Mısır nişastası üretimi | Alfa Laval

Mısır nişastası üretimi

Alfa Laval mısır ıslak öğütme prosesi, dünya genelinde 170 den fazla tesiste uygulanan endüstri standardıdır. Bu teknoloji harikası süreç yüksek verim, düşük su tüketimi ve yüksek güvenilirlik ile karakterize edilir. Alfa Laval ürünleri ve sistemleri nişasta üretimi için özel olarak tasarlanmıştır ve dolayısıyla yüksek performans, maksimum çalışma süresi ve düşük işletme maliyetleri sağlayabilmektedir.

Corn based processing 640x360

Birincil ayrıştırma

Alfa Laval Merco separatör, nişastanın glütenden ayrıştırılması için sektörün mihenk taşıdır. Bu özellikle nişasta üretimi için geliştirilmiş olup yüksek akış kapasitesi ile düşük enerji tüketiminin ideal bir kombinasyonunu sağlar. Sağlam tasarımı;  rakipsiz bir kullanım ömrü, güvenilir çalışma süresi ve düşük bakım maliyetleri sağlar. 1970’lerden bu yana 1800’den fazla Merco ünitesi kurmuş bulunmaktayız ve bunların çoğu hala kullanımdadır.

Gluten koyulaştırma

Glüten koyulaştırıcı olarak bir Merco separatörü kullanmak, piyasadaki herhangi bir separatör için en yüksek miktarda, 150 g/lt gibi yüksek konsantrasyonlarda çalışmanıza olanak sağlar. Bu yüksek koyulaştırma sayesinde, sonraki adımda Vakumlu Döner Filtre ile yapılan susuzlaştırma işlemi daha kolay ve az enerji ile gerçekleşir.

Ön koyulaştırma (Mill stream tickener (MST) ve klarifikasyon)

Merco separatörün çok yönlülüğü nişasta ile glüten ayrıştırılmadan önce öğütücü akışının konsantrasyonu için onu ideal hale getirir. Merco MST ,  besleme koşulları ne olursa olsun istikrarlı bir çıkış sağlayarak,  Primer separatörünün performansını arttırır.

Merco separatör ayrıca hidrosiklon yıkama üstfazından gelen nişasta ve proteini geri kazanmak için, bir arıtıcı (clarifier) olarak da kullanılabilir.

Glüten susuzlaştırma

Alfa Laval,  glüten suyunu almak için iki teknoloji tercihi sunar; döner vakum filtreleri (RVF) ve dekanter sentrifüjler. Döner vakum filtreleri glüten suyunu almak için geleneksel bir tercihtir. Dekanter santrifüjler daha sıkı hijyen standartlarına uyumludur ve verimli su alma işlemi sağlar. Ayrıca daha az yer kaplayarak zeminin başka işler için boş kalmasını sağlar.

Mısır maserasyon suyu (CSL) buharlaştırma

Alfa Laval CSL buharlaştırma sistemleri  hem kompakt hem de enerji verimliliği sağlayan Alfa Flash teknolojisine dayanır. Yüksek akış hızı ile yüksek türbülansın kombinasyonu kirlenmeyi en aza indirir. Buhar tüketimi, Alfa Laval teknolojisi kullanılarak, mevcut buharlaştırma sistemlerine ekstra bir kademe eklenmesi ile  %50 oranında azaltılabilir. Bu tip bir sistem genellikle yatırımınızı bir yıldan daha kısa bir süre içinde telafi eder.

Nişasta yıkama

Yüksek performans ve güvenilir operasyonun ideal kombinasyonu Alfa Laval çok aşamalı hidrosiklon bazlı nişasta yıkama sistemlerini karakterize eder. Hidrosiklonlarımızda (siklonetler) kullanılan yüksek kaliteli malzemeler ve düşük toleranslar etkili bir yıkama ve nihai üründe kalıntı seviyesinin çok düşük olmasını sağlar.

Öz ayırma

Alfa Laval iki aşamalı dejerminasyon hidrosiklonları sadece minimum bir zemin alanı kaplarken yüksek ayırma verimliliği sağlar. Sistemde hareketli parça yoktur, bu da yüksek güvenilirlik ve kolay bakım sağlar.

Kum alma

Alfa Laval degritting sistemi kum ve kili ayrıştırarak prosesin ilerisindeki donanımları korur. Yüksek ayrıştırma verimliliği , yüksek hızlı separatörlerde  problem riskini en aza indirir. Sistemde hareketli parça yoktur, bu da yüksek verimlilik sağlar. Siklonların tek tek hızlı ve kolay değiştirilmesi bakım maliyetlerinin düşük tutulmasına yardımcı olurken kompakt sistem sadece minimum bir zemin alanı gerektirir.

Isıtma ve soğutma işlem akışları

Alfa Laval yüksek termal verimlilik, kompakt tasarım, yüksek çalışma süresi ve düşük bakım maliyetlerine sahip geniş bir contalı ve kaynaklı plakalı ısı eşanjörü yelpazesi sunmaktadır. Daha sonraki bir aşamada daha fazla plaka ekleyerek Alfa Laval contalı  ısı eşanjörlerinin kapasitesini kolayca artırabilirsiniz. Alfa Laval WideGap plakalı ısı eşanjörleri özellikle lifli ortamların kullanılmak için geliştirilmiş olup bu nedenle en az kirlenme sağlamaya yardımcı olur.