Çevre koruma sistemi seçimi

Sizin için en uygun sistemi seçmenize yardımcı olacak 11 noktalı seçim kılavuzumuza göz atın.

1. Seçtiğiniz sistem tipi hem IMO hem de ABD Sahil Güvenlik tarafından onaylanmış mı?

Yakın zamanda onaylanan IMO Balast Suyu Yönetimi (BWM) Anlaşmasına uymak bir zorunluluktur. Yeni IMO tip onay sertifikasını kontrol etmek de çok önemlidir.

BWM Anlaşmasının 2004 yılında kabul edilmesinden bu yana sistemlerin değerlendirilmesi evrim geçirmiştir. Yetkili üçüncü taraf kuruluşlar tarafından verilen sertifikalar, artık sistemin işletim sınırlamalarına, tuzluluğa, sıcaklık ve UV geçirgenlik seviyelerine ilişkin bilgilerin yanı sıra test hakkında daha fazla bilgi sağlamaktadır.

Ulusal ve bölgesel düzenlemeleri dikkate alın. ABD sularında debalast yapmak için geminin çevre koruma sisteminin USCG tarafından onaylanan türde olması gerekir.

Geminin USCG mevzuatıyla uyumlu olması yeniden satış değerini artırır. Bu önemli pazarda çalışmak isteyen alıcıların uyumlu olmayan bir gemiye yatırım yapma ihtimali düşüktür.

Tüm tür onayları için, daha fazla geçerlilik ve artırılmış şeffaflık sağlaması açısından yetkili bir üçüncü tarafın düzenlediği sertifikaları arayın.

2. Sertifikasyonda doğal yolla oluşan organizmalara sahip su kullanıldı mı?

Yetkili üçüncü taraflarca verilen onay tür onayı sertifikaları, kontrollü bir test ortamı ve gerçekçi test koşulları sağlar.

Örneğin, suyun yüzeyine yakın yaşayan organizmalar UV ışığına karşı daha dirençlidir ve en iyi şekilde orta basınçlı UV lambaları ile arıtılırlar.

Test sırasında seçilmiş ve işlenmiş organizmaların homojen bir karışımı kullanıldığında, sonuçlar bunların çıkarıldığını gösterebilir. Bu durum, suyun düzenlenmediği ve mikroorganizmaların daha güçlü ve daha çeşitli olduğu gerçek dünya durumlarıyla uyuşmaz.

Ciddi tedarikçiler, uyumsuzluğun gerçek dünyadaki etkilerini anlar. Güçlü UV teknolojisini tercih eder, üçüncü tarafın şeffaf olmasını ister ve esneklik sağlamak için sistemlerini proaktif olarak zorlarlar.

Özellikle alg patlaması gibi zorluklar bulunduğunda su kurtları, çok hücreli su canlıları ve karidesler gibi işlenmemiş organizmalar içeren doğal su kullanılmalıdır.

3. Sisteminiz denizde kullanım için özel olarak mı tasarlandı?

Şaşırtıcı bir şekilde, çoğu çevre koruma sisteminin kökeni karada içme suyunun arıtılmasına dayanmaktadır. Amacına yönelik olarak geliştirilmek yerine, teknolojileri deniz ortamının gereksinimlerini karşılamak amacıyla adapte edilmiştir.

Kara bazlı UV arındırma sistemleri daha az karmaşık su ortamlarına yöneliktir ve arıtma başlamadan önce başka temizleme işlemleri gerçekleştirilir.

Balast suyu arıtmaya yönelik çevre koruma sistemleri zorlu organizmalar, düzensiz su kalitesi, daha yüksek sıcaklıklar ve içlerinde uzun süre hareketsiz kalan tuzlu suya maruz kalır. Yalnızca deniz koşulları için özel olarak tasarlanmış bir sistem bu zorluklara uygun donanıma sahiptir.

