Alfa Laval - PureCool

PureCool

Kademeli egzoz gazı soğutma sistemi

 

Alfa Laval PureCool, yeni nesil WinGD X-DF motorlar için bir seçenek olan iCER teknolojisinin kalbinde yer alan kademeli egzoz gazı soğutma sistemidir. Yakıt olarak LNG kullanıldığında metanın çok küçük bir oranı motordan sızarak kaçak oluşturur ancak bu sistem ile metan kaçağında % 50'ye varan azalma sağlanır. PureCool sistemi, çevreyi korumanın yanı sıra yakıt verimliliğine önemli ölçüde katkıda bulunur ve gaz modunda çalışırken %3 oranında yakıt tasarrufu sağlar.

PureCool front 2.png

Metan kaçağını azaltın ve yakıt verimliliği kazanın

 

  • Metan kaçağında %50’ye varan azalma sağlar
  • Motor gaz modundayken yakıt verimliliğini %3 artırır
  • Yakıt olarak LNG seçiminden dolayı çevreye fayda sağlar
  • LNG taşıyıcılarındaki LNG kayıplarını en aza indirerek daha fazla teslimat sağlar

 

PureCool WinGD engine.png

Çevreci amaçlarla yakıt olarak LNG'yi seçmişseniz, PureCool sistemi, seçiminizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır. İkinci nesil WinGD X-DF motorlardaki iCER teknolojisinin bir parçası olan PureCool sistemi, metan kaçağını %50'ye kadar ortadan kaldırarak emisyonları daha da azaltır. Bu yanmayan yakıt, tüketilen LNG'nin yalnızca çok küçük bir kısmı olmasına rağmen, IMO’nun iddalı iklim hedeflerine ulaşmak için planladığı gelecekteki düzenlemelerin konusu olabilir

Yeni düzenlemelere dahil olsun veya olmasın, PureCool dahil iCER seçeneğinin seçilmesi, geminizin karlılığı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır. PureCool ile işletim, yakıt verimlliğini artırarak, gaz modunda çalışırken LNG tüketiminde %3 azalma sağlar. Geminiz bir LNG taşıyıcısı ise, bu aynı zamanda alıcı terminale daha yüksek değeri olan daha fazla mal teslim edilebileceği anlamına gelir.

 

David Jung 2 640x360.jpg

Kişiler

David Jung

Business Development Manager, Boiler Sales, Business Unit Boiler Systems

+45 9930 4030
david.jung@alfalaval.com

Talk to us

Whether you’d like more information about the Alfa Laval PureCool cascade exhaust gas cooling system or a quotation for your vessel, Alfa Laval is close at hand.

 

 

Contact us


How it works

PureCool system - how it works rev5.jpg

The PureCool system is a standalone cooling installation adjacent to the engine. It is the main component in the iCER option for WinGD X-DF engines, which improves combustion by cooling and recirculating up to 50% of the exhaust gas. The recirculation occurs through a low-pressure path with full turbocharger capacity, resulting in minimized methane slip and reduced fuel consumption.

 

The PureCool system’s primary component is the cooler tower, where circulation water is used to bring the exhaust gas from an inlet temperature of 230°C to an outlet temperature of 32°C. The circulation water is cooled in turn by a flow of seawater.

Alfa Laval and WinGD

Alfa Laval and global Swiss engine developer WinGD have cooperated on the development of iCER, which stands for Intelligent Control by Exhaust gas Recycling. The technology, with the PureCool cascade exhaust gas cooling system at its heart, has undergone two years of rigorous testing at the WinGD engine test facility. For more on iCER and the WinGD X-DF engines it works with, visit www.wingd.com

 

Why address methane slip?

With IMO targeting a 50% reduction in greenhouse gas emissions by 2050, LNG is becoming a natural choice for shipowners in the transition to carbon-neutral fuels. Yet while LNG produces less CO2 than other fossil fuels when burned, a small percentage of methane can slip through the engine without being combusted. Since methane has a higher global warming potential than CO2, even this slight methane slip has an impact. There is growing awareness of its contribution to global warming, and many shipowners are concerned about the potential for methane slip regulations.

 

PureCool with engine front.png