Alfa Laval - Buhar Uygulamalarında Doğru Eşanjör Seçiminin Önemi 2017

2017-09-25 Ürün Haberleri

Buhar Uygulamalarında Doğru Eşanjör Seçiminin Önemi

Plakalı eşanjör çeşitleri için tedarikçi firmalar arasında değişirken aynı zamanda her firmanın kendi ürün yelpazesinde çok çeşit bulunmaktadır. Aynı metrekareyi veren, uzun, ince, geniş, farklı bağlantı çapları, farklı plaka desenleri, dağıtım alanları bunlardan bazılarıdır. Bu çeşitler değişik ısı transferi görevlerinde kullanılmak üzere, en ucuz ve rekabetçi çözüm sunabilmek için gerekmektedir.

İlk yatırımın düşük olması, her zaman için doğru eşanjörün seçildiği anlamına gelmemektedir. Buhar, ısı taşıma kapasitesi bakımından yüksek verimli bir akışkan olduğu için, ısı transferini yerine getirebilecek her eşanjör buhar için doğru değildir. Seçilen ve teklif edilen çoğu eşanjör 6 ay ile 1 yıl süreyle rahat çalışacaktır, ama bu süre sonrasında koç darbesinden dolayı plakaların çatlaması, conta yatak şekillerinin bozulması, buhar kaçakları ile enerji kaybı ve çalışan sağlığı açısından oluşabilecek yanma tehlikesi gibi riskler oluşabilecektir. 

Doğru buhar eşanjörü almak için ödenecek fiyat farkı, 10 yıllık bir çalışma süresince ödenecek toplam bedelden çok daha az olacaktır. Unutmayın, her plakalı eşanjör buharda çalışır ama doğru olanı küt (kare şekilli) ve geniş kanallı olanıdır.

Neden Buhar Eşanjörü?

Plakalı eşanjörler 60 yıl önce, bugüne kadar en yaygın kullanım alanı olan su/su uygulamaları için geliştirilmiştir. Kullanım alanı az olan uygulamalar için yapılması gerekli yeni kalıp, ARGE, tasarım yatırımları ek giderler oluşturacağından çok ekonomik olmayacaktır. Bu durumda çeşitli uygulamalara göre kullanılacak plakaların dizaynı, plakanın “en - boy oranı” ve plakanın baskı derinliğinin oluşturduğu “kanal aralığı” verim ve performansı belirleyecektir.

Su/su uygulamalarında verim önemlidir ve plakaların aralığı (kanallar) ne kadar dar ise ısı transferi görevi de o kadar verimli gerçekleşecektir. Örneğin 4 mm kanal aralığı, LMTD değeri 5°C’den küçük ısı transfer uygulamaları için idealdir. Buna en verimli kanal aralığı diyebiliriz. Ancak konu buhar olunca, su/su uygulamaları için geliştirilmiş olan eşanjör plakaları uygun olmaz. Zaten buhar, endüstriyel tesislerde kullanılabilecek EN VERİMLİ akışkan olduğu için kullanılmaktadır. Bu durumda özellikle buhar için dizayn edilerek boyutlandırılmış ve verimliliği en üst seviyeye çıkarılmış plakalı eşanjör tercih edilmelidir. Yani kanal aralığı geniş olmalı, örneğin 8 mm ve en - boy oranı 1’den büyük olmalıdır.

Buhar uygulamalarında öncelikle eşanjör plakalarının kanal aralığı ve en boy oranının sorgulanması, doğru seçim yapmayı kolaylaştıracaktır. Tedarikçi, marka, servis, lojistik gibi kriterler ikincil öncelikli olmalıdır. 

Geniş kanal eşittir geniş conta ki bu da daha uzun ömür ve sıcaklık dayanımı anlamına gelir. Normalde EPDM Clip-on contanın 150°C sıcaklık dayanımı varken, daha kalın conta 180°C sıcaklığa uzun yıllar dayanacaktır.

Alfa Laval TS6M-FG model eşanjör plakalarının oluşturduğu kanallar geniş aralıklıdır (8 mm) ve buhar/su uygulamalarının aksine su/su uygulamaları için oldukça verimsiz bir plakadır. Boyu kısa, ısı transfer alanı tüm plaka yüzeyinin üçte biri kadardır. Su tembel olduğu için giriş ve çıkış arasındaki en kısa yolu tercih edecektir. Plaka tasarımında en büyük zorluk, geniş eşanjörlerde akışkanı tüm plaka yüzeyine dağıtabilmek ve böylece ısı transfer yüzeyinde ölü alanlar kalmadan ısı transferini yapabilmektir. Alfa Laval’in özel patenti olan plaka üzerindeki çikolata deseni akışkanın tüm plaka yüzeyine yayılımını sağlar. Bu sayede 10 m² tedarik edilen yüzeyin %90’ına kadar kullanılacaktır. Akışkan iyi dağıtılamazsa tedarik edilen ısı transfer yüzeyinin ancak %60 kullanılabilir.

Buhar ile kullanım suyunun ısıtılması uygulamalarında plaka yüzeyinde kireçlenme kaçınılmazdır. Termal kamera ile yapılan incelemelerde, plakalar üzerinde eşit yayılımlı akışın gerçekleştirilebilmesi ile, plaka üzerindeki tüm noktalarda oluşabilecek kireçlenme ve kirlenme en aza indirgenebilmektedir.

 

Zor termal görevler için tasarlanan Alfa Laval TL6

 

 

Buhar uygulamaları için tasarlanan Alfa Laval TS6

 

Alfa Laval Hakkında

Alfa Laval, kilit öneme sahip ısı transferi, ayrım ve sıvı işleme teknolojilerine dayanan uzmanlık ürünleri ve mühendislik çözümleri alanlarında dünya çapında faaliyet gösteren lider bir tedarikçidir.

Şirketin ekipmanları, sistemleri ve hizmetleri, müşterilerine süreçlerindeki performanslarının optimizasyonunda yardımcı olmak üzere özel olarak tasarlanmaktadır. Bu çözümler, gıda ve içecek, kimyasal ve petrokimyasal, ilaç, nişasta, şeker ve etanol üretimi sektörlerinde ürünlerini ısıtmaları, ayırmaları ve taşımaları için yardımcı olmaktadır.

Alfa Laval’in ürünleri aynı zamanda, enerji santrallerinde, gemilerde, petrol ve gaz arama aramalarında, makine mühendisliğinde, madencilikte ve atık su arıtma ile konfor iklim ve soğutma uygulamalarında kullanılmaktadır.

Alfa Laval’in dünya genelindeki organizasyonu, global arenada lider kalmalarına yardımcı olmak için, yaklaşık 100 ülkedeki müşterileriyle yakından çalışmaktadır. Alfa Laval hisseleri Nasdaq OMX borsasında işlem görmektedir ve 2016 yılında yaklaşık 35.6 milyar SEK (yaklaşık 3.77 billion Euro) yıllık satış açıklamıştır. Şirketin yaklaşık 17.000 çalışanı bulunmaktadır. 

Etiketler

Tümü
AL logo image 640x360

İlgili içerik