4. Sisteminiz ana bileşenleri deniz suyundaki korozyona karşı direnecek mi?

Çoğu çevre koruma sisteminin ana bileşenleri 316L çelik gibi düşük kaliteli malzemelerden yapılmıştır. 316L yaygın bir mühendislik malzemesi olmakla beraber, deniz suyuyla temas halinde korozyona uğrar.

Arıtma süreci boyunca deniz suyu ile dolu olan 316L çelikten üretilmiş UV arıtma reaktörü sadece beş yılda korozyona uğrar ve değişim işlemi gerekir.

254 SMO veya AL6-XN Süper ostenitli paslanmaz çelik deniz suyu korozyonuna karşı dayanıklıdır. Bu malzemelerden yapılan temel bileşenler daha uzun süre dayanır. AL6-XN'den üretilen UV reaktörleri 20 yıl veya daha uzun süre dayanabilir.

5. Tercih ettiğiniz sistem üretilen UV ışığının maksimum kullanımını sağlıyor mu?

UV arıtmayı biyolojik olarak etkin ve enerji açısından verimli hale getirmek için lambaların ürettiği UV ışığının hedeflenen organizmalara ulaşması gerekir.

Reaktörün iç yapısı yüksek düzeyde UV ışığını eşit bir şekilde dağıtmalı ve konsantre bir dozun tüm organizmalara ulaşması için içinden geçen suda yüksek türbülans sağlamalıdır.

UV geçirgenliğinin düşük olduğu düşük berraklıktaki sular daha güçlü önlemler gerektirir. Özel olarak tasarlanmış sentetik kuvars lamba manşonları daha geniş dalga boyu spektrumunun iletimini destekler ve dezenfeksiyon için daha fazla UV ışığı sağlar. Güvenilir sistemde bu özelliğin olması gereklidir.

6. Sisteminiz etkin güç yönetimi sunuyor mu?

Hem biyolojik dezenfeksiyon performansı hem de enerji verimliliği güç yönetimi açısından önemlidir. Çevre koruma sistemleri, uygunluğu sağlamak için mümkün olan en az miktarda güç kullanır.

Düşük UV geçirgenliği gibi zorlu senaryoları geminin çalışmasından ödün vermeden yönetmek için yedekte de güç olmalıdır. Geminin çalışmasına yönelik işlemlerden ödün verilmesi balast suyu akış hızının düşmesi riski yaratır veya bu sulara girilmesini bile engelleyebilir.

7. Sisteminizin otomatik Yerinde Temizlik (CIP) döngüsü var mı?

Düzenli temizlik yapılmadığında, UV lambaların kuvars manşonlarında kalsiyum karbonat ve metal iyon kalıntıları birikir. Bu, UV ışığının bir bölümünü engelleyerek arıtmayı olumsuz yönde etkiler.

Mekanik silme, düşük pH'lı bir sıvı ile çıkarılması gereken ve ek bir işlem gerektiren metal iyon birikintilerine karşı etkisizdir. Silme, UV geçirgenliğini ölçen ve güç kullanımını düzenleyen UV sensörünü temizlemez ve bu durum aşırı güç kullanımına ve düşük performansa yol açabilir.

Her türlü mekanik veya manuel temizlik manşonların çizilmesine ve arıtma performansının düğmesine neden olur.

Testler, CIP'nin balast su arıtma sistemlerinde biyolojik dezenfeksiyon performansını sürdürmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. UV tabanlı bir sistemde, etkiler tek bir temizleme işleminden sonra fark edilir.

8. Kapsamlı izleme ve kablolu güvenlik işlevleri var mı?

Güvenlik, gemide her şeyden önemlidir. UV tabanlı sistemler kimyasallara bağımlı olan sistemlerden daha güvenlidir, ancak her sistemde ekipmanın ciddi zarar görmesini önlemek için güvenlik öncelikli olmalıdır.

Alfa Laval PureBallast 3'te PLC'yi baypas eden sıcaklık ve seviye sensörler bulunduğundan PLC arızası durumunda bile sinyaller gözden kaçırılmaz. Kontrol paneli ana bileşenleri izler, valf konumlarını göstermek için geri bildirim verir ve aşırı ısınma veya düşük su seviyesi durumunda kapanacak şekilde kablo bağlantısına sahiptir. Ne olursa olsun, gemideki insanlar ve ekipman güvendedir.

