2017-08-15 Ürün Haberleri

Tıkanmayı önleyen ve tortu oluşumu sorunlarını azaltan Alfa Laval ALF filtreleri

Alfa Laval otuz yıl önce ilk otomatik, kendi kendini temizleyen filtresinin patentini aldı. Yıllar boyunca teknoloji daha da ilerledi ve gelişti. Alfa Laval’in ürün yelpazesini büyük kapasiteli bir model eklendi. Bu modelin adı ALF80-R.

Kapalı devre soğutma için yüksek kalitede su tedariği sınırlıysa veya dünyanın bazı bölümlerinde olduğu gibi çok pahalıysa, deniz, göl ve ırmaklardaki suyun kullanılması geniş ölçüde kabul gören bir çözümdür. Bununla birlikte, bir sorunun çözülmesi başka bir soruna neden olabilir. Bu durumda, düşük kalitede soğutma suyundaki partiküllerin aşırı tortu oluşumuna ve pahalı kesinti sürelerine neden olmasının engellenmesi gerekmektedir.

Nerede kullanılabilir?

Alfa Laval Filtre (ALF), gemiler, enerji santralleri ve bölgesel ıstma ve soğutma sistemleri gibi endüstrinin birçok sektöründe kulanılabilir. Plakalı ısı değiştiriciler, tübüler kondansatörler, soğutma kulesi püskürtme nozülleri ve benzeri ekipmanda tortu oluşumuna ve tıkanmaya neden olabilecek birikintileri gidermek için bu tür bir soğutma sisteminin bütünleşik bir parçası olarak çalışır. Filtre, çıkış yönündeki tüm ekipman için koruma sağlayarak uzun hizmet ömrü, daha fazla çalışma süresi ve daha az bakım maliyetiyle birlikte daha iyi performans sağlamaya yardımcı olur.

 

Büyük ölçekli çözüm

ALF80-R, filtre portföyü ailesinin bugüne kadarki en büyük üyesidir. Bu model, daha büyük miktarlarda soğutma suyu talebinin üstesinden gelebilen özellikle büyük kapasitesi ile diğerlerinden farklıdır. Daha yüksek kapasite daha az filtre demektir ve sonuçta alan gereksinimi azalırken daha az boru kullanılır.

 

ALF80-R'de mevcut olan özellikler şu şekildedir:
  • DN800 veya ASME 30” ve 32” flanş bağlantıları
  • 3-30 kPa'da 2800–8840 m3/saat aralığında değişen debiler 

Ø100 - Ø800 mm aralığında bağlantıları olan ürün yelpazesinin tamamı, yerleştirilip kurulmasını kolaylaştıran esnek bir tasarıma sahiptir. Otomatik geri yıkama, bu filtrelerin çalıştırılmasını kolaylaştırıp sürekli çalıştırmaya yardımcı olarak daha az kesinti süresiyle sonuçlanır.

Filtreden geçerken basınç düşüşünün az olması, çıkış yönündeki PHE veya kondansatör için daha büyük basınç düşüşüne izin verir. Bu da, daha küçük bir ısı aktarma alanı ve dolayısıyla daha az plaka kullanılmasını olanaklı hale getirir. Bu, genel PHE maliyetini azaltır ve müşterilere daha rekabetçi bir paket çözüm sağlamamıza yardımcı olur. 

Nasıl çalışır?

Su veya diğer akışkanlar bir filtre sepetine pompalanır. Filtre sepetinden geçmesi sağlandıktan sonra akışkan tahliye edilir. Birikinti veya diğer nesneler içeren safsızlıklar yıkama işlemine kadar filtrenin içinde tutulur. Bir seçenek olarak işlem, diferansiyel basınç ölçümü yoluyla kontrol edilebilir. Bununla birlikte, sepetin çok fazla kirlenmesini engellemek için her zaman bir zamanlayıcı kullanılır.

 

Yıkama iki adımda gerçekleştirilir. İlk adımda, bir yıkama vanası açılır ve birikinti bölümünde toplanan birikinti serbest bırakılır. İkinci adımda (geri yıkama), sepete yerleştirilen bir akış yönlendirici vana yıkama vanası açıkken kapanır. Yönlendirici vananın kapanması akışın tamamının yönünün değişmesine neden olur.


Filtre sepetinin giriş bölümünden geçtikten sonra akışın bir kısmı sıkışan birikintiyi çıkarmak için filtre sepetinin arka bölümünü geri yıkar. Bu, sepetin etkin bir şekilde temizlenmesini sağlar ve böylece birikinti yıkama çıkışından serbest bırakılır. Bu sırada, filtre çıkışından geçen akışın büyük bölümü her zamanki gibi temizlenir.

Ürün web sayfasını ziyaret etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Alfa Laval Hakkında

Alfa Laval, kilit öneme sahip ısı transferi, ayrım ve sıvı işleme teknolojilerine dayanan uzmanlık ürünleri ve mühendislik çözümleri alanlarında dünya çapında faaliyet gösteren lider bir tedarikçidir.

Şirketin ekipmanları, sistemleri ve hizmetleri, müşterilerine süreçlerindeki performanslarının optimizasyonunda yardımcı olmak üzere özel olarak tasarlanmaktadır. Bu çözümler, gıda ve içecek, kimyasal ve petrokimyasal, ilaç, nişasta, şeker ve etanol üretimi sektörlerinde ürünlerini ısıtmaları, ayırmaları ve taşımaları için yardımcı olmaktadır.

Alfa Laval’in ürünleri aynı zamanda, enerji santrallerinde, gemilerde, petrol ve gaz arama aramalarında, makine mühendisliğinde, madencilikte ve atık su arıtma ile konfor iklim ve soğutma uygulamalarında kullanılmaktadır.

Alfa Laval’in dünya genelindeki organizasyonu, global arenada lider kalmalarına yardımcı olmak için, yaklaşık 100 ülkedeki müşterileriyle yakından çalışmaktadır. Alfa Laval hisseleri Nasdaq OMX borsasında işlem görmektedir ve 2016 yılında yaklaşık 35.6 milyar SEK (yaklaşık 3.77 billion Euro) yıllık satış açıklamıştır. Şirketin yaklaşık 17.000 çalışanı bulunmaktadır. 

Etiketler

Tümü
640X424 ALF filter

İlgili içerik