Alfa Laval - Alfa Laval'in Tarihçesi

Alfa Laval'in Tarihçesi

Alfa Laval, 1883 yılında kuruldu. Önemli kilometre taşları yardımı ile Alfa Laval'in bugün büyük bir uluslararası grup şirketi oluşumunu inceleyebilirsiniz.

1845

Alfa Laval'in kurucusu Gustaf de Laval, İsveç'in Dalarna eyaletinde doğdu.

1877

Milchzeitung isimli Alman dergisinde bir makale okuduktan sonra Gustaf de Laval, bir santrifüj separatör geliştirmek için çalışmalara başladı.

1879

Bu ilk kesintisiz separator, Stockholm' de sergilendi. Bu separatörün kapasitesi saatte 130 litredir.

1883

Gustaf de Laval ve ortağı Oscar Lamm tarafından AB Separator isimli şirket kuruldu. Sürekli büyüyecek uluslararası bir kuruluşun başlangıcı olan De Laval Cream Separator Co. ise A.B.D.'de kuruldu.

1888

İlk pompalar satıldı. Santrifüj separatörden yağsız süt pompalamak için kullanıldı. 

1889

Alman mucit Clemens von Bechtolstem'in konik metal diskler için olan patenti satın alındı. Alfa-disk adı verilen bu diskler kullanılarak separatörün kapasitesi, katbekat artırılır. 

1890

Alfa Laval, Alfa disk teknolojisini kullanarak dünyanın ilk kesintisiz separatörünü sundu. İlk kesintisiz süt pastörizasyon teknolojisi tanıtıldı. 

1898

İlk maya separatörü, bir müşterinin üretim hattına kuruldu.

1910

Gustaf de Laval süt sağma makinesi tasarımına başladı.

1913

Gustaf de Laval, 67 yaşında yaşamını yitirdi. Hayatı boyunca 92 İsveç patenti aldı ve 37 şirket kurdu. "Yüksek hızların adamı" yazısı anıtına işlendi. 

1916

Alfa Laval, yağ saflaştırma için ilk separatörü sattı.

1919 – 1936

Danimarka, Güney Afrika, Finlandiya, Avusturya, Yeni Zelanda, Polonya, Yugoslavya ve İrlanda'da bağlı kuruluşlar açıldı.

1933

Alfa Laval tarafından Berlin'deki bir fuarda dünyanın ilk sızdırmaz separatörü tanıtıldı. 

1938

Alfa Laval, ilk ısı değiştiricisini tanıttı. İsveçli ünlü ressam Carl Larsson'un oğlu Pontus Hytte, ısı değiştiricilerin geliştirilme ve üretilme sürecini Lund'a taşıdı.

1951

"Kendi kendini temizleyen" santrifüj separatör ve dekantör satışı başladı.

1958

İlk otomatik CIP (Yerinde Temizlik) sistemi, bir İsveç süt işletmesine kuruldu.

1961

İlk sterilizasyon işleme sistemi, İtalya'da kuruldu. Bu, mandıra ve sıvı gıda işleme sektörü için büyük bir buluştur.

1962

AB Rosenblad'ın patentleri alınarak spiral ısı değiştiricileri ve de bir dizi endüstriyel plaka tasarımı, AB Separator'ün mülkiyetine girdi.

1963

Şirket, ismini AB Separator'dan Alfa Laval AB' ye değiştirdi. "Alfa" kelimesi alfa disklerden ve "Laval" kelimesi, şirketin kurucusunun isminden gelmektedir.

1965

İlk büyük bilgisayarlı kontrol sistemi, İsviçre'deki bir mandıraya teslim edildi. Bu sistem, tüm tesisi denetlemeyi ve kontrol etmeyi mümkün kıldı.

1971

Alfa Laval, Danimarka şirketi Lavrids Knudsens Maskinfabrik'in (LKM) hisselerinin büyük bir bölümünü satın alarak Alfa Laval'in sıvı taşıma işine girişini duyurdu.

1976

Bu yıl, önemli yatırımların yapıldığı bir yıldı. İsveç'te Stockholm'un dışındaki Tumba şehrinde denizcilik separatörleri için yeni bir imalat tesisinin inşaatı başladı. Lund'daki Termal İş Alanı, yeni ofislerin ve plakalı ısı değiştiriciler için uluslararası bir üretim merkezinin inşaatına başladı. İspanya'da Alfa Laval, tesislerini, ofislerini ve depolarını genişletti.

1981

Alfa Laval, Japon firma Nagase-Alfa'daki payını yüzde 70'e çıkartarak ve yüzde yüz iştirakli bir şirket olan Alfa Laval Service K.K.'yi kurarak Japonya'daki konumunu güçlendirdi.

1991

Tüm dünyada gıda endüstrisine ambalaj çözümleri sağlayan Tetra Pak ve Rausing ailesi, Alfa Laval'i satın aldı.

