Alfa Laval - Tatlı su üretimi

Tatlı su üretimi

Su denizde en bol bulunan maddedir, fakat deniz suyunun içerdiği tuz ve yabancı maddeler onu gemideki birçok amaç için uygun olmayan bir hale getirir. Alfa Laval’in tatlı su jeneratörleri bu kaynaktan ekonomik avantaj elde etmenizi sağlar ve sizi pahalı, düşük kaliteli bunker suyundan kurtarır.

Freshwater generation

Tatlı su için daha akıllı yöntemler

Alfa Laval tatlı suyun kompakt ve tasarruflu bir şekilde üretimine öncülük etmiştir. 50 yıldan fazla bir süre, önce ısı ile çalıştırılan çift-plaka-paketi teknolojili tatlı su jeneratörlerini pazara sunduk. Bunlar sadece borulu modellerden daha küçük değildi, aynı zamanda, kireçlenmeye karşı da daha az hassastılar.

Bugün biz çok “effect” li konseptimizi daha da geliştirerek, tek plaka paketi içinde vakumlu damıtmayı sağladık. Vakumu doğrudan plaka paketinin kendi içinde barındıran, devrimci AQUA tatlı su jeneratörümüz, buharlaştırma, separasyon ve yoğunlaşmanın hepsinin üzerinde oluştuğu “three-in-one”, üçü bir arada titanyum plakalar içerir.

Enerji kullanımı ve emisyonların azaltılması

AQUA’nın üçü bir arada plaka teknolojisinin önemli bir avantajı denizden belme suyu ihtiyacını da yarıya indirmesidir. Bu da daha az boru ve pompa kullanılmasını sağlar ve böylece daha az bir ilk yatırım, daha kolay kurulum ve daha düşük enerji tüketimi anlamına gelir ve  sonuç olarak da daha düşük CO2 emisyonu üretir.

Fakat enerji tasarrufu sadece AQUA modeli ile sınırlı değildir. Daha büyük miktarlarda tatlı su gerekli olduğunda, çok “effect”li MEP desalinasyon ünitemiz, optimize bir pompa kurulumu ve deniz suyu pompası için frekans kontrollü motor sayesinde, ortalama olarak 1.3 – 3.0 kWs/m3 elektrik tüketir.