Emisyon azaltma

Makinelerden kaynaklanan egzoz gazı emisyonlarıyla ilgili yerel ve küresel düzenlemeler, son yıllarda çok daha kapsamlı bir hale gelmiştir. Enerji santrallerini etkileyen düzenlemelerin arasında, nitrojen oksit (NOx), sülfür oksit (SOx) ve parçacık emisyonlarını sınırlandıran düzenlemeler yer almaktadır.

Emission abatement 640x360

Emisyon düzenlemelerinin karşılanması 

Bazı emisyonlar, makinanın kendisi tarafından azaltılabilmektedir. Örneğin, NOx oluşumu, yakma sürecinin optimizasyonunun sağlanmasıyla sınırlandırılabilmektedir. Ancak diğer emisyonların azaltılması çok daha zorludur.

Örneğin, SOx emisyonları, doğrudan yakıt içerisinde bulunan sülfür içeriğinden kaynaklanmaktadır. Düşük sülfür içerikli yakıta dönülmesinin mümkün olmaması durumunda, Alfa Laval PureSOx gibi bir temizleyici kullanılması, SOx emisyonlarının kontrolü için tek çözümdür.

Tüm parçacık emisyonlarının da, yakma sürecinin optimizasyonunun sağlanmasıyla ortadan kaldırılması mümkün değildir. Örneğin yağ karteri gaz emisyonları, iyileştirmelerin sağlanması gereken bir alan olarak değerlendirilmiştir. Alfa Laval PureVent, yüksek kapasiteli tesislerdeki yağ karteri gazlarının temizlenmesinde, %99,9’a varan temizlik verimliliğiyle, radikal ve yeni bir yaklaşım olarak ortaya çıkmaktadır.