9. Çevre koruma sisteminiz otomatik ve kolay kullanımlı mı?

Gemi sistemlerinin sayısı ve karmaşıklığı artıyor olsa da mürettebatın uygunluğu ve yetkinliği artış göstermiyor. Bu, otomatik çalışmayı çevre koruma sisteminiz için gerekli hale getiriyor.

Çalışma sırasında manuel müdahale gerektirmeden tek tuşla çalıştırma ve durdurma, zaman tasarrufu sağlar ve gerektiğinde anında kapanma anlamına gelir.

Kullanımı kolay grafik kullanıcı arayüzü, ekibinizin bilinçli kararları hızlıca vermesini sağlayan anlaşılır bir genel bakış sağlar. Metin dizeleri yerine grafiksel iletişim, dünyanın dört bir yanındaki uluslararası mürettebatın paneli daha az insan hatası riskiyle kullanmasını kolaylaştırır.
Bağımsız kullanılabilen veya Gemi Kontrol Sistemine entegre olabilen kontrol sistemi ilave esneklik sağlar.

Sisteminizin bu noktaları sunabildiğinden emin olun.

10. Sisteminizin tedarikçisi yetkinliğini gösterdi mi?

Çevre koruma sistemi kurmak, özellikle de güçlendirme senaryosu olarak gerçekleştirildiğinde karmaşık bir işlemdir. Sürece pek çok tedarikçi ve alt yüklenici dahil olur ve yetersiz proje yönetimi ya da deneyim eksikliğinden kaynaklanan gecikmeler oldukça maliyetli olabilir.

Onaylanan BWM Anlaşması nedeniyle tüm gemilerin birkaç yıl içinde bir balast suyu sistemi kurması gereklidir. Bu, binlerce geminin sınırlı kaynaklar için yarışacağı anlamına gelmektedir.

Güvenilir bir tedarikçi zamanında teslim etme, birçok tedarikçiyle çalışabilme ve kurulu pozitif bir sisteme ve sicile sahip olma yeteneklerini kanıtlayabilecektir. Daha karmaşık ve zorlu olan güçlendirme çalışmalarındaki kanıtlanmış deneyim de yeni gemi inşası kadar önemlidir.

Tedarikçiniz, önümüzdeki yıllarda üretim gücünü yükseltebilecek ve proje yönetimi bilgilerini kanıtlayabilecek kadar büyük bir oyuncu olmalıdır.

Kurulumunuzun deneyimli olmayan bir tedarikçi için bir öğrenme denemesi olmasına izin vermeyin.

11. Sisteminiz güçlü bir küresel hizmet teklifiyle birlikte mi geliyor?

Seçiminizi geleceği düşünerek yapın. İyi bir çevre koruma sisteminizin geminizin ömrü boyunca dayanması gerekir.

Değerlendirdiğiniz tedarikçi size dünyanın her yerinde hızlı şekilde kaliteli yedek parça, uzmanlık ve ulaşılabilirlik sunmalıdır.

Deneyimli ve iyi eğitimli mühendislerden oluşan küresel bir ağ, uyum uzmanlığı ve optimizasyon ve genişletme konularında tavsiyede bulunabilme yeteneği son derece önemlidir. Özellikle çevre koruma sistemine yönelik bir hizmet teklifi tek tip önerileri ve maliyetli hataları önleyecektir.

Dünya genelinde destek sunan ve tanınan bir tedarikçinin kanıt belgesi de yeniden satış fiyatını ve olası satıcıların sayısını olumlu yönde etkileyebilir.
Geminin satılması durumunda, dünya genelinde desteği olan, bilinen bir tedarikçinin sistemine sahip olmak satış fiyatı ve potansiyel alıcı sayısı üzerinde olumlu etkiye sahip olacaktır.