma riskini en aza indirebilir. BlueBox SA sadece hayati öneme sahip güvenceler sağlamakla kalmaz, aynı zamanda çevresel uyumun ciddiye alınacak bir konu olduğuna dair net bir mesaj da verir.

BlueBox SA, kısıtlamalardan fazlasını sunar. Aynı zamanda sintine yönetimini raporlamayı ve deşarjın kurallara uygun bir şekilde yapıldığını sergilemeyi kolaylaştırarak mürettebat için hayatı daha basit hale getirir.

Tanehashi şöyle açıklıyor: "BlueBox SA içinde depolanan tüm veriler, PDF formatında dışarı aktarılabilir ve bir USB flaş belleğe indirilebilir. Bu da mürettebatın, geminin uyumluluğunu sahil güvenliğe veya Liman Devleti Denetim yetkililerine göstermesini kolay bir iş haline getirir."

 

Temiz drenajlar için de maliyet tasarruflu bir çözüm

Aslına bakılırsa BlueBox SA'yı kurmak, düzenlemelere uyumun ötesinde avantajlar da sunabilir. Hali hazırda MEPC'nin, buhar yoğuşmalarını toplayan temiz drenaj tankları, kazan drenajı, hava soğutmalı drenaj vs. için herhangi bir OCM şartı yok. Ama bu su kaynakları yağ içerme ihtimali sebebiyle depolanan su, genelde bir yağlı su arıtım sistemi tarafından işleme alınır.

Tanehashi: "Gemiler, yağ içeriğinin belirlenen sınırlar altında olmasını sağlamak için temiz drenajı izleyerek yağlı su seperatörlerinin gereksiz kullanımından kaçınabilir. "Bu şekilde BlueBox SA, enerji tasarrufu sağlayarak separatördeki yıpranma ve aşınmayı azaltır. Sonuç olarak da OPEX’in düşmesini sağlar."

 

Yağlı suyla ilgili endişelerden kurtarır

Basit bir dille BlueBox SA, avantajları bir seferlik yatırımı fazlasıyla aşan, kurulumu kolay olan bir ünitedir. PureBilge ile kullanılan BlueBox ile aynı güvenilirliği sunan bağımsız bir çözüm olarak, sıklıkla sintine arıtımı ile ilgili endişeleri ortadan kaldırır.

Tanehashi şöyle diyor: "İç huzuruna paha biçilemez. Ama gemi sahiplerinin uyumsuzluk nedeniyle ödedikleri yüksek para cezalarına bakıldığında bunlardan kaçınmanın değeri de kesinlikle açıktır. BlueBox SA ile amacımız, gemi sahiplerinin ve işletmecilerinin gemide şu anda hangi sintine düzeneğine sahip oldukları fark etmeksizin huzur içinde olmasına yardımcı olmaktır."

Alfa Laval BlueBox SA ve Alfa Laval’in sintine arıtmasına yönelik yaklaşımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için, www.alfalaval.com/purebilge adresini ziyaret edin.

 

Editör’ün notları

Alfa Laval hakkında

Alfa Laval, kilit öneme sahip ısı transferi, ayrım ve sıvı işleme teknolojilerine dayanan uzmanlık ürünleri ve mühendislik çözümleri alanlarında dünya çapında faaliyet gösteren lider bir tedarikçidir. 

Şirketin ekipmanları, sistemleri ve servisleri, müşterilerine süreçlerindeki performanslarının optimizasyonunda yardımcı olmak üzere özel olarak tasarlanmaktadır. Bu çözümler, gıda ve içecek, kimyasal ve petrokimyasal, ilaç, nişasta, şeker ve etanol üretimi sektörlerinde ürünlerini ısıtmaları, ayırmaları ve taşımaları için yardımcı olmaktadır.

Alfa Laval’in ürünleri aynı zamanda, enerji santrallerinde, gemilerde, petrol ve gaz arama aramalarında, makine mühendisliğinde, madencilikte ve atık su arıtma ile konfor iklim ve soğutma uygulamalarında kullanılmaktadır. 

Alfa Laval’in dünya genelindeki organizasyonu, global arenada lider kalmalarına yardımcı olmak için, yaklaşık 100 ülkedeki müşterileriyle yakından çalışmaktadır. Alfa Laval hisseleri Nasdaq OMX borsasında işlem görmektedir ve 2017 yılında yaklaşık 35.3 milyar SEK (yaklaşık 3.6 milyar Euro) yıllık satış açıklamıştır. Şirketin yaklaşık 16.400 çalışanı bulunmaktadır. 

www.alfalaval.com

 

İlgili içerik