Rendering

Uygun dönüştürme işlemleri ile hayvan yan ürünlerini, parçalanmış gıda, yem ve teknik sınıfındaki ürünlere dönüştürür. Bu katma değerli ürünler, hayvan yemi ve insan tüketimi için uygun olan yağlar, tortular ve yiyecekler içerebilir ya da yenilebilen ve yenmeyen ürün süreçlerinde katkı maddeleri olarak kullanılabilir.

Protein powders and meals 640x360

İnsan tüketimi için uygun olmayan hayvan yan ürünleri yine de, önemli bir ticari değere sahiptir. Bu yan ürünler bir çok endüstri dalının yanı sıra hayvan yeminde kullanmak üzere ve teknik yağlar elde etmek için kullanılabilir. Bunlar insan tüketimine yönelik olmamasına rağmen, bu tür yağların içindeki kirletici maddeleri en aza indirmek konusunda oldukça sıkı düzenlemeler ve yasalar vardır.

 

Önemli ölçüde ticari değer katmak için tasarlanmış olan hayvan yan ürünleri, prosesleri konusunda Alfa Laval’ın uzun vadeli engin deneyimi bizi güçlü bir komponent çözümleri tedarikçisi yapmasının yanı sıra komple yaş işleme (wet rendering) hatlarının tedarikçisi haline getirmektedir. Bu işleme hatları ve tüm bunların bileşenleri, tam CIP yapılabilirlikleri ile, yenilebilir veya yenilemez yan ürünlerin üretiminde kullanım için uyarlanabilir.

 

Yüksek performanslı Alfa Laval decanter santrifüjler kullanan “yıkama” teknolojisinin geniş kapsamlı kullanımı olağanüstü derecede yağ oranı düşük içeriği olan balık, et ve kemik unu üretiminin önünü açmaktadır. Buna ek olarak, yıkama süreçleri yemeğin içindeki protein içeriğini artırırken değerli yağların geri kazanılmasını da artırır.

AlfaVap çok aşamalı plakalı buharlaştırma sistemi, kompakt bir sistem olmasının yanı sıra, pişirmeyi takip eden presleme aşamasından sonra ayrılmış olan sıvı fazından elde edilen yemek içindeki, çözünmüş proteinlerin hepsinin geri kazanılması için enerji verimliliği sağlayan bir yöntemdir.

Son kurutma Alfa Laval flaş kurutucular ile veya geleneksel diskli kurutucular kullanılarak gerçekleştirilir.