Islak dağlama

Temiz odadan önce ve bunun içinde asit ve kimyasalların hazırlanması oldukça hassas ısı kontrolü gerektirmektedir. Bunun yapılabilmesi için zor koşullu medyaları ele alabilecek ısı eşanjörlerine ihtiyaç duyulur.

chemical cooling 640x360

Sanayi tipi dağlama, ısı ayarlı dağlama kimyasalları içeren banyolar kullanarak istenilen şekilde bir nesne yaratmak amacıyla malzemelerin oluşturulmasını ilgilendiren bir altyapı üretim prosesidir. Daha ziyade metaller üzerinde kullanılmasına rağmen diğer materyaller de giderek önem kazanmaktadır; ilk olarak Rönesans esnasında metal üzerine kabartma yapmak yerine geliştirilen zırh dekorasyon ve baskı dağlama proseslerini temel alarak geliştirilmiştir.

Proses esas olarak kesilecek alanların dağlayıcı olarak bilinen bir aşındırıcı kimyasalla banyolanmasını içermekte olup bu kimyasal kesilecek alanla reaksiyona girmekte ve katı malzemenin çözünmesini yol açmaktadır; maskeleme maddesi olarak bilinen inert maddeler de malzemenin belirli alanlarının dağlanması için kullanılmaktadır. Bugün dağlama en yaygın olarak yarı iletken fabrikalarında uygulanmakta olup bu esnada hem asit hem de kimyasallar hem temizleme odasına girmeden önce hem de burada hazırlanmaktadır.

Alfa Laval'in ürün gamı Diabon® plakalı ısı eşanjörlerini içermektedir. Bunlar grafit plakalara sahiptir ve en zorlu medyaları dahi ele alabilir.