Sulu free cooling

İklimlendirme ve soğutma sistemlerinde; nehir, göl ve okyanus kaynaklı su ile yapılan serbest soğutma ekonomik ve çevre dostu çözümler sağlayabilir. Belirli uygulama alanlarında serbest soğutmanın tüm avantajlarından nasıl yararlanabileceğinizi ve kusursuz bir soğutma çözümüne nasıl entegre edeceğinizi öğrenin.

Free cooling liquid 640x360

Ekonomik soğutma  

Bahar aylarında serbest soğutma ve  chiller soğutmanın bir kombinasyonu kullanılır. Chiller, kondenseri soğutmak için serbest soğutma kaynağını kullanarak yaz aylarında toplam soğutma gereksinimini karşılar. Uygun serbest soğutma kaynakları arasında  nehirlerden, göllerden, okyanuslardan ve yeraltı sularından gelen sular ve ek olarak kar ve buz depoları bulunur.  

Serbest soğutma ile daha az soğutucu akışkan kullanımı ve daha düşük maliyetler  

Uygulamalarda soğutma kaynağı olarak serbest soğutma sistemi kullanıldığında, ekolojik olarak zararlı soğutucu akışkanların kullanımı azaltılabilir. Serbest soğutma aynı zamanda elektrik maliyetlerini azaltmanın bir yoludur; chiller çalıştırmak ve serbest soğutma kullanmak arasında elektrik maliyetleri karşılaştırıldığında beş kat fark vardır. Elektrik enerjisi üretimi genellikle hava kirliliğini içerdiğinden elektrik tüketimini azaltmak çevre dostu bir etkiye de sahiptir.