2017-12-22 Ürün Haberleri

Termal işlem sırasında ısıya duyarlı sosların özellik değiştirmesinden nasıl kaçınılır?

Aseptik soğuk dolumla birlikte UHT işlemi sos üreticilerinin ürün kalitesini artırmasına, üretim giderlerini azaltmasına, süreklilik profillerini iyileştirmesine ve tüketicilere daha fazla kolaylık sağlamasına olanak tanımaktadır.

Çok yüksek sıcaklık (UHT) proses hatlarından geçen soslar uzun ömürlü sos segmentinde yenilik ve ilerleme sağlamaktadır. Karton kutu, plastik poşet ve kutu içi torbalarda sunulan bu UHT soslar, geleneksel cam veya metal kaplardaki sıcak doldurulmuş veya pakette sterilize edilmiş soslar karşısında pazar payını artırmaktadır. Neden? Çünkü Aseptik soğuk dolumla birlikte UHT işlemi sos üreticilerinin ürün kalitesini artırmasına, üretim giderlerini azaltmasına, süreklilik profillerini iyileştirmesine ve tüketicilere daha fazla kolaylık sağlamasına olanak tanımaktadır. Bununla birlikte yüksek kıvamları, ısıya duyarlılıkları ve/veya parçacık içeriklerinden dolayı soslar çok yüksek sıcaklıklarda işlenmesi en zor gıda kategorileri arasındadır. Bu zorlukların üstesinden gelmek için sos üreticileri çok yönlülük, hassas ürün işleme ve en yüksek hijyen standartlarına uyumluluk sağlayan işleme ekipmanına ihtiyaç duymaktadır. Benzer UHT teknolojileriyle kıyaslanamayacak kadar üstün olan Alfa Laval Contherm® yüzey sıyırıcılı ısı eşanjörü her tip sosun UHT işlenmesi için ideal bir çözüm sunmaktadır.

Alfa Laval Contherm® yüzey sıyırmalı ısı eşanjörü

Alfa Laval Contherm® yapışkan, kıvamlı ve parçacıklı gıda ürünlerini ısıtmak ve soğutmak için özel olarak tasarlanmıştır. Hassas bileşenlerin zarar görmesini ve uçucu aroma bileşiklerinin kaybını önleyerek kaliteli sos üretimi için mükemmel bir seçim haline gelmiştir. Üretim döngüsünde yanık ürün oluşumu görülmez, böylece diğer ısıtma sistemlerine kıyasla üniform ürün kalitesi ve daha uzun çalışma sürelerine katkıda bulunur. Hat içi ısıtma ve soğutma için seri bağlı Alfa Laval Contherm® kompakt, hijyenik ve verimli bir termal işlem sistemidir. İşleme sırasında ortaya çıkan doğal nişastanın şişmesi gibi viskozite değişimleriyle kolayca başa çıkar ve sos formülasyonlarında önceden pişirilmiş nişastanın kullanılmasından daha ekonomiktir. Özel olarak tasarlanmış düşük kaymalı rotoru maksimum 36 mm boyutundaki gıda topaklarını ürün bütünlüğünü koruyarak başarıyla ısıtabilir ve soğutabilir. Hat içi sistemlere alternatif olarak, Alfa Laval Contherm® su ısıtıcısında seri ısıtma için devridaim döngüsüne de bağlanabilir. Bu çözüm özellikle çift ceketli su ısıtıcısıyla donatılmış bir tesisin minimum masrafla standardını yükseltmek için oldukça caziptir. Isıtma süresi % 50’yi aşkın oranda azaltılabilir. Dahası su ısıtıcısı çeperindeki yanık kalıntıları asgaride tutularak daha yüksek ürün kalitesi ve tank temizliği için daha kısa kesinti süresi sağlar. Bütünüyle kapalı ve yapısı gereği hijyenik bir makine olan Alfa Laval Contherm® kese veya karton kutudaki uzun ömürlü sosların UHT işlemine yönelik aseptik tesisin bir parçası olarak kullanılabilir. Alfa Laval Contherm® kolayca açıldığından, muayene ve önleyici bakım işlemleri tek bir kişi tarafından güvenli bir şekilde gerçekleştirebilir. Hatta ısı eşanjörünü ayrı bir kaldırma ekipmanı kullanmadan otomatik olarak açan ve kapatan bir cihaz vardır.

İhtiyaçlarınızı karşılayan geniş çözüm yelpazesi

Alfa Laval Contherm® yüzey sıyırmalı ısı eşanjörünün farklı viskozite ve tortu oluşumu düzeylerine uyarlanmış farklı versiyonları bulunmaktadır. Ayrıca kıvamlı ve ısıya duyarlı ürünlerden nemin alınması için yüzey sıyırmalı ısı eşanjörü ve evaporatörle eş zamanlı olarak çalışan modifiye Convap alternatifi bulunmaktadır. Ürün pompalanabilir özellikte olduğu sürece Alfa Laval Contherm® yüzey sıyırmalı ısı eşanjörü için uygundur. Kurulum öncesinde bunu doğrulamak ve doğru modeli seçmek için müşteri tesislerine gönderilebilecek ya da ABD veya Avrupa’daki Alfa Laval Müşteri Testi tesislerinde kullanılabilecek test birimleri bulunmaktadır.

Alfa Laval Hakkında

Alfa Laval, kilit öneme sahip ısı transferi, ayrım ve sıvı işleme teknolojilerine dayanan uzmanlık ürünleri ve mühendislik çözümleri alanlarında dünya çapında faaliyet gösteren lider bir tedarikçidir. Şirketin ekipmanları, sistemleri ve hizmetleri, müşterilerine süreçlerindeki performanslarının optimizasyonunda yardımcı olmak üzere özel olarak tasarlanmaktadır. Bu çözümler, gıda ve içecek, kimyasal ve petrokimyasal, ilaç, nişasta, şeker ve etanol üretimi sektörlerinde ürünlerini ısıtmaları, ayırmaları ve taşımaları için yardımcı olmaktadır. Alfa Laval’in dünya genelindeki organizasyonu, global arenada lider kalmalarına yardımcı olmak için, yaklaşık 100 ülkedeki müşterileriyle yakından çalışmaktadır. Alfa Laval hisseleri Nasdaq OMX borsasında işlem görmektedir ve 2016 yılında yaklaşık 35.6 milyar SEK (yaklaşık 3.77 milyar Euro) yıllık satış açıklamıştır. Şirketin yaklaşık 17.000 çalışanı bulunmaktadır.

Etiketler

Tümü
Contherm

İlgili içerik