1993

Alfa Laval, Tetra Laval Group içinde bağımsız bir sanayi grup şirketi haline geldi. Sıvı gıda işleme faaliyetleri, Tetra Pak'ın işi ile entegre edildi. Çiftlik ekipmanları ve sistemleri, Alfa Laval Agri adında yeni bir endüstriyel grupta toplandı.

1996

Isı değiştiriciler, sıvı taşıma ekipmanları ve de yiyecek ve içecek endüstrisi modülleri için Moskova'nın dışında Kaliningrad'da yeni bir fabrika açıldı. Fabrika, Rusya'daki en modern fabrikalardan biri haline geldi.

1999

Alfa Laval, gemiler için yenilikçi bir yakıt arıtma sistemi ve endüstrinin en gelişmiş otomatik vana kontrolünü piyasaya sürdü. 

2000

Yatırım şirketi Industri Kapital, Alfa Laval Group'u satın aldı. Industri Kapital'ın niyeti, beş yıl içinde hisseleri halka açma hedefiyle Alfa Laval'in anahtar teknolojileri Separasyon, Isı Transferi ve Akış Ekipmanları teknolojileri alanındaki global liderliğini daha da geliştirmekti.

2001

Alfa Laval, pazar odaklı birimlere ve farklı müşteri odaklarına sahip segmentlere bölünerek büyük bir yeniden yapılanma sürecinden geçti.

2002

Alfa Laval, Stockholm Borsası'na dönüş yaptı. Temel strateji, hem organik olarak hem de 2002'de ilaç ve gıda endüstrisi için membran filtrelemede uzman Danish Separation Systems A/S (DSS) ve dünyanın lideri gelişmiş depo temizleme sistemleri tedarikçisi Toftejorg Group adlı iki Danimarkalı şirketin satın alınmasını kapsayan satın almalar yoluyla kârlı büyümeyi sağlamaktı.

2003

AlfaNova, ısı transferinde büyük bir devrim olarak piyasaya sürüldü.. AlfaNova, Alfa Laval'in AlfaFusion adındaki patentli plaka lehimleme yöntemine dayanan tamamen yeni bir plakalı ısı değiştiricidir. AlfaNova'nın sıcaklıklar, basınçlar ve yorgunluk dirençleri alanlarındaki olağanüstü becerileri, şu anki ve gelecekteki uygulamalarda yeni ve ilginç fırsatların kapısını açtı.

2004

Lars Renström, Alfa Laval'in yeni CEO'su ve Başkanı olarak atandı. İsveç sanayi şirketlerinde istikrarlı ve başarılı bir geçmişi vardı. Alfa Laval ve çok uluslu bir taşıt teknolojisi tedarikçisi olan Haldex, gittikçe sıkılaşan emisyon düzenlemelerini karşılamak üzere dizel motorlardan yağ karteri gazlarını temizlemek için ortaklaşa geliştirilmiş çözümler sağlamak amacıyla Alfdex AB şirketi kuruldu.

2005

Yağ ve gaz ve rafineri uygulamaları için geniş, kaynaklı plakalı ısı değiştiricilerinde bir dünya lideri olan Fransa'daki Packinox S.A. satın alındı. Şirketin takdir edilen itibarı, Alfa Laval'in bu alanda güçlenmesini sağlayacaktı.

2006

Başta enerji ve enerjiyle ilgili sektörler olmak üzere Alfa Laval'in hedef pazarlarının birçoğunda yüksek olan talep, 2005'ten bu yana sipariş alımındaki %30'luk artışa katkı sağladı. Tetra Pak'ın meyve konsantresi birimi satın alındı ve Alfa Laval'in kendi satış şirketleri aracılığıyla bu pazara gireceği anlamını taşımaktaydı.

2007

Alfa Laval, her ikisi de lider birer Avrupalı hava soğutmalı ısı değiştiricileri tedarikçisi olan Hollanda merkezli olan Helpman ve Fin Fincoil'i satın alarak dünya lideri bir hava soğutma ısı değiştiricileri sağlayıcısı olma yolunda önemli adımlar attı. Örneğin; gıdalar için hassas lojistik zincirinde ticari soğutma için Helpman'ın ürünleri kullanılır. Fincoil, özellikle endüstriyel hızlı soğutma alanında güçlüdür.

2010

Alfa Laval, Şangay'daki "Daha İyi Şehir, Daha İyi Hayat" fuarında yer alan İsveç standının resmi ortağı oldu.

2011

Alfa Laval, Aalborg Industries şirketini ve iki yıl sonra Alfa Laval'in denizcilik pazarındaki varlığını daha da güçlendiren Norveçli şirket Frank Mohn'u satın aldı.

2014

Alfa Laval, denizcilik ürünleri ve uygulamaları için ilk Test ve Eğitim merkezini Aalborg, Danimarka'da açtı.

2016

Tom Erixon, Alfa Laval'in yeni CEO'su ve Başkanı olarak atandı.

 

Black and white portrait photography of Gustaf de Laval

   

Separator drawing 200x335

   

1st phe 200x253