2017-11-02 Ürün Haberleri

Yeni Alfa Laval teknik raporunun konusu maliyetli sintine suyu uyumsuzluğu

Alfa Laval'in yeni teknik raporu, gemi sahiplerinin gemilerin dünya çapındaki sintine suyu düzenlemeleriyle uyumunu sağlamak konusundaki endişelerini ele alıyor. Gemide tip onaylı geleneksel bir sistem çalışsa da raporda, geçerli yasaları ihlal etme ve deniz ortamına zarar verme risklerinin yine de mevcut olduğu ifade ediliyor.

Isı transferi, santrifüjle ayırma ve sıvı işleme konusunda bir dünya lideri olan Alfa Laval, Sintine suyu uyum sorunları başlıklı yeni bir teknik rapor duyurusu gerçekleştirdi. Bu teknik rapor, geçerli sintine suyu düzenlemelerinin gözden geçirilmesi ve fiili çalışma koşullarını yansıtmayan test protokollerinin değerlendirilmesi gereksinimi konusunda denizcilik sektörüne çağrıda bulunuyor. Örneğin, bir protokol, sabit kara tesisinde yapılan testin sadece 2,5 saat sürmesini ve tatlı su, yağ ve yalnızca bir kimyasal içeren bir sıvı karışımının kullanılmasını gerektiriyor. Gerçek çalışma koşullarında sintine suyu sürekli olarak arıtılır ve genellikle emülsiyonlar içeren daha karmaşık bir kimyasal karışım içerir. 

Alfa Laval, Separasyon ve Isı Transferi Bölüm Başkanı Yardımcısı Niclas Dahl, "Gemi sahiplerinin ve işletmecilerinin sintine suyu düzenlemelerine uymak istediklerini biliyoruz" diyor. "Ayrıca, tip onaylı olsalar da geleneksel sistemlerle ilişkili sorunlar olduğunu da biliyoruz ve gemi sahiplerinin bunun farkına varmasını sağlamak istiyoruz." 

Birinci sınıf geleneksel sintine suyu arıtma sistemlerini satın alıp kirlilik ihlalleri konusunda ceza alanlar da dahil olmak üzere birçok gemi sahibi artık Alfa Laval PureBilge'i tercih ediyor. Temelinde performansı kanıtlanmış santrifüjle ayırma teknolojisi olan PureBilge, açık denizlerde baş vurma ve yalpalama dahil gemideki gerçek çalışma koşullarında uyumluluk açısından test edilmiş ve onaylanmıştır.

 

Yüksek cezalardan ve deniz ekosistemlerinde yüksek bedellere yol açmaktan kaçının

Sintine suyu düzenlemelerinin ihlal edilmesi, kasıtlı veya kasıtsız hatalı davranıştan dolayı suçlu bulunanlar için yüksek para cezalarına ve/veya hapis cezasına yol açar. Bunun mürettebat ve mürettebatın geçim kaynağı, gemi sahibinin itibarı ve dünyanın deniz ekosistemleri üzerinde vahim sonuçları vardır. 

Alfa Laval, Denizcilik ve Dizel Ekipman Uygulama Müdürü Magnus Lagerfors, "Sintine suyu düzenlemelerini ciddiye alıyoruz. Vasatın altındaki sintine suyu arıtma sistemlerinin okyanuslarımızdaki maliyeti çok daha yüksek," diyor. 

Nature adlı dergide kısa süre önce yayınlanan bir çalışma, son 50 yılda tüm dünya denizlerindeki çözünmüş oksijen envanterindeki endişe verici düşüşe işaret ediyor. Bu, denizcilik endüstrisinin yağlı atıkları yasal olmayan şekilde boşaltmasıyla birleşince gezegenimizin geleceği hiç de iyi görünmüyor. Dünyadaki oksijenin büyük bölümünün kaynağı, deniz yüzeyine yakın yaşayan çok küçük bitkiler olan fitoplanktonlardır.

 

Güvenilir kullanım

Bugün dünya filosunun yalnızca %10 kadarı sintine suyunu arıtmak için santrifüjle ayırma teknolojisini kullanıyor. Sintine suyu arıtmak için düşük maliyetli koaleser tip bir separatör geliştirme konusunda çok büyük bir iş potansiyeli mevcut. Bununla birlikte, Alfa Laval, bunu yapmanın deniz endüstrisinin çevresel sürdürülebilirlik taahhüdünü herhangi bir şekilde destekleyeceğine inanmıyor. 

Dahl, "IMO uyumlu Alfa Laval PureBilge'i kullanan gemiler yasa ihlali nedeniyle hiç ceza almadı," diyor. 

Geleneksel sintine suyu sistemlerinin sorunlarıyla başa çıkmak için yasa dışı baypas sistemlerinin kullanılmasından dolayı alınan ağır para cezaları ve yıllarca süren hapis cezaları düşünülürse gemi sahipleri ve işletmecileri gemide güvenilir bir sintine suyu arıtma sistemi kullanmanın değerini hafife alamaz.

 

Alfa Laval Hakkında      

Alfa Laval, kilit öneme sahip ısı transferi, ayrım ve sıvı işleme teknolojilerine dayanan uzmanlık ürünleri ve mühendislik çözümleri alanlarında dünya çapında faaliyet gösteren lider bir tedarikçidir. 

Şirketin ekipmanları, sistemleri ve hizmetleri, müşterilerine süreçlerindeki performanslarının optimizasyonunda yardımcı olmak üzere özel olarak tasarlanmaktadır. Bu çözümler, gıda ve içecek, kimyasal ve petrokimyasal, ilaç, nişasta, şeker ve etanol üretimi sektörlerinde ürünlerini ısıtmaları, ayırmaları ve taşımaları için yardımcı olmaktadır. 

Alfa Laval’in ürünleri aynı zamanda, enerji santrallerinde, gemilerde, petrol ve gaz arama aramalarında, makine mühendisliğinde, madencilikte ve atık su arıtma ile konfor iklim ve soğutma uygulamalarında kullanılmaktadır. 

Alfa Laval’in dünya genelindeki organizasyonu, global arenada lider kalmalarına yardımcı olmak için, yaklaşık 100 ülkedeki müşterileriyle yakından çalışmaktadır. Alfa Laval hisseleri Nasdaq OMX borsasında işlem görmektedir ve 2016 yılında yaklaşık 35.6 milyar SEK (yaklaşık 3.77 billion Euro) yıllık satış açıklamıştır. Şirketin yaklaşık 17.000 çalışanı bulunmaktadır. 

Etiketler

Tümü
PureBilge 640

İlgili